Vodafone’nun Başarı Hikayesi

Gerek abone sayısı gerekse de toplam gelirleri bağlamında üçüncü en büyük Telekom şirketi olan Vodafone, kurulduğu günden bu yana hız kesmeyen serüvenine devam etmektedir. Yaklaşık olarak 30 ülkede varlığını sürdüren ve 20’ye yakın ortaklığı bulunan şirket, mütevazı başlangıcını Birleşik Krallık’ın Berkshire kentinde gerçekleştirdi.

Cep telefonu patlamasının devrimci fikri, Racal Electronics ve Millicom Inc.’in 1984 yılında ortaklık kurarak, mobil telefon hizmeti sunması ile başladı. Bu, Vodafone markasının başlangıcıydı. Sonraki birkaç yıl boyunca şirket yapısı ve ismi, şirketin büyümesine paralel olarak birkaç kere değişti. Vodafone Group, nihayetinde 1991 yılında bağımsız bir şirket olarak kuruldu.


Vodafone ismi “voice data phone”’ sözcüklerinin birleşiminden ve anlamından türemiştir. 90’lı yıllar boyunca Vodafone birkaç şirket satın aldı ve Birleşik Krallık’ta yayılmaya başladı. Bulunduğu konumu sağlamlaştırarak, sabit bir hızda büyümeye devam etti. 1997’ye gelindiğinde şirket, bugün onu benzersiz kılan “tırnak işareti” logosunu kullanmak suretiyle marka imajını yeniledi.

Şirket daha sora bazı büyük ortaklıklar gerçekleştirdi. 1991 yılında dünyanın en büyük mobil telefon şirketi olmak için Air Touch Communications ile birleşti. 2007 yılında Hindistan pazarına girdi ve 2011 yılında Vodafone Hindistan olarak büyük bir kontrol alanı kazandı. 2014 yılında ise kendi Hint faaliyetlerinde %100 kazanım elde etti.


Vodafone, en çok ilkleriyle bilinmektedir. İlk Uluslararası dolaşım çağrısını kurmuş ve ayrıca Vodafone Live ile birlikte ilk internet erişimini sunmuştur. Para transferi hizmeti olan m-pesa gibi pek çok yeniliği ile son derece başarılı olan Vodafone’un bugün, dünya genelinde 400 milyondan fazla abonesi bulunmaktadır.

Vodafone, geçmişten bugüne müşterilerine en iyi hizmeti sunma politikasını sürdürmekte ve “Power to You” felsefesi ile hareket etmektedir. Bunun anlamı, müşterilerinin ihtiyaçları çerçevesinde çeşitli hizmetler sunarak, onları etkin kılmaya çabalamaktadır.

Dünyanın iletişim ve sosyal ağ kurma ihtiyacının artışa geçtiği pek çok ülkede Vodafone (teknik yeterliliği ve yenilikleri sayesinde), kısa süre içerisinde tercih sebebi olmaktadır. Firma; Vodafone Group Kuruluşu adı altında çeşitli kurumlar işleterek, toplum için dikkate değer katkılarda bulunmaktadır.

Vodafone Group’un tüm mücadelelere ve zorluklara rağmen tutarlı şekilde yükselişi, son derece ilham verici bir hikaye haline gelmiştir. Vodafone, Newbury’deki küçük bir telekom şirketinden, 30 yıllık bir süre içerisinde, çeşitli zorlukları aşarak dünyanın üçüncü en büyük mobil iletişim şirketine dönüşmüştür. Dünyanın en değerli markalarından biri haline gelme yolculuğunu anlatan Vodafone hikayesinden herkes, özellikle de başarılı olmak ve harikulade işlere imza atmak isteyenler, birtakım dersler çıkarabilir.