Artık cesur ve yeni bir dünyada yaşıyoruz ve seyahat etmek hiç bu kadar hızlı ve kolay olmamıştı. Dünyanın bir ucuna çok kısa bir sürede yolculuk edilebiliyor ve manzaranın değişmesini izlemek yerine uçak içi eğlenceleri ve heyecanlı bir bekleyişi tercih ediyoruz.

Seyahat etmeyi sadece gidilen yerlerden ibaret görmek çok kolay: ölmeden önce görmek istediğin yerleri birer birer eleyerek Instagram’da paylaşmak. Tabii ki dünyayı köşe bucak keşfetmek başlı başına bir maceradır ama yolculuğun kendisi de öyle. Peki, bunu hatırlamak için nostaljik bir tren yolculuğundan daha iyi bir yol olabilir mi? İşte tren seyahati için dünyanın en harika 11 tren hattı:

1. The Ghan, Avustralya

Avustralya taşrası dünyanın en büyüleyici ve ilham verici doğa serüvenlerinden bazılarını sunar. The Ghan ile tren yolculuğuna çıkarak, ülkenin en etkileyici bölgelerinin keyfini lüks döşemeli bir aracın konforuyla çıkarma şansına sahip olacaksın.

Gerçek bir efsane olan The Ghan, Güney Avustralya’daki Adelaide’den Kuzey Toprakları’ndaki Darwin’e uzun bir yolculuk yapar. Bu 3000 kilometrelik yolculuk Avustralya çölünün kızıl arazisinden geçer ve tren dışındaki bazı aktiviteler için molalar verir. Bu aktivitelerin en önemlileri arasında Nitmiluk Ulusal Parkı’ndaki büyüleyici Katherine Vadisi ve ünlü taşra şehri Alice Springs ziyareti yer alıyor.

Avustralya’nın kalbinde tıngır mıngır yolculuk ederken sana özel bir kompartımana sahip olmanın ve tüm yemeklerinin servis edilmesinin keyfini çıkar.

2. Glacier Express, İsviçre

İsviçre Alpleri arasında kıvrılarak yol alan Glacier Express (Buzul Ekspresi), yolculuğu sırasında derin vadilerden, dar dönemeçlerden ve 91 tünel ile 291 köprüden geçiyor ve bu da neden dünyanın en yavaş ekspreslerinden biri olduğunu belki de açıklıyor. Zaten acele etmeye de hiç gerek yok.

Zermatt ile St. Moritz arasındaki bu kabaca yedi saatlik tren yolculuğu İsviçre Alpleri’ni görmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Bu bölgede normal trenler de hizmet veriyor olsa da, içlerinden sadece Glacier Express direkt rotaya sahip ve çatıya kadar uzanan geniş pencereleriyle de dışarıdaki manzarayı rahatça izleyebilmeni sağlıyor.

1605 metrelik bir yükseklikten yolculuğa başlayan tren kısa bir süre içinde Zermatt’ın hemen dışındaki heybetli Matterhorn Dağı’na ulaşıyor. Yolculuğun zirvesiyse aynı zamanda Ren Nehri’nin de doğduğu 2044 metre yüksekliğindeki Oberalp Geçidi.

Unutulmaz diğer bir manzara da Ilanz ve Reichenau arasında yer alan ve İsviçre Büyük Kanyonu olarak da bilinen Ren Vadisi’dir.

3. Trans Sibirya Ekspresi, Rusya

Moskova’dan başlayan ve tüm Rusya’yı geçerek doğudaki liman kasabası Vladivostok’a kadar devam eden Trans Sibirya Demiryolu dünyanın en ünlü tren yolculuklarından biridir. Rota 9.289km’lik hayret verici bir uzunluğa sahiptir ve yedi saat dilimi boyunca uzanır.

Yolculuk sırasında, Novosibirsk şehrinin yanında Obi Nehri’nden geçecek ve dünyanın hacim bakımından en büyük tatlı su gölü olan Baykal Gölü de dâhil olmak üzere Sibirya’nın en ücra ve güzel bölgelerini göreceksin.

Sadece 60 km/saatlik bir ortalama hıza sahip bu tren yolculuğu yavaş seyahate örnek olarak gösterilebilir ama yine de tamamlamak sadece yedi gün sürer. Trans Sibirya dünyanın en simgeleşmiş yolculuklarından biridir ve bir zamanlar “çarların tacındaki en güzel mücevher” olarak övülürdü.

4. Flåm Demiryolu, Norveç

Dünyanın en harika tren yolculuklarından biri olan Flåm Demiryolu sadece 20km uzunlukta ama Batı Norveç’in en baş döndürücü dağlık manzaralarından bazılarını sunar.

Dünyanın en güzel fiyortlarından biri olan Aurlandsfjord’un ucunda yer alan Flåm kasabasından başlayarak Myrdal dağ istasyonunda sona erer. Sadece 50 dakikada gerçekleştirdiği 863 metrelik tırmanışla Avrupa’nın en dik demiryollarından biridir.

Norveç’in kartpostallara layık en popüler bisiklet rotası Rallar Road’dan geçecek ve köpüren şelalelerin, vahşi nehirlerin ve derin vadilerin renk kattığı yemyeşil bir dağ arazisi üzerinde yolculuk edeceksin.

Yaklaşık 20 tünelin ardından Myrdal istasyonuna ulaşacaksın ama buradan sonra maceranı büyüterek Bergen Demiryolu’yla (Bergen Hattı olarak da bilinir) Norveç’in güneybatı sahilindeki Bergen’e veya Oslo’nun dışındaki Hønefoss’a seyahat edebilirsin.

5. TranzAlpine, Yeni Zelanda

TranzAlpine yolculuğu Yeni Zelanda’nın en etkileyici manzaralarından bazılarını yakından görmeni sağlayacak. TranzAlpine, beş saatin altında bir sürede, Christchurch’ün hayat dolu başkenti South Island’dan eski kömür ve altın madeni şehri Greymouth’a seyahat ediyor.

Trene atla ve çayırların, puslu dağ manzaralarının ve tropikal yağmur ormanlarının arasından geç. Waimakariri Nehri’ni Güney Alplerine kadar takip edecek ve yolunun üzerinde ünlü Arthur Geçidi’ni de görme şansına erişeceksin. Otira demiryolu tüneli de geçeceğin yerler arasında.

TranzAlpine’in dünyanın en güzel demiryolu hatlarından biri olduğuna hiç şüphe yok.

6. The Jacobite, İskoçya, Birleşik Krallık

İsmi bir şeyler çağrıştırmadıysa bile Jacobite’ı tanıyabilirsin – hatta muhtemelen sandığından daha da iyi tanıyorsun. Neden mi? Bu harikulade buharlı İskoç treni, ünlü Harry Potter filmlerinde Hogwarts Ekspresi olarak önemli bir role sahipti.

Fort William’dan yola çıkan The Jacobite, göz kamaştırıcı İskoç doğasının içinde 66km’lik bir yolculuk yapıyor. Hoş manzaralı birkaç tatlı su gölünden geçiyor, Glenfinnan köyünde duraklıyor ve son durağı olan Mallaig limanına doğru tekrar yola çıkıyor.

Yolculuk sırasında heybetli İskoç dağlarının, parıltılı göllerin ve Glenfinnan anıtının hayranlık uyandırıcı manzaralarının keyfini çıkaracaksın.

7. Rocky Mountaineer, Kanada

Rocky Mountaineer’ın kozmopolit liman kenti Vancouver’dan dağ kasabası Banff’a giden ilk rotasını takip ederek iki günlük tren yolculuğuyla heybetli Kanada Rocky Dağları’nın içinden geçeceksin.

Rocky Mountaineer dört farklı rotada hizmet veriyor ve bunlar arasından tarihi olanı da Kanada’yı doğudan batıya bağlayan “First Passage to the West” (Batıya İlk Geçiş) rotasını takip ediyor. Bu yolculukta, karla kaplı görkemli dağların birinci sınıf manzaralarını lüks kabininden seyretme şansı bulacaksın.

Pencereler tavana kadar uzandığından, Rocky Dağları’nın etkileyici manzarasını izlerken hiçbir zorluk yaşamayacaksın.

8. Grand Canyon Railway, ABD

Muhteşem Büyük Kanyon’da sona eren Grand Canyon Railway’de birinci sınıf bir tren yolculuğunun keyfini çıkaracaksın.

Arizona’da Büyük Kanyon Ulusal Parkı’nın South Rim bölümünde yer alan Williams’tan 1950’lerin “streamline” tasarımına sahip trene atla ve mükemmel bir servisin eşlik ettiği 2,5 saatlik rahat bir yolculuğa hazırlan.

Üniformalı vagon görevlileri eski tarz bir atmosfer yaratmaya bir hayli önem veriyor ve dünyanın en sıra dışı doğasını izlerken kusursuz bir hizmetle karşılaşıyorsun.

Sık çam ormanları ve yüksek çöl düzlüklerinin arasından yol alacak ve Büyük Kanyon’un etkileyici kaya yükseltilerini ve düzlüklerini yumuşacık ve nostaljik koltuğundan görme şansına ulaşacaksın.

9. Royal Scotsman, İskoçya, Birleşik Krallık

Seyahatin romantizmini tekrar yakalayabilmek için, kendisi de bir İskoç harikası olan Royal Scotsman ile özel bir tren yolculuğuna çıkabilirsin. Pek de ucuz olduğu söylenemez ama sonuçta dünyanın en lüks tren yolculuklarından birisi.

Royal Scotsman hepsi de İskoç başkenti Edinburgh’tan başlayarak İskoçya’nın dağlık bölgelerine giden birkaç rotaya sahip. Seçtiğin rotaya göre, İskoçya’nın çok bilinen bazı turistik yerlerine ve tabii ki ülkenin bazı viski imalathanelerine yapılacak çeşitli tren dışı geziler de biletinin kapsamında.

Gerçek bir asilzade gibi dağlık bölgeleri inceledikten sonra, maun döşeli vagonuna geri dönebilir veya trendeki Bamford Haybarn Spa’da yorgunluğunu atabilirsin.

10. Bergen Demiryolu, Norveç

Harikulade Norveç doğası içinde 371 km boyunca devam eden Bergen Demiryolu (Bergen Hattı olarak da biliniyor) Norveç’in kaçırmaman gereken bir diğer tren yolculuğudur ve neyse ki daha önce bahsettiğimiz Flåm Demiryolu ile bağlantısı bulunuyor.

Hat, Bergen’den Hønefoss’a gidiyor ve 1.222 metre ile Norveç’in en yüksek demiryolu istasyonu olan Finse’den de geçiyor. Bergen Hattı ile Hallingdal Vadisi’nden ve Hardangervidda Ulusal Parkı’ndan geçiyorsun ve kış aylarında da trenin karla kaplı arazide gidebilmesi için önüne bir kar küreyici takılıyor.

Tren sadece yedi saatte 200’den fazla tünel ve 300’den fazla köprüden geçiyor ve sefer sırasında da çeşitli Norveç kasabalarında duraklama fırsatın oluyor.

11. Doğu Ekspresi, Türkiye

Ankara’dan kalkıp yaklaşık 1 günde Kars’a giden Doğu Ekspresi yıllardır var olsa da herkesi şaşırtarak en sevilen yolculuklar arasına girmesi 2017 yılında oldu.

Sen de coğrafya kitaplarından tanıdığın İç ve Doğu Anadolu illerimizi karlı manzaralar eşliğinde yakından görmek istiyorsan biletini hemen al.

Doğu Ekspresi bilet fiyatları oldukça uygun: Pulman 47 TL, örtülü kuşetli 63 TL, yataklı ise 117 TL. Ancak hattın popülerliği göz önüne alındığında bileti erkenden almakta fayda var.

Kars’a vardığındaysa Ani Harabeleri’ni ziyaret edebilir, Sarıkamış’ta snowboard yapabilir veya şehrin farklı mimarisinin tadını çıkarabilirsin.

Doğu Ekspresi saatlerine bakacak olursak, tren 19.20’de Irmak’tan kalkıyor ve 18.30’da Kars’a varıyor. Dönüşte ise Kars’tan 08.00’de yola çıkarak sabah 07:26’da Irmak’ta olabilirsin.

Irmak neresi diyorsan haklısın. Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesine bağlı bu köy, BAŞKENTRAY çalışmaları nedeniyle şu an Doğu Ekspresi’nin ilk durağı. Buraya ulaşım Ankara Garı’ndan ücretsiz otobüslerle sağlanıyor. Doğu Ekspresi’nin diğer durakları ise Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum.