Yaşam koçluğu son yıllarda revaçta olan mesleklerden biridir. Sosyal ve iş hayatını düzene sokmak isteyen kişilere yardım etmek adına önemli bir meslek dalıdır. İnsanlara hem yardım etmenin hem de kazanç sağlamanın tadına varmak istiyorsanız yaşam koçluğu için ilk adımı atabilirsiniz. Nasıl yaşam koçu olunur, hangi özellikler ve kıstaslar gereklidir sizler için araştırdık.

İşte yaşam koçluğu ve yaşam koçluğu eğitimi hakkında bilmeniz gereken her şey:

 

Yaşam Koçluğu Nedir?

Sürekli gelişim içinde olmak, kendi değerlerini ve hedeflerini belirlemek, onları gerçek bir plan içinde yaşamak herkesin hayalini kurduğu bir yaşam tarzıdır. Kimileri bunu başarmak için yüksek çaba gösterirken, kimileri de yolun başında hayallerinden vazgeçiyor. Yaşam koçluğu, insanların hedeflerine ve hayallerine ulaşabilmeleri için profesyonel destek sağlayan sistemdir. İnsanların en yüksek potansiyeline ulaşmasını sağlayan bir yolculuk, eğitim ve bilgilenme biçimidir.

 

 Yaşam Koçluğu Görev Alanları Nelerdir?

 İş, sosyal, psikolojik ve aile hayatı yaşam koçluğunun çalışma alanına girer.

 -Yaşamında iyiye yönelik bir değişiklik yapmak,

 -Tam potansiyelini eyleme geçirmek,

 -Bunun için çalışmaya, risk almaya hazır olan herkese yaşam koçluğu profesyonel destek sunuyor.

 Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam koçluğu için belirli bir okul mezunu olunması gerekmiyor. Diploma dışında yaşam koçluğu sertifikasının olması gerekiyor. Yaşam koçluğu sertifikasıyetkin özel eğitim kurumlarından alınmaktadır. Sertifikanızı aldıktan sonra kendi büronuzu açabilir ya da bir kurumda çalışabilirsiniz.  Bilginet Akademi’nin zengin içerikli ve detaylı Uzaktan Yaşam Koçluğu Eğitimi’ni inceleyebilirsiniz.

 

Yaşam Koçluğu Sertifikası Uzaktan Eğitimle de Alınabilir

Kursta verilen eğitimi takip etmek için yeterli zamanınız bulunmuyorsa, online olarak uzaktan eğitimle kursa katılabilirsiniz. Bunun için kaydınızı uzaktan eğitim olarak oluşturuyorsunuz. Daha sonra eğitimleri internetten online olarak takip ediyorsunuz. Videolar ve dersler verilen süre boyunca sınırsız olarak izleyebilir aynı zamanda canlı yayınlara katılarak, aklınıza takılan soruları da eğitmene birebir sorabilirsiniz.

 

Yaşam Koçluğu İçin Kendini Geliştirmenin Önemi

Yaşam koçluğu eğitimi alarak yaşam koçu olmak mümkün değil. Yaşam koçluğu sertifikası bu yolda sadece bir başlangıçtır. Sertifika dışında her yıl düzenlenen seminerlere katılmanız önemlidir. Sürekli kendinizi geliştirmeniz, yeterli donanıma sahip olmanız gerekiyor. Yaşamdaki değişimlere ayak uydurmak için dergileri, makaleleri, kitapları takip etmeniz önem arz ediyor.