Tatlı Krizi Nedir?

Vücudumuzun aniden tatlı bir şeyler yeme istediğine tatlı krizi diyoruz. Olur olmadık zamanlarda yaşadığımız tatlı krizi, çoğu zaman günlük yaşantımızı derinden etkileyen, sağlık problemlerine işaret eden bir olaydır. Kriz, kan şekerimizin düşmesi ve canımızın tatlı yiyecekleri istemesiyle başlamaktadır. Böyle bir anda ilk olarak yapmak istediğimiz şey en çok sevdiğimiz tatlıyı yemektir fakat burada unutmamanız gereken bir konu var. Kriz geldiği anda sevdiğiniz tatlıyı yemek yerine bir kase yoğurt, süt gibi besinlerle de bu durumu geçiştirebilmeniz için yapmanız gerekenler ise şunlardır.

 

Tatlı Krizi Neden Gelir?

Tatlı krizi, olur olmadık anlarda insan psikolojisini yıpratan bir problemdir. Özellikle diyet yapanlar için tatlı krizi, başarıya ulaşmada önlerine çıkan büyük bir engeldir. Herkesi zorlayan bu krizin pek çok nedeni bulunmaktadır. İşte o nedenlerden bazılar:

1. Şeker Bağımlılığı

Yapılan bir araştırmaya göre insanlar aldıkları günlük kalorinin 1\3'ünü şekerden almaktadırlar. Bu da şeker bağımlılığın toplumda büyük yer kapladığını gösteriyor. Tıpkı sigara, alkol gibi bağımlılık yapan şeker, kendisini dönem dönem yaşadığımız şeker krizleri ile göstermektedir. Hayatımızda 6 tür şeker bulunmaktadır. Glikoz, Fruktoz, Sükroz, Laktoz, Maltoz ve Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu.

2. Glikoz

Kanda taşınabilen basit şekerdir. Fruktoz, meyvelerden elde edilen doğal şekerdir. Sükroz, sofralarda bulunan, şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilen şekerdir. Laktoz, inek sütünün yüzde 5'ini oluşturan şekerdir. Maltoz, iki glikoz molekülünün bileşiminden oluşan şekerdir. Yüksek frutozlu Mısır Şurubu ise glikozun yarısının fruktoza dönüştürülmesinden oluşan şeker türü.

3. Diyet

'Diyetle tatlı krizinin ne alakası var' diye düşünebilirsiniz. Uzun süre aç kalmanızı ve bünyenizi çok fazla yormanızı isteyen diyetler, kan şekerinizi hızlı bir şekilde düşürecektir. Bu nedenle uzun süre aç kalmaya dayalı rejimler, tatlı krizinin çabuk gelmesine neden olmaktadır. Şeker bağımlılığınızın ve tatlıya karşı bir zaafınızın olduğunu düşünüyorsanız, uzun süre aç kalmamaya dikkat etmelisiniz.

 

4. Hastalıklar

Çeşit hastalıklar da sık sık tatlı krizinin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu hastalıklara örnek vermek gerekirse, bağırsak parazitleri uygun olur. Bağırsaklarımızda bulunan parazitler, bağırsaklardaki besinlerin enerjisini çalıp, bireyin sürekli acıkmasına neden olmaktadır. Başa bir örnek vermek gerekirse çeşitli vitaminlerin eksikliği de şeker krizine neden olmaktadır. Yani vücut eksik olan vitamin ya da minerali, şeker isteği ile tamamlamak ister.

 

5. Psikolojik ve Hormonal Durumlar

Özellikle kadınların sık sık yaşadığı regli döneminde yaşadığı problemlerden biri tatlı krizidir. Bunun nedeni ise regli öncesinde azalan östrojen seviyesidir. Östrojen seviyesi, kadınların mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar ve doğal antidepresan işlevi göstermektedir. Bu nedenle regli dönemi öncesinde şiddetli tatlı krizleri yaşamamız normaldir fakat bu dönemde dikkatli beslenmemiz gereklidir çünkü bu dönemde tükettiğimiz zararlı besinler, yağ olarak geri dönmektedir.

Tatlı Krizini Gidermek İçin Neler Yapılmalıdır?

Tatlı krizinin önüne geçebilmek için öncelikle yapmanız gerekenlerden birisi kendinizi aç bırakmamanızdır. Eğer psikolojik nedenlerden dolayı kan şekeriniz hızlı bir şekilde düşüyorsa muhakkak psikolojik destek almanız gerekmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre ise günlü su tüketimi de tatlı krizini tetikleyen başka bir unsurdur. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise uyku düzeniniz. İnsanlar uyudukça kendilerini mutlu hissederler. Bu mutluluk salgılanması nedeniyle de tatlı krizlerinin gelme ihtimalini düşürmüş olursunuz. Tatlı krizinin önüne geçmek için de yapılacak pek çok şey bulunmaktadır. Tatlı krizinin geldiğinde tatlı tüketmek yerine sıcak bir duşa girmek sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda günümüzün bir kısmını egzersizlere ayırmak, kriz geldiğinde farklı şeylere odaklanmak sizi bir nebze de olsa rahatlatacak etkenlerdir. Kendinizi stresten uzak tutmaya çalışarak, tatsız sakız çiğneyerek tatlı krizine engel olmaya çalışabilirsiniz.