Yeşil Çay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sudan sonra dünyada en çok içilen içeceklerden biri olan yeşil çay, vücut sağılığı açısından da oldukça faydalıdır. İçeriğindeki zengin E ve C vitaminleri sayesinde birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlarken aynı zamanda kanserle mücadelede etkili bir rol oynamaktadır. Yeşil çayı siyah çaydan ayıran tek unsur işleniş biçimleridir. Her iki çayda “camellia sinensis” yapraklarından elde edilmektedir. Ancak işleniş biçimlerinin farklı olması nedeniyle iki çeşit çay elde edilmektedir. Yeşil çay, buhar yöntemiyle işlenirken, siyah çayın işlenişinde ise oksitlenme yöntemi kullanılmaktadır. Kadınların diyet listelerinin olmazsa olmazı yeşil çay, zayıflamaya yardımcı özelliğinin yanı sıra diş ve kalp damar sağlığına kadar birçok alanda etkili koruma ve direnç sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda yeşil çayın kolesterolü düşürücü etkisi olduğu ve şeker hastalığına iyi geldiği belirtilmiştir. Oldukça güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, soğuk algınlığı ve çeşitli bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı koruma ve direnç sağlamaktadır. Yeşil çayın besin değeri oldukça yüksek olan çinko, manganez, selenyum ve krom açısından oldukça zengindir.

 

Yeşil Çay Nelere İyi Gelir?

Zayıflama ve Yeşil Çay

Diyet listelerinin başında gelen yeşil çay, zayıflamaya yardımcı etkisi ile bilinmektedir. Düzenli ve doğru tüketilen yeşil çay, metabolizmayı güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Antioksidan özelliği ile vücuttaki yağları parçalar ve kilo vermeyi hızlandırır. Düzenli yeşil çay tüketiminin metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra kalp ve damar sağlığını da koruyarak kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Yeşil çayın etkisini arttırabilmenin başlıca koşulu yeşil çay tüketiminin yanı sıra düzenli spor ve egzersiz yapmaktır.

Kolesterol ve Yeşil Çay

Düzenli yeşil çay tüketimi damar tıkanıklığını engellemesinin yanı sıra kanda bulunan yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlayarak kolesterolü düşürmektedir. Yeşil çay, damarda plaklaşmaya bağlı olarak damar tıkanıklığını önlemektedir. Aynı kolesterol gibi kanda bulunan yağlardan biri olan trigliserid oranının düşmesini sağlayan yeşil çay, özellikle yemeklerden sonra aniden yükselen trigliseridin yavaş yavaş yükselmesini sağlamaktadır.

 

Kalp - Damar Sağlığı ve Yeşil Çay

Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalı olan yeşil çay düzenli tüketim ile kan pıhtılaşmasının ve kalp krizi riskinin önüne geçmektedir. Yapılan araştırmalarda yeşil çay tüketiminin %11 oranında kalp krizi riskini düşürdüğü belirtilmektedir. Damar tıkanıklığını önleyerek çeşitli damar hastalıklarına karşı koruma ve direnç sağlayan yeşil çay tüketimi, aynı zamanda kan basıncı değişikliklerine karşı koruma ve direnç sağlamaktadır.

Diş Sağlığı ve Yeşil Çay

Birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlayan yeşil çayın diş sağlığına katkıları da oldukça yüksektir. Diş çürümelerine karşı oldukça etkili olan yeşil çay, bakteri ve mikrop oluşumunu önleyerek diş çürümelerini engellemektedir. Bakteri oluşumunu ve birikimini engelleyen yeşil çay, çeşitli diş eti hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır.

 

Kanser Karşı Yeşil Çay

Kanserle mücadelede oldukça etkili olan yeşil çay, birçok kanser türüne karşı etkili koruma ve direnç sağlamaktadır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen yeşil çay aynı zamanda kanser hücrelerinin temizlenmesini sağlamaktadır. Birçok kanser türünde etkili olan yeşil çay, meme kanseri, mide kanseri, cilt kanseri, yumurtalık kanseri ve yemek borusu kanserine karşı mücadelede etkili bir rol oynamaktadır. Kanser hücrelerinin yayılmasını ve çoğalmasını engelleyerek oluşumlarını önlemektedir. 472 kadının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada düzenli olarak günde 3 bardak yeşil çay tüketiminin meme kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda daha önce meme kanserine yakalanmış ve iyileşme sağlanmış kişilerin düzenli yeşil çay tüketmeleri durumunda kanserin yeniden tekrarlama riskinin de azaldığı görülmüştür. Birçok kanser türünde etkili bir rol oynayan yeşil çay, içeriğindeki bileşenler sayesinde iltihap oluşumunu engellemektedir. İltihap önleyici özelliği ile cilt kanseri riskine karşı etkili bir silah olan yeşil çay tüketimi, kanser oluşumunu ve kanserin yayılmasını engellemektedir.

 

Cilt & Saç Sağlığı ve Yeşil Çay

İçeriğindeki zengin E ve C vitaminleri sayesinde cilt ve saç sağlığında oldukça etkili olan yeşil çay besleyici özelliğe sahiptir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay çeşitli cilt sorunlarına karşı koruma ve direnç sağlamaktadır. Cildi besleyerek kırışık oluşumunu engeller ve yaşlanmaya karşı oldukça etkilidir. Ciltteki kırışıkları önlemesinin yanı sıra mikroplara karşı savaş açar ve siyah nokta oluşumunu engeller. Saç derisini de besleyen yeşil çay, kepek oluşumunu engelleyerek sağlıklı bir saç elde edilmesini sağlar. Özellikle kuru saçların daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

 

Yeşil Çay Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile ve emziren annelerin yeşil çay tüketiminden önce mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir. Gerek kullanım şekli gerekse kullanım miktarı konusunda doktorlarından onay almalı ve onların kontrolünde tüketmemelilerdir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan yeşil çay, aşırı tüketilmesi durumunda çeşitli yan etkilere ve sorunlara neden olmaktadır. Günde 3 bardak yeşil çay tüketimini öneren uzmanlar her ihtimale karşı doktordan onay alınması ve aşırıya kaçılmaması konusunda uyarıyorlar. Sürekli kullanılan ilaçlar ile birlikte tüketilen yeşil çay birçok soruna neden olabilir. Tansiyon hastaları, kalp bozukluğu olan hastalar, kemik hastalarının yanı sıra kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka doktordan onay almaları şartıyla yeşil çay tüketmeleri önerilmektedir.