Hubert James Taffin de Givenchy, 1927 yılında Beauvais Fransa’da aristokrat bir aileye doğmuştur. Givenchy markisi olan babasının 1930’da ölümü sonrasında annesi Beatrice ve anneannesi Marguerite çocukların bakımını üstlenmiştir. Ailenin “markilik” ünvanı, Hubert’in ağabeyi Jean-Claude’a geçmiş, hayatının ilerleyen yıllarında Jean-Claude, Givenchy parfümlerinin başına geçecektir.

1944’de Güzel  Sanatlar okumak üzere Paris’e taşınan Hubert, kısa bir süreliğine hukuk okumayı düşünse de, sonunda moda alanında bir kariyerde karar kıldı. Balenciaga’nın büyük hayranı olan gencin en büyük hayal kırıklıklarından biri 1945’te onun asistanı pozisyonuna kabul edilmemesiydi; ancak bu hüsran kariyerini fazla etkilemedi ve 17 yaşındayken Jacques Fath’ın yanına çırak olarak girdi. Bundan sonra kendi markasını açtığı 1952 yılına kadar Lucien Lelong, Robert Piguet ve Elsa Schiaparelli gibi önemli tasarımcıların yanında çalıştı.

1952’de 25 yaşındayken kendi moda evini açan Hubert, artan masrafların birçok moda evini iflasa sürüklediği bir dönemde tasarımlarıyla ayakta kalmayı başarmıştı. Sınırlı kaynaklarla hazırladığı ilk koleksiyonu manken Bettina Graziani’nin adını taşıyordu, “Bettina Bluzu” olarak tanınan bluz dahil moda ahalisinin favorisi haline gelen birçok parça ile bu koleksiyon, büyük başarıya kavuşmuştur.

                                            https://www.givenchy.com/america/en/maison-history-first-collection.html

1957’de dostu ve akıl hocası Balenciaga’nın tavsiyesiyle kurduğu Perfums de Givenchy adı altında ilk parfümü olan “L’Interdit” (Yasak) piyasaya sürüldü..

Balenciaga’nın ünlü “sack dress”(çuval elbise) tasarımına karşılık Givenchy “balloon coat” ve“baby doll”elbisesini çıkarmıştı. Aynı sene Balenciaga tasarımlarının kopyalanmasına karşı basına inat koleksiyonlarını herkesten bir ay sonra halka sunmaya karar verdiğinde, Givenchy de bu karara ortak olmuştu.

Givenchy’nin en ünlü müşterileri arasından Amerika’nın First Lady’si, Kennedy Onassis, 1961’de Paris’te Versailles Sarayı’na ziyareti esnasında bir Givenchy tasarımı giymişti.


                                                 https://tr.pinterest.com/pin/572801646334343494/

1988’de Givenchy, büyük lüks markalar grubu LVMH (Moet Henessy Louis Vuitton) bünyesine katıldı. 1995’te, markanın 43.yılında kurucusu ve isim babası Hubert de Givenchy emekliye ayrıldı ve 10 mart 2018 de hayata gözlerini kapatmıştır