Yağlı ve ışık aldığında sürekli parlayan bir cilde sahip olmayı kimse istemez. Çoğu kişi yağlı ciltten kaçınmak için yüzünü sürekli yıkamayı tercih etse de esasen yağlı bir yüze sahip olmanın çözümü belirli alışkanlıkları rutin olarak uygulamaktan geçiyor. Arındırıcı bir yüz temizleme işlemi için sizler için derlediğimiz maddelere göz gezdirebilirsiniz.

 

Vücudunuzun yağa da ihtiyacı var

Cildinizin tamamen yağdan arınmasını tercih ediyor olabilirsiniz fakat cildinizin dengeli bir şekilde yağa da ihtiyacı olduğunu unutmayın. Aşırı kuru bir cilt, sizin hiç istemeyeceğiniz bir görüntüye de sebebiyet verebilir. Bu nedenle temizlik yaparken yüzünüzdeki yağ ve su dengesini korumaya da özen gösterin.

Suyun sıcaklığı önemli

Sizleri rahatsız edecek sıcaklıkta yüzünüzü yıkamamanız çok daha iyi olacaktır. Çok yüksek sıcaklıktaki su, cildinizi tahriş etmenize sebebiyet verebilir. Bu nedenle ılık suyla yüzünüzü yıkamanız ve bunu alışkanlık hâline getirmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

 

Elleri temizlemeden yüze dokunmayın

Oldukça bilinen fakat çoğu kişinin hâlen uygulamadığı bir kural: Elleriniz yağlı ve pisse, yüzünüze dokunmamanız gerekiyor! Gün içerisinde elinizi sık sık yüzünüze götürmeniz, cildinizin daha hızlı şekilde yağlanmasına yol açar. Bu nedenle cilt ve yüz temizliğinizden önce elinizi temizlemeyi unutmayın.

Arındırıcı temizleme jellerini tercih edin

Yüzünüzde derinine temizlik için doğru bileşenli ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu nedenle kaliteli arındırıcı temizleme jellerini tercih etmelisiniz. Kusursuz ve mat bir görünüm için içerisinde Çinko PCA, Cadı Fındığı ve Kekik gibi aktif bileşenlere sahip; cildin fazla yağını alırken cildinizin yağ dengesini de korumaya yardımcı ürünleri tercih etmenizde fayda var.