Bir Zamanlar Birbirlerine Aşık İki Genç Vardı. Kızın Adı Tispe, Delikanlının Ki İse Piremus İdi. Bunlar Yan Yana Evlerde Otururlardı. Birlikte Büyüdüler Ve Çocukluklarından Beri Birbirlerine Karşı Aşk Beslerlerdi. Fakat Aileleri Görüşmelerini İstemezler Birbirlerine Uygun Olmadıklarını Düşünürlerdi. Oysa Onlar Birbirlerini Ölesiye Seviyorlardı.

İki Evin Arasında Gizli Bir Çatlak Vardı, Aileleri Bunu Bilmezler Onlarda Geceleri Burada Buluşur O Aradan Birbirlerine Seslerini Duyurur Aşklarını Dile Getirirlerdi. Bir Gece Ormandaki Ağacın Altında Buluşmaya Karar

Verdiler. Tispe Ağaca Piremus'dan Önce Varmıştı. Gittiğinde Avını Yeni Yemiş Ağzından Kanlar Akan Kocaman Bir Aslanla Karşı Karşıya Geldi. Korkarak Bir Mağaraya Doğru Koşmaya Başladı. Farkında Olmadan Yolda Boynundaki Eşarpını Düşürmüştü. O Sırada Piremus Geldi Gördükleri Karşısında Donup Kalmıştı.

Kocaman Aslanağzında Kanlarla Birlikte Biricik Sevgilisi Tispe'nin Eşarbını Parçalıyordu. O An Aklına Gelen İlk Ve Tek Şey Aslanın Tispe'yi Öldürerek Yediğiydi. Tispesiz Yaşayamazdı. Aklından Geçen Sadece Aşkı Uğruna Canına Kıymaktı.

 

Belinden Hançerini Çıkardı Ve Göğsüne Sapladı. Kanlar İçinde Cansız Bedeni Yere Düştü. Tispe İse Korkusunu Bir Kenara Atıp Bir An Önce Aşkını Görmek İçin Mağaradan Çıkmaya Karar Vermişti. Ağacın Altına Geldiğinde O Korkunç Sahneyle Yüzleşti. Piremus'un Cansız Vücudu Yerdeydi Ve Elinde Tispe'nin Düşürdüğü Eşarbını Tutuyordu. İlk Önce Genç Kız Olanlar Karşısında Ağlamaktan Hiçbir Şeyi Anlayamamıştı. Ama Eşarbı Ve Uzaklaşan Aslanı Görünce Anladı. Bir An Mağarada Düşündüğü O Korkunç Şey Başına Gelmişti. Ve Onun Öldüğünü Düşünen Piremus Aşkı Uğruna Canına Kıymıştı. Tispe Bir An Bile Düşünmeden Hançeri Aldı Ve Göğsüne Götürdü. Onların Aşkı Ölesiye Bir Aşktı Ve Ölüm Bile Onları Ayıramazdı. Eğer Piremus Aşkı Uğruna

Ölümü Göze Aldıysa O Da Hiç Çekinmeden Canına Kıyabilirdi Ve Hançeri Sapladı. Birden Vücudu Piremus'un Bendeninin Üstüne Yığıldı.

O Anda Tanrılar Bu Yüce Aşkı Ölümsüzleştirmek İstediler Ve Bu Çiftin Üstünde Duran Ağacı Bunların Aşkına

Adadılar. Piremusun Kanını Bu Ağacın Meyvelerine, Tispenin Gözyaşlarını İse Ağacın Yapraklarına Verdiler.O Günden Beri Kara Dut Ağacının Meyvesinin Çıkmayan Lekesini,(Piremusun Kan Lekesini), Dut Ağacının Yaprakları,

(Tispenin Gözyaşları) Temizler..Bilir Misiniz Dut Ağacının Meyvesinin Lekesi Çıkmaz Ama Elinize Ağacın Yaprağını Alır Ovuşturursanız Lekenin Gittiğini Göreceksiniz.