Su ve Sabun

Su ve sabun, virüslü yüzeylerin temizlenmsinde en sık kullanılan temizlik yöntemleri arasında yer alıyor. Son derece akıllıca görünen bu işlemde sabun, virüs kabuğundaki yağlara müdahale eder ve virüsü yüzeyden kaldırır. Su ise sabunun kaldırdığı bu virüsü durulamanıza yardımcı olacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda da olduğu gibi su ve sabunu yalnızca ev temizliklerinde değil, ellerinizi en az 20 saniye ovarak yıkamak için de kullandığınızdan emin olun.

 

 

Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu genellikle ev kadınlarının vazgeçilmez temizlik malzemeleri arasında yer alıyor. Doğrudan cilde temas etmesi durumunda deri yapısına zarar veren bu güçlü temizlik malzemesi, içeriğinde ki aktif bileşenlerden sodyum hipoklorit içermektedir. Sodyum hipoklorit, virüsleri öldürmede son derece güçlü ve etkilidir. Koronavirüse karşı yapacağınız temizliklerde, yüzeyi çamaşır suyuyla silerek 10-15 dakika bekletin. Hemen ardından yüzeyi temiz bir bezle silerek durulayın.

 

 

Kolonya

Ülkemizde onlarca yıldır kullanılan kolonya, son zamanlarda oandemik bir vaka halini alan koronavirüs sebebiyle geleneksel bir temizlik malzemesi olmaktan çıktı. Tüm dünyanın gözünü çevirdiği kolonyalar gerçekten koronavirüsü yok ediyor mu? Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalar, virüsle mücadelede kullanılan ürünlerin %90 oranında etil alkol içermesi gerektiğini söylüyor. Bu bakımdan alacağınız kolonyanın içeriğinde ki alkol miktarını göz önünde bulundurarak evinizde temizlik malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

 

 

El Dezenfektanları

El dezenfektanları son zamanlarda en çok tercih edilen temizlik malzemeleri arasında yer alıyor. Son derece basit ve pratik kullanıma sahip bu ürün, hem cilt temasına hemde yüzey temizliğinde oldukça etkili sonuçlar gösteriyor. Koronavirüs için alınan önlemler kapsamında sıklıkla kullanılan el dezenfektanları, en az %70 oranında etil alkol içermektedir. Bura kullanacağınız el dezenfektanının konsantrasyonuna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Alacağınız ürünün alkol oranı düşükse, bu virüsleri öldürme konusunda oldukça başarısız kalacak.

 

 

Islak Mendiller

Islak mendiller yani yüzey temizleme bezleri genellikle antiseptik olarak bilinen benzalkonyum klorür içermektedir. Mendil yardımıyla mikropları ortadan kaldrımanın yolu, uygu fiziksel basınç sayesinde mikrobun mendile yapışmasını sağlamaktır.Ayrıca mendiller yüzeydeki mikropları öldürmek için bir miktar antiseptik tabaka bırakmaktadır. Antiseptikler, bakterilerin yanı sıra koronavirüslere karşıda son derece etkili sonuçlar göstermektedir. Tüm bunların yanında yapılan araştırmalar antiseptiklerin koronavirüsü öldürebileceğine dair kesin bir sonuç göstermemektedir.