Sumak ile ilgili bilgiler internette en fazla aranan bilgiler arasında. Sumak aslında bir baharattır ve farklı bir lezzeti vardır, yemeklerde aroma verici olarak kullanılır. Sumak çayı ise sumak baharatı ile hazırlanan farklı bir çaydır. Sumak çayı hazırlama yöntemi ve faydalarına haberimizde yer veriyoruz.

Sumak ile ilgili bilgiler haberimizde. Genellikle salatalar ve et yemeklerinde bir tamamlayıcı aroma olarak kullanılan sumak, sıcak yerlerde yetişiyor. Sumak bitkisinin meyvesi kurtulur ve daha sonra öğütülerek baharat elde edilir. Sağlık için çeşitli faydaları bulunan sumak, ekşi özelliği sayesinde de gıdalar için bir koruyucu olabiliyor.

Bazı yörelerde sofralarda bolca kullanılan sumağın sağlık açısında da birçok faydası bulunuyor. Kalp hastalıklarından boğaz ağrısına kadar pek çok sağlık sorununa iyi gelebilen sumak ile ilgili bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

 

SUMAK NEDİR?

Sumak Türk mutfağının çok kullanılan bir baharat çeşidi olarak biliniyor. Yemeklere ve salatalarda tatlı ekşi tat vermesi için kullanılan sumak Türk mutfağının vazgeçilmez baharatları arasında yer alıyor. Hemen hemen her toprakta yetişen bu otun toplamda 150 türü bulunmaktadır. Yalnızca iki çeşidi zehirsizdir. Ekşi tada sahip sumak, limonun olmadığı zamanlarda alternatif olarak kullanılır.

SUMAKIN FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda limon gibi sumağın da antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini vurguluyor.

- Kandaki insülin oranını dengeler. Bu özelliği sayesinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasındadır.

- Antioksidan etkisi sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek beyin sağlığını korur.

- Sumak ekşisi gıdaları uzun süre koruyor

- Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.

-Gıda zehirlenmesi esnasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz faydalı olacaktır. Hem midenizi hemde bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar.

- Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz.

- Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

- İştahsızlık problemi yaşayan çocuğunuza sumak suyundan ayda bir kere içirmeniz de fayda vardır. Hem çocuğunuzun vücut direncini artırır hem de iştahını açarak daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

ABD'de yapılan çalışmalarda, kansere, kalp hastalıklarına ve yaşlanmaya neden olabilen serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. DNA tamirini harekete geçirerek, kanserle mücadele etmeyi sağlıyor.

 

SUMAK ÇAYI NASIL YAPILIR

Bir çay bardağına 1 tatlı kaşığı öğütülmüş veya tane sumak (mümkünse taze sumak) koyup üzerine kaynar su dökülür ve 5 dakika demlemeye bırakılır. 1-2 damla kekik yağı da 5 dakikalık demleme sonunda ilave edilip tüketilebilir; zira sumakla beraber oldukça faydalıdır. Ancak sumak çayında dibe çöken posa tüketilmemelidir. Ekşiliği fazla olduğundan dolayı ekstra limon koymaya gerek olmayabilir. Şayet tadını sevmezseniz demleme sonrasında az miktar bal ile tatlandırılabilir. Öksürüğü ve faranjiti olan veya boğaz yanması olanlar ilk yudumlarda birkaç kez gargara yaparak boğazı temizledikten sonra kalanı afiyetle içebilir. Eğer herhangi bir şikayetiniz yoksa her gün tüketmeyip arada kürler halinde az miktarlarda içebilirsiniz.SUMAK ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Sumağın, kansere, kalp hastalığına ve yaşlanma belirtilerine neden olabilecek etkenleri önlediği bilinmektedir. İçerdiği antioksidan sayesinde aynı zamanda koroner kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanabilen bir diyete de büyük katkıda bulunduğunu söyleniyor. Aynı zamanda tüketilen yiyeceklere eklenen sumak diyabet hastalığını önlemede birebir etkilidir. Sumak çayı, cilt sorunlarının tedavisinde ve yaraların iyileşmesinde yardımcıdır.

Sumak çayı, vücutta iltihaplanma, ateş, deri iltihabı, solunum bozuklukları, bronşit ve diğerleri gibi birçok hastalığa şifa olarak kullanılmaktadır. Laboratuvar sonuçları sumak ve ekstresinin iyi anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu doğrular. Soğuk algınlığı, , artrit ve diğer enflamatuar rahatsızlıkların tedavisinde faydalı olduğu da ortaya çıkmıştır. Ek olarak sumak çayı bağışıklığı da güçlendirmede oldukça etkilidir.

Doğal olması zararsız olabileceği ihtimalini sıfıra indirmez. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa hekiminize danışmadan kullanmamakta fayda var. Ayrıca hastalığımız olmasa bile sık ve fazla tüketmek yine olumsuz sonuçlar verebilir. Ölçüyü kaçırmamakta fayda var.