Klasik müzik denince mekânsal anlamda akla gelen ilk yerlerden biridir, Viyana Opera Binası. Viyana’nın tam merkezinde Kartnerstrasse caddesinin sonundadır. Yapımına 1861’de başlanmış 1869’da tamamlanmıştır. Mimarı dünyaca ünlü Çek mimar Josef Hlavka’dır. Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiştir.

1869’da İmparator Franz Josef ve İmparatoriçe Sisi(Elizabeth)’nin katılımıyla Mozart’ın Don Giovanni adlı eseriyle açılmıştır ne var ki 2. Dünya Savaşının sonlarına doğru ağır hasar görmüş, sahne, salon ve binlerce kostüm ve dekor yanmıştır. Bu olaydan sonra 10 yıl boyunca kapalı kalan Opera binası bu süre içinde projesi Ernst Kolb ile Udo Ullig tarafından yürütülen inşa ve restorasyon (aslına uygun olarak) çalışmaları ve çağın teknolojik imkanları da kullanılarak 5 Kasım 1955’te Beethoven’in fidelio’su ile bir kez daha kapılarını açmıştır.

Viyana Devlet Opera Binası, nam-ı diğer Wiener Staatsoper, Avrupa’nın olduğu kadar Dünyanın da en değerli opera binalarından biridir. Gösterileri kadar mimari detayları, ince işçiliği de görülmeye değerdir. Ana girişteki görkemli merdivenlerin açıldığı göz alıcı salon Josef Gasser tarafından yapılmıştır. 7 heykel 7 sanat dalını simgelemektedir. (resim, mimari, müzik, şiir, dans, heykel)

Ana sahne, Gustave Mahler salonu, imparatorun çay salonu ve fuaye sanat ve tarih meraklılarına görsel bir şölen sunmaktadır. Ana girişte sapa “Opera”, solda ise “Ballet” (Bale) yazan rölyefler Johann Preleuthner’e aittir ve hangi temsil için hangi salona gitmeniz gerektiğini gösterir. 1500 metrekarelik sahne alanına sahip olan opera binası yılda 60’a yakın yeni opera ve 10 kadar bale gösterisi ile 300’e yakın performans sergilemekte ve yılda sadece 2 gün Noel ve Paskalyada kapalıdır, diğer tüm günler ise gösterilerine devam etmektedir. Dünyanın en saygın opera binalarından biri olan Viyana Opera Binası, dünyaca ünlü orkestra şeflerini, yorumcuları ve sanat direktörlerini ağırlamakta, 1000’den fazla çalışanı ve 100 milyon Euro’yu bulan yıllık bütçesinin yarısını devlet karşılamaktadır. Bilet bulmanın çok güç olduğu ve aylar öncesinden çok yüksek fiyatlara satılan biletler sanatseverlerin bir kısmını zorladığından belli bir bölümde ayakta izleme imkânı sunan daha ucuz biletlerde mevcuttur. Gösterilere katılamasanız da turistler için belli günlerde opera binasının içini rehber eşliğinde gezdiren turlara katılabilirsiniz.

Her yıl Kül Çarşambasının (Katolik inancında büyük perhiz) ardından, ilk Perşembe günleri düzenlenen ve dünyanın her yerinden iş ve siyaset dünyasının önemli temsilcilerinin katıldığı Viyana Opera Balosuna ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyanın en iyi opera ve bale gösterilerinin düzenlendiği, klasik müzik performanslarının en iyilerinin dinlenebileceği, böylesine görkemli bir atmosferi, sanat tutkunları için paha biçilemez ve unutulmaz bir deneyim olacaktır.