Birçok insan bunun farkında olmasa da, tırnak yemenin çeşitli zararları vardır. Tırnak yeme, enfeksiyonlu hastalıklara, acıya ve tırnak uzamasında sorunlara sebep olabilir.

Tırnağın uzamamasına yol açar

Tırnak aşırı yendiği zaman yetersiz ve çok yavaş hızda uzar. Bu da tırnakların görünümünü bozar ve ellerin fiziksel güzelliğini etkiler.

Acı verir

Bir şeyi tutarken, zarf açarken, alet kullanırken, bilgisayarda veya mesajlaşırken her hareket acı vericidir. Günlük aktivitelerimizi rahatça gerçekleştiremeyiz. Ellerimiz bir şeye dokunduğu zaman fena halde irkiliriz.Bakteriyel hastalıklara sebep olur

Tırnaklar her türlü bakterinin yayılması için çok ideal alanlardır. Tırnaklar sürekli kirli ve bakteri taşıyan nesnelerle temas eder.Tırnak altında biriken en yaygın bakteri türü Salmonella ve E. Coli’dir. Bunlar çiğ yiyecekler aracılığıyla bulaşır. Tırnaklarımızı ağzımıza götürdüğümüz zaman, bu mikroorganizmalar tükürüğe geçer ve oradan da vücuda yayılır. Durum ne olursa olsun, bazı insanlar bu bakterileri sindirdiklerinden dolayı daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olurlar. Vücut kendini bunlara karşı korumayı öğrenir ve onlar yüzünden hastalanmaz.

Ağız problemlerine yol açar

Özellikle öndeki dişlerle tırnakları ısırırız. Bu da diş uçlarının bozulmasına ve diş hassasiyetinin artmasına neden olur. Ayrıca bu alışkanlık diş minelerine de zarar verir. Üstelik dişlerin düzeninin bozulmasına da sebep olur. Bu çiğneme problemlerine ve dişler tamamen kapanmadığı için uyku problemlerine yol açar.

Eklem ağrısına sebep olur

Kulağa garip gelse de, bu takıntı boyunda ve çenede ağrıya sebep olur çünkü tırnakları yemek için bu bölgedeki kaslar aşırı kasılır.

Enfeksiyon hastalıkları

Tırnak yediğiniz zaman, tırnaklarınız iltihaplanmaya karşı hassaslaşır. Şişme, kırmızılık ve akıntıya sebep olan ve tırnaklarda oluşan Paronişya adlı hastalığa sebep olur. Bakteriler ciltteki ince çatlaklara yerleşir. Ayrıca tırnaklar yendiğinde ortaya çıkan yara, tırnak tarafından korunmadığı için mantar oluşumuna daha müsait olur.