Çiftler arasında zaman zaman tartışmalar ve huzursuzluklar yaşanabilir. Böyle durumlarda her çift ilişkisinin mükemmel olmasını ister. Peki, sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin sırrı nelerdir? İşte sağlıklı ve mutlu ilişkinin 7 sırrı...

Kavga ve tartışmalar ilişkiyi farklı bir boyuta taşıyabilir ve bunun sonucunda ayrılıklar meydana gelebilir. Her çift yaşadığı ilişkiden keyif almak ve huzurlu olmak ister. Peki, sağlıklı ve mükemmel bir ilişkinin anahtarları nelerdir? İşte kötüye giden ilişkinizi, sağlıklı ve mutlu bir ilişkiye dönüştürmenin 7 yolundan bahsettik.


İlişkiyi güvenli bir bölge haline getirmek

Her iki tarafın da kendisiyle ilgili her şeyi paylaşabileceği özel bir alan yaratılan ilişki iki tarafa da güven verir. Partnerler eksikliklerini, zayıflıklarını ve zaaflarını çekinmeden birbiriyle paylaşabildiği bir ortam sağlıklı bir ilişkinin en önemli özelliklerinden biridir.

Kazanmak yerine düzeltmek için mücadele etmek

Kavga etmek kıyamet alameti değildir, karşılıklı anlayışın geliştirilmesi için bir araç olarak kullanılabilir. Sağlıklı bir ilişkide, kavga, her iki tarafın da diğer tarafın bakış açısını gördüğü, duygularını anladığı ve dengeli bir sonuca vardığı gerçek bir çaba gösterdiği anlamına gelir. Fakat kavgalar güç gösterisinden öteye gitmiyorsa ilişki için tehlike çanları çalıyor demektir.

En kötüyü değil, en iyiyi görmek

Dikkatimizi nereye yönelteceğimizi kendimiz seçeriz. Her durumda iki seçeneğiniz vardır:

-Kılı kırk yarabilir ve bunu ilişkiyi sonlandırmak için bahane olarak kullanabilirsiniz.

-Partnerinizin iyi yönlerini takdir etmeyi seçebilirsiniz.

Benliğinizi kaybetmeden ilişkinizi sürdürmek

Sağlıklı bir ilişkide, partnerinizden bağımsız bir hayat sürdüreceğiniz alanınız vardır. Kendinizi birlikteliğiniz üzerinden tanımlamanız esas benliğinizle olan bağınızı kaybetmenize sebep olabilir.


İstenmeyen yerine istenilenin dillendirilmesi

Şikayet ile yapıcı eleştiri arasında fark vardır. Sağlıklı bir ilişkide, istekleriniz doğrultusunda iletişim kurarsınız. “Senin ailenle çok zaman geçiriyoruz, benim aileme hiç vakit ayırmıyoruz” demektense, “Ailemle vakit geçirmemizi istiyorum” demek çok daha verimli olacaktır.

Sevgiyi sadece özel günlerde değil, her an göstermek

Düzgün bir ilişkinin temelinde, yakınlık ve bağlılık yaratan olumlu ifadelerin paylaşımı her an vardır. Sevginizi göstermek için sadece özel günleri beklemeyin!

Pasif agresif olmak yerine açık ve dürüst davranmak

Karşı tarafın istediğini söyleme bir sorunun varlığını o an için bastırabilir, ancak bir ilgisizlik ve dargınlık modeli yaratır. İlişkinizin daha iyi olması için ise gerçek düşüncelerinizi açıkça ifade etmelisiniz.