Çocukken hayallerin peşinde koşarak zaman kavramı ile tanışmamıştık. Zamanın bizler için ne derece önemli olduğunun farkında değildik. Büyüklerimiz hep söylerdi ve biz anlam veremezdik; "Zamanınızın kıymetini bilin" diye. Evet ,kendileri zamanlarını iyi geçirmemiş ve çoğu zaman israf etmişlerdi. Büyüdükçe onların ne söylemek istediklerini anlıyor ve onlara hak veriyor olduk. Okul hayatı su gibi akıp geçti. Artık çalışma hayatına atılma zamanı geldi. Evet, çalışma hayatında kös kös oturarak, zamanımızı boş işlerle geçirerek başarı sağlayamayız. Artık zamanımızı verimli geçirme zamanı geldi ve geçiyor. Gönül isterdi ki zamanımızı her dönemde verimli geçirebilseydik. Geçmişe değil, anımıza bakarak zamanımızı verimli hale getirelim.

 

 

1. Her Zaman Vakit Vardır

Eğer bir işi zamanında bitirmemişseniz ya da o işi ciddiye almıyorsanız çok zevkle yapmadığınızın göstergesidir. Onun için zamanı bahane etmeye gerek yoktur. Gerçekten seviyorsanız adeta zamanı siz yaratırsınız.

 

 

2. İşinizle İçli Dışlı Olacaksınız

Bazı günler hareketli ve bazı günler ise seyirci olarak analizini yapmanız gerekecek. Böylece iş hakkında iyi değerlendirmelere varmış olacaksınız.

 

 

3. Kendinizi Zorlayıp Üretkenliğinizi Azaltmayın

Evet zor işlerde sürekli çalışarak bu zorluğun üstesinden gelmek için elimizden geleni yaparız. O anda kendinizi zorlamayı bırakın, üretkenliğinizi azaltmayın ve ara verin. Sonrasında daha iyi bir şekilde işinize koyulacaksınız.

 

 

4. Birden Fazla İş Yapmak Odaklanmanızı Engelleyecektir

Araştırmalara göre beyin birden fazla işle uğraştığı zaman odaklanmakta zorluk çekiyor ve daha fazla yoruluyor. Bunun için birden fazla işi yapmaya çalışmak yerine işini layıkıyla bitirmek daha önemlidir.

 

 

5. Güne Erken Başlayın

Zamanınızı verimli hale getirmek ve günün diğer saatlerinin size kalmasını istiyorsanız o zaman güne erken başlayın. Böylelikle daha verimli olacaktır.

 

 

6. Çalışma Saatlerinizin Artması Üretkenliğinizi Arttırmıyor

Saatlerce masada oturup çalışmak bir işi bitirmek için yeterli değildir. Önemli olan çalışma saatlerinizi verimli bir şekilde kullanıp işinizi daha erken bir saatte bitirmektir. Gecelere kadar masada oturmanın anlamı yoktur.

 

 

7. Size Mesaj Atan Kişilere 3 Dakika Ayırın

İş yaptığınız esnada size mesaj atan kişilere sadece 3 dakikanızı ayırıp konuşmanızı bitirin, böylelikle sonradan uzunca bir zaman harcamak zorunda kalmayacaksınız. Kısa ve öz olun.

 

 

8. Bir İşe Başlamak Zamanınızı Alıyorsa

Bir işe başlamak 30 dakika gibi bir zamanınızı alıyorsa o anınızı değerlendireceğiniz başka bir iş bulun. Böylelikle zamanınızı çöpe atmamış olacaksınız.

 

 

9. Önemli Olan Şeyleri Rahat Anlarınıza Bırakın

İki iş yapmanız gerekiyorsa hangisi önemli ise onu ilhamınızın yoğun ve kafanızın rahat olduğu zamana bırakın. Böylelikle önemli olan işinizi iyi bir şekilde yapmış olacaksınız.

 

 

10. Not Tutun

Gün içinde aklınıza gelecek, yapmak istediklerinizin notunu tutun, bunları sonradan hatırlamak için uğraşmayın. Önem sırasına ve acil olanına göre sıralayın. Planlı yapılan işlerde zaman kaybı daha az olacak ve verimliliğiniz daha da artacaktır.