Bugün'kü konumuz yılbaşı neden kutlanır ? Ve bazı yılbaşı ile alakalı konuları açıklayacağım.

 

Yılbaşı neden kutlanır ?

Benim görüşüme katılın veyahut katılmayın bu benim düşüncelerimdir. Yılbaşı yılın gelişini kutlamaktır aslında yılbaşını kutlayan insanlar ne sağcı nede solcudur. Sadece girdiği seneye mutlu eğlenceli girmek için yılbaşını kutlar. Sevdikleri ile beraber olmasının sebebi budur aslında.

 

Yılbaşına neden noel denir ?

24 Aralık gecesi ve 25 Aralık günü kutlamaları daha sonraları, 597 yılında Noel / Christmas olarak adlandırıldı. Ve yılbaşı ile hiç bir alakası yoktur eski adı Festum nativitatis Domini nostri Jesu Christi'dir.

 

Yılbaşı sadece hristiyanların kutladığı özel gün müdür ?

Hayır hiç bir alakası yoktur ! Yılbaşını budist, müslüman, hristiyan, yahudi, yehovanın şahidi bütün dinler kutlamaktadır.

 

Yılbaşını neden müslümanlar kutlamaz ?

Çünkü noel ile yılbaşı tarihini bir birine karıştırmaktadırlar. Ama bazıları tarihleri karıştırmasa bile bu günün hristiyanların özel bir günü olduğunu düşünürler. Aslında yanılmaktadırlar çünkü yılbaşını çoğu hristiyan kutlamaz bile.

 

Noel baba neyi temsil eder ?

Noel baba yılbaşının bir simgesidir. Kırmızı süsler, kar yağmış sokaklar, geyik, Çam ağacı gibi şeyler yılbaşının bir özelliğidir. Aynı zamanda bir simgesidir noel baba antalya'da yaşamış bir kişidir. Gerçek adı Aziz Nicholaostır hatta mezarı Antalyadadır.

 

Yılbaşında neden çam ağacı neden süslenir ?

Noel baba gibi yılbaşı çam ağacı süslemek yılbaşının bir simgesidir. İnsanlar yılbaşı çam ağacını dilek dilemek için süslediğini falan sanırlar ama aslında alakası yoktur. Tek bir açıklaması vardır ! O da yılbaşının bir simgesi olduğu için süslenmesidir.