Tarih birçok kral, imparator görmüştür. Bazıları büyük savaşlarla, bazıları uzun hüküm süreleriyle akıllarda yer etmiştir. Ancak bazıları var ki akıllarda kalmalarının sebebi kısa sürede tahttan inmeleri, indirilmeleri. İşte tarihte en kısa süre tahtta kalan hükümdarlar. Bakalım hangi ülkeden hangi hükümdarlar var…

 

III. Petro

Deli Petro’nun torunu olan III. Petro zar zor konuştuğu Rusça ile Rus Çarı olmuştu. Kendinden önce gelen Yelizaveta’nın politikasının tam tersini uygulamış, sonuçta tahtından olmuştu. Sadece 185 gün tahtta kaldı. Tahttan indirildikten 8 gün sonra da öldürüldü.

 

Amha Selassie

Aslında kendisi tahttan indirilmedi, taht ortadan kaldırıldı. Haliyle saltanatı kısa sürdü. Zaten Amha Selassie tahtı hiç arzulayan biri olmamış, İsviçre’de tedavi gördüğü sırada babasının yerine tahta çıkarılmıştı ama İsviçre’den geri dönememişti. 180 gün tahtta kaldı.

 

II. İsaakios

İki kere tahta çıktı II. İsaakios. İlki 10 yıl sürerken ikincisi çok kısa sürdü. Yapması gerekenleri yapamayınca tahttan indirilip, kardeşi tarafından kör edilmiştir. 179 gün süren ikinci saltanatının ardından hapse atılmış, oğlunun öldürüldüğünü öğrenip şoka girerek hayatını kaybetti.

 

V. Ntare

Gaza gelip babasını tahttan indiren V. Ntare’ye de dtaht nasip olmadı. 140 gün sonra ülkede monarşi kaldırılıp cumhuriyet ilan edildi. Taht elinde kaldı.

 

V. Murad

Tahttan indirilme sebebi akıl sağlığının bozulmasıdır V. Murad’ın. 93 gün boyunca tahtta kalmış ancak hal ve hareketleri ülke yönetmesine izin vermeyeceği görülmüş yerine II. Abdülhamid tahta çıkmıştır. Akıl sağlığının bozulmasının en büyük nedenlerinden biri de Sultan Abdülaziz’in başına gelenler ve sonrasında yaşananlardır.

 

Pertinax

Roma’nın en karmaşık günlerinde tahta çıkmış sadece 86 gün saltanat sürebilmişti. Muhafızları tarafından dövülerek öldürüldü.

 

Yuan Yuan Shikai

Son zamanlarda koronavirüs nedeniyle gündeme sık sık gelen Çin’in kraliyet ailesinin yok edilmesi ardından tekrar monarşiyi getirmeye çalışan Yuan Yuan Shikai 81 gün tahtta kalmıştı.

 

V. Aleksios

İmparatoru devirmiş, 67 gün hüküm sürmüş, Latinlerin IV. Haçlı Seferi’nden sonra kendisi de tahttan indirilmiştir.

 

Frederick Charles

66 gün Finlandiya tahtında kalmıştır Frederick Charles . I. Dünya Savaşı sonrası saltanatı başlamış ancak kimse tarafından hoş karşılanmamıştı. O da tahttan çekildi.

 

Didius Julianus

Pertinax’ı tahtından etmiş, Roma’yı daha da karıştıran isimlerden olmuştur. Didius Julianus, 66 gün boyunca imparator olmuş ancak senato ve ordunun birbirine girmesiyle tahttan indirilip, idam edilmiştir.

 

VII. Urbanus

Sadece 13 gün papalık yapan VII. Urbanus yakalandığı sıtma hastalığı neticesinde hayatını kaybetti. Böylece en kısa süre papa olan isim oldu.

 

Duc Duc

Vietnam tahtına babasından sonra geçen Duc Duc 3 gün boyunca ‘hüküm’ sürdü. Sonra yas kurallarını ihlal edince Vietnam mahkemesi tarafından tahttan indirildi. Devamında başına neler geldi kimseler bilmiyor.

 

Dipendra

Nepal kralı olan Dipendra’nın ailesi suikasta kurban gitmiş, kendisi de 1 Haziran 2001'de saldırıya uğramış ve 56 saat süren saltanatı sona ermişti.

 

Hudun

"12 saat de tahtta mı kalınır?" diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hudun kalmış. Çin tahtına geçmiş ama Moğol saldırıları sonrası ölmüş, saltanatı kısa sürmüş.

 

XIX. Louis

Dünya tarihinin en kısa süre tahtta kalan ismi XIX. Louis’dir. 20 dakika boyunca Fransa’nın karışık döneminde saltanat sürmüş, o 20 dakikada da babası gibi tahttan çekilmeyi tercih etmiştir. 20 dakika… Vay be…