Günümüzde alışverişçilerin satın alıma karar verme süreci artık daha karmaşık olarak gelişiyor. Dolayısıyla karar verme sürecini ve satın alma davranışlarını tespit etmek için bu aşamda alışverişçileri yakalamak ve fikir almak önemli. Karar verme sürecine anlık şahit olmak ve yorumlamak ise artık geleneksel yöntemlerle yapıldığında daha fazla efor harcamamıza neden oluyor, izin alma süreci, araştırma süresince mağaza konseptini benzer tutma gayreti gibi birçok operasyonel süreç içinde bulunuyoruz.

Artık teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte devir de değişiyor ve yeni gelişen teknolojiler, araştırmacılar olarak bizlere bildiklerimizi unutturmaya ve bizleri yeni yaklaşımlar geliştirmeye yönlendiriyor.Biz de sektörün öncü firması, Ipsos olarak, bugüne kadar eğitim, eğlence, oyun, sinema gibi birçok alanda kullanılan VR teknolojisine araştırmalarımızda da yer vermeye başladık. VR yöntemi, alışverişçilerin satın alma karar sürecini kapsayan raf ve reyon dizaynı, satış noktası konsepti, satış noktasında satış materyallerinin satın almaya etkisi gibi birçok alanda kullanılabiliyor.

VR yöntemini geleneksel yöntemlerden farklılaştıran, araştırma yapmak için mevcut bir satış noktası dizaynını değiştirmek ya da yeniden dizayn etmek yerine, henüz fikir aşamasında olan satış noktası ya da ürün konseptini sanal ortamda yaratma imkanı sunmasıdır. Müşterileri sadece gerçek bir satış noktası dizayn etme sürecinden kurtarmakla kalmaz buna ek olarak, tek bir satış noktası dizaynı yapılacak sürede, daha az maliyet ile birden fazla nokta tasarımını tek bir araştırma ile test etmeye olanak sağlar.

Temel faydalarından bir diğeri ise satış noktası dizaynına ilişkin tüketici / alışverişçi davranışlarını ve tepkilerini anlık gözlemleme fırsatı sunmasıdır.

VR teknolojisinin sunduğu bu olanaklar sayesinde, müşteriler daha az efor ile satış noktalarındaki pazarlama faaliyetlerini optimize etmek için en etkin satış materyallerini kullanabilir, bu materyaller aracılığı ile doğru tüketicileri hedef alabilir, alışverişçilerin satın alma süreçlerini kolaylaştırmak için en uygun raf / reyon tasarımını sunabilir.