Yeni Delhi Hindistan’ın başkenti ve ikinci büyük şehridir. Nüfusu yaklaşık 18 milyondur. 1912-1947 arası Britanya Hindistanı’nın başkenti olmuştur. Bundan sonra Hindistan bağımsız olunca yine başkent olarak kalmaya devam etmiştir. Yeni Delhi Hümayun Türbesi ve Qutub kompleksi olmak üzere iki UNESCO Dünya Mirası’na sahiptir.

 

Delhi ve Yeni Delhi olarak iki parçadan oluşan bir şehirdir. Modern mimarisiyle dikkat çeken Yeni Delhi, Hindistan’ın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. 1911 yılında İngiliz mimarlar tarafından tasarımına başlanan şehir, 1931 yılında tamamlanmış ve açılışı yapılmıştır. İngilizler’in hakimiyetinde bir yönetim merkezi olması amacıyla inşa edilmiştir.

 

Dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Yeni Delhi, ağaçlıklı geniş bulvarlara sahiptir ve çok sayıda ulusal kurum, müze ve görülecek yere ev sahipliği yapmaktadır.

 

Yeni Delhi, planlı ve kozmopolit bir şehirdir. Milli olaylar, Cumhuriyet Bayramı, Bağımsızlık Günü ve Gandi Jayanti (Gandhi’nin doğum günü) gibi günlerdir. Dini bayramlar Diwali (ışık festival), Maha Shivaratri, Teej, Guru Nanak Jayanti, Baisakhi, Durga Puja, Holi, Lohri, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel ve Mahavir Jayanti’dir.

 

Yazların uzun ve sıcak olduğu, temmuz-ağustos aylarında muson yağmurlarının görüldüğü Yeni Delhi‘de seyahat için en uygun zaman kış mevsimidir. Aralık-mart ayları arasında gidilebilir. Muson yağmurlarının etkisinde, subtropikal iklimin görüldüğü şehirde yazları 40 dereceye çıkan sıcaklık, kışları 7 dereceye kadar düşer. Yaz mevsiminin uzun olduğu Yeni Delhi’de nisan-ekim arası yaz mevsimi yaşanır. Ancak temmuz ve ağustos aylarında muson yağmurları görülür. Kasım’da başlayan kış mevsiminin en şiddetli zamanı ocak ayıdır. Şehirdeki yıllık ortalama sıcaklık 25 derecedir.

 

Yeni Delhi’de gezilecek önemli yerler

Lotus Tapınağı,

Hindistan Kapısı (India Gate),

Red Fort,

Birla Mandir Tapınağı,

Rajpath Caddesi,

Lodhi Bahçeleri,

Jama Masjid Camii,

Swaminarayan Akshardham,

Chandni Chowk,

Neoveda Spa,

Keiken Spa,

Mahatma Gandi Mezar Anıtı,

Qutab Minar