Sorunlu Erkek Nasıl Anlaşılır? Sorunlu Erkek Davranışları, Sürekli Sorunlarla Karşıkarşıya Kalmış Erkekler

Cinsiyet ayrımı yapmadan kadın erkek arasında her zaman sorunlar görülebilir. Bazen iletişimi doğru kullanarak bu sorunları aşmak mümkündür. Bazense kişi karşısındaki kişiyi ne kadar tanırsa o kadar kolay sorunlar çözülebilir. Peki, bu durumlarda yapılan her şeye karşı duyarsız kalan sorunlu erkek davranışları nasıl anlaşılır?

Sorunlu Erkek Davranışları

  • Durumdan anlamayan ve sorumsuz olmayı tercih etmeyi seven erkekler maalesef ki sayıca çok fazladır. Bu durumda ne yapılırsa yapılsın sorunlu insanlarla problem çözmek mümkün olmayacaktır. Zaten bir kadın ya da erkek, sorunlu bir erkekle problem yaşıyorsa çözme ihtiyacı hissetmeden olaydan kopmalı ve konuyu fazla derine indirmeden kafasından atmalıdır. Çünkü sorunlu bir erkek bunu yapmakta, çevresindeki kimseye önem vermemektedir.
  • Ailevi problemlerden dolayı çocukluktan bu yana gelmiş sorumsuzluk duygusu ile hareket eden erkeklerin de sorunlu olduğu kolayca anlaşılabilir. Bunun için bazen bakışlar bile yeterli olur. Eğer karşınızdaki erkek çok büyük bir olayda bile boş gözlerle size bakıyorsa, vakit kaybetmeden ortamı terk edin ve bir daha da muhatap olmaya gerek duymayın.
  • İçine attığı duygular karşısında dışarıya yansıttığı duygular zıtlık gösteren erkekler vardır. Bu erkekler olaylara karşı tepkisiz davranırlar ve çoğu zaman problem yokmuş gibi davranırlar. Problem yokmuş gibi davranmak sorunlu bir tiple karşı karşıya kalındığının göstergesi olabileceği gibi, psikolojik anlamda sıkıntıda olan ve yardım bekleyen bir erkeğin çığlığı olarak da yorumlanabilir.
  • Beynini esas konuya değil de gereksiz herhangi bir detaya odaklayan bir tiple karşılaşıldığında olaylara müdahale etme sürecinde dikkatli olunmalı ve olaylara biraz daha temkinli yaklaşılmalıdır. Öncelikle kimsenin su yüzüne çıkarmadığı bir kişiliğinin olduğunu herkes bilir. Bu durum nedeni ile de kişinin üstüne çok fazla gidilmeden kendisine odaklanmasını sağlamalıdır. Bu işlemi başarmak bazen saatler bazen günler alabilir, yine de sevgili meselesi ise vazgeçmeden, sabırla odak problemini beraber çözmek gerekir.
  • Her olayı inanılmaz derecede abartan erkekler de günümüzde sayıca bu huylarından yakındıkları kadınlar kadar mevcuttur. Yalnızca onların bu tepkisi kadınlar tarafından farklı ya da bir sorun olarak algılanmaz. Hâlbuki kadın içinde erkek için de olayları fazlaca abartmak bir sorun belirtisidir. Özellikle erkeklerde görüldüğünde sorunun farklı evreleri de olabileceğinin altını çizmek gerekir. Örneğin; ilişkiden soğuma, ilişkiden sıkılma, ayrılma mesajları verme gibi evrelerin bu maddede sıkça yaşandığı söylenebilir.

Sürekli Sorunlarla Karşılaşmış Bir Erkeğin Problemli Olması Normal Midir?

Sürekli sorunlarla karşılaşmış bir erkeğin bir zaman sonra sorunlu olmasından daha doğal başka bir olay olamaz. Özellikle sorunları tek başına halletmeye çalışan ve belli bir yaşa gelmiş –en azından 20 yaş diyelim- erkeklerin belli bir yerden sonra sorunları takmadığı için sorunlu  erkek olarak algılanması olağandır. Bu durumu biraz anlayışla karşılamak gerekebilir. Nitekim karşıdaki erkek bu zamana kadar sürekli sorunlarla boğuştuğunu ya da bu zamana kadar sürekli sorunları tek başına göğüslediğini anlatmazsa, kadınında bilmediği ve karşılaştığı bu durumu kabullenerek duruma anlayış göstermesini beklemek saçma olacaktır.

Belli bir yerden sonra olağan davranışları sorunlu gibi yansıtmakta bir erkeğin kendisini sorunlu hissetmesine neden olabilir. Ne olursa olsun, empati kurmak ve bu mantıkla ilerlemek her türlü ilişkide önemli ilk detay olarak akılda kalmalıdır. Bilinmelidir ki, kim olursa olsun üstüne gidilen herkes bir yerden sonra durumu farklı algılayarak sorunun kendinde olduğunu düşünür ve bunu bilinçsizce kendi aleyhine çevirir. Bir diğer anlatımla, erkeği zorla sorunlu yapmak da yine karşıdaki kişinin elindedir, ne yazık ki…