Teknolojinin ilerlemesi ve akıllı telefonların ortaya çıkışı ile birlikte artık neredeyse birçoğumuz vaktimizi sosyal medyada geçiriyoruz. Instagram, Twitter ve TikTok gibi sık kullanılan sosyal medya uygulamalarında ise her gün farklı bir akımla karşılaşıyoruz. Bu akımlar ise çoğu zaman son derece eğlenceli oluyor. TikTok ya da Instagram’da akımlar genellikle videolar etrafında şekillenirken, Twitter’da ise durum daha farklı. Son zamanlarda da Twitter’da farklı tweetlerle paylaşılan bir fotoğraf var. Bu fotoğraftaki kişi kim diye merak edenler için, o kişiyi ve hikayesini yazdık. İşte Twitter’daki paylaşımların gözdesi olan Andras Istvan Arato ve ünlü fotoğrafının hikayesi.

 

 

Türkiye’deki Twitter kullanıcıları son dönemlerde sıklıkla bir adamın fotoğrafını alıntılayarak paylaşım yapıyor;

 

 

Biz de sık sık görseliyle espri konusu haline gelen bu adamı araştırdık. Fotoğraftaki kişi; 76 yaşındaki elektrik mühendisi Andras Istvan Arato

 

Kendisi 10 yıldır internet fenomeni. Peki bu fotoğrafın ardındaki hikaye nedir? Arato, bunu da TED Konuşmaları aracılığıyla tüm dünyayla paylaşmış;

 

Andras Istvan Arato hikayesini anlattığı konuşmasında, Türkiye’de yaptığı tatilin ardından fotoğraflarını sosyal medyaya yüklediğini ve bir fotoğrafçının dikkatini çektiğini söyledi. Arato, “Beni deneme çekimine davet etti. Sanırım ben de herkes gibi derinlerde biraz kendini beğenmiş biriyim, bu yüzden daveti kabul ettim ve gittim. Bazı fotoğraflar çekti. Fotoğrafları ikimiz de beğendik. Beni tekrar davet etti ve birkaç seans boyunca birkaç yüz fotoğraf çekildi, bunlar stok fotoğraflardı” dedi.

 

 

“Benim fotoğrafımı kullanıyorlardı çünkü çektiğim acıya rağmen gülümser gibi görünüyordum” diyen Arato sözlerine şöyle devam etmiş;

“Çekim sırasında fotoğrafçı benden gülümsememi istedi. Ancak internet kullanıcıları bu gülümsemenin gerçekten içten olmadığını anladı veya hissetti. Arkasında gizlenmiş bir üzüntü veya acı gördüler ve bu yüzden ‘Hide the Pain Harold’ diye isimlendirildim”

 

Konuyla ilgili olarak 2019 yılında The Guardiand’a da şu açıklamayı yapmış;

 

Dokuz yıl önce, internette fotoğrafım için bir görsel araması yaptım ve bir meme’e dönüştüğünü görünce şoke oldum. İnternetteki insanlar gülümsememle gözlerimdeki ifadenin bir araya gelişinin inanılmaz üzücü bir görüntü olduğunu düşünüyorlardı. Bana ‘Hide the Pain Harold’ (acısını saklayan Harold) diyorlardı”

 

 

Arato, fotoğraflarının siyaset, din ve cinsellik dışındaki içeriklerde kullanılmasına izin veriyor

 

 

Öte yandan Arato, sosyal medyada kendisini taklit eden ve yüzlerce takipçiye ulaşan sahte hesapların önüne geçmek isteyen Arato, 2017’de kendi Facebook hayran sayfasını açtığını ve seyahatlerinde çektiği videoları ve fotoğrafları buradan paylaşmaya başladığını söylüyor.