Şafşavan ya da yurt dışında daha çok bilinen adıyla Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan ve kendine has özelliklere sahip bir kent. Tarihi mimari özelliklerini koruyan kentin en dikkat çekici özelliği masmavi duvarları.

Şafşavan, Fas'ın en önemli turizm merkezlerinden biri. Her yıl binlerce turist Şafşavan kentini ziyarete geliyor.


Eski bir yerleşim yeri olan Şafşavan, geçmişi yüzyıllara uzanan dokusunu koruyor. Şafşavan kenti en çok tamamı mavi tonlarına boyanmış evleriyle ünlü. Şafşavan ününü borçlu olduğu bu maviye boyalı evlerin ise hüzünlü bir hikayesi var...

Kuzey Afrika'nın en batısında Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nun birleştiği yerde yer alan Fas, Marakeş, Kazablanka gibi ünlü turistik yerlerinin yanı sıra son dönemde popülaritesi gitgide artan Şafşavan gibi yerlere de sahip.

Şafşavan kentine İstanbul'dan gelmek için öncelikle Kazablanka'ya ulaşmak gerekiyor. İstanbul'dan Kazablanka'ya aktarmasız uçuşlar mevcut. 5 saatlik bir uçuştan sonra Kazablanka'ya ulaşmak mümkün. Kazablanka'dan da yaklaşık beş saatlik bir karayolu yolculuğuyla Şafşavan'a gidiliyor.


Resmi dilin Arapça olduğu Şafşavat'a turizmin etkisiyle İngilizce, Fransızca veya İspanyolca konuşabilen insanlara rastlamak mümkün.Kentte Fas'ın para birimi olan Dirhem geçerli. Fas ile Türkiye arasında iki saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır.


İki ülke arasında yapılan anlaşma doğrultusunda en az altı aylık geçerli pasaportu bulunan Türk vatandaşları, Fas'ta doksan günden az süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

15. yüzyılda bölgeye gözlem ve koruma amaçlı kale inşa edildikten sonra etrafta yerleşimler başlamış. Bu dönemden sonra yüzyılda İspanya'daki Arap ve Yahudilerin zorunlu sürgüne tabi tutulması ile birlikte Şafşavan'da nüfus hızla artış gösterdi.

Şafşavan kentini bu denli meşhur kılan şey yüzyıllara direnen yapılarının yanı sıra bu güzel yerel mimari örneklere sahip evlerin tamamen maviye boyanmış olmasıdır.

Kimilerine göre evlerin bu renkte olması sadece bir gelenek. Ancak yaygın inanışa göre 1930'lu yıllarda Hitler yönetiminin zulmünden kaçıp Şafşavan'a yerleşen Yahudiler, evlerini maviye boyamaya başladı.


Bunun nedeni de mavi renginin gökyüzü ve cenneti sembolize etmesiydi. Çok geçmeden bu uygulamayı yerel halk da benimseyince Şafşavan günümüzdeki masmavi halini aldı.Şafşavan

Şafşavan'da Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarının aşırı sıcak olduğu Şafşavan'ı görmek için en ideal dönem bahar ve sonbahar aylarıdır. Turistler genellikle Nisan, Mayıs ve Eylül aylarında Şafşavan'ı ziyaret etmeyi tercih ediyor.


Koruma altındaki Şafşavan'da oteller genellikle kentin doğu kısmında yer almakta.

Şafşavan, Fas'ın en önemli turizm merkezlerinden biri. Her yıl binlerce turist Şafşavan kentini ziyarete geliyor.