İşte size utangaç insanların doğru olduklarını bildikleri 9 şey...

1- Yabancılarla dolu bir odada huzursuz olmak

Kabul edin, çekingen biriyseniz eğer, sosyalleşmeniz gereken bunaltıcı bir insan kalabalığı, içinde bulunmak isteyeceğiniz en son yerlerden biridir. Aslında gerçek şu ki bu türde bir sahne, içine kapanık bireylerin toplumsal çekingenlikleri ile yüzleşebilmeleri için büyük bir fırsat olabilir. Bu tereddüdün üstesinden gelebilmek için kendinizi başkalarıyla bağdaştırmanız ve içinde bulunduğunuz durumdan ne elde etmek istediğinize odaklanmanız gerekiyor. Örneğin gergin ve heyecanlı atletleri düşünün – onlar yalnızca istedikleri şeye konsantre olurlar. Kendinize bu ilişkiden gerçekten ne istediğinizi sorun ve yeni bir insanla tanışmak için çabalayın. Eğer içinde bulunduğunuz durumda utanacağınızı hissediyorsanız kafanızda belirli amaçlar oluşturun.

2- İyi bir dinleyici olma alışkanlığı

Sessizseniz, iyi bir gözlemcisinizdir. Bu huy utangaç insanları çoğu zaman harika dinleyiciler; ve nihayetinde de düşünceli bir arkadaş ya da partner yapar. Biraz çekingen olmanız, sosyal şartlara ayak uyduramayacağınız anlamına gelmez. Ortamdaki gözlemci olmak, aslında büyük bir güç kaynağı haline gelebilir.

 

3- Her zaman düşünerek konuşmak

Utangaç insanlar her zaman sessiz kişiler değillerdir; yalnızca kendi düşüncelerini onaylamak için biraz zamana ihtiyaç duyarlar. Akıllarından geçenleri anında fark eder ve değerlendirmek amacıyla dururlar. Bu alışkanlık iyi ya da kötü olabilir; ancak biraz farkındalık çalışarak, bu düşünceleri yapıcı bir şeylere dönüştürmek mümkündür.

4- İçine kapanık olarak tanınmanın sıkıntısı

İki özellik de eş anlamlı olarak kullanılsalar da her utangaç insan, içine kapanık değildir – ve bu insanlar, bu şekilde tanımlanmanın getirdiği hayal kırıklığını anlayabilirler. Dışa dönük ve de utangaç insanlar vardır. Toplumsal rollerini iyi oynarlar; ancak içten içe çekingen hislerle ve düşüncelerle baş etmeye çalışırlar. Özgüveninizin kaybolduğunu hissediyorsanız eğer, kendinize karşı daha şefkatli olmaya odaklanın. Herkesin mücadele etmeye çalıştığı bir şeyler vardır. Bu durumun hepimizde ortak olduğunu hatırlayarak kendinize karşı daha insancıl olabilirsiniz.

 

5- “Sesini yükselt!” sözleri

Bu sahneyi binlerce kez yaşadınız: sınıfta bir sunum yapıyorsunuz ve arka sıralardan biri “Daha yüksek sesle konuşamaz mısın?” diye bir yorumda bulunuyor. Utangaç bir insanın en kötü kâbusudur. Toplumumuzda dışadönüklüğe ve benlik sunumuna gereğinden fazla değer verilir. Sürekli konuşmuyorsanız eğer “neden konuşmuyorsun?” soruları kaçınılmazdır ve bu sorular konuşmadan önce düşünmeyi tercih eden utangaç kişiler için çok rahatsız edicidir. Ancak sessiz bir insanın yumuşak doğasında yararlar da yok değildir. Sosyal ortam ve sessizlik gerçek bir güç haline gelebilir; özellikle de liderlik rolünün üstlenilmesi gerektiği anlarda. İnsanların ruh hallerini algılayabilmeye ve bunu kullanmayı öğrenebilmeye izin verir.

6- Biraz daha dışadönük olmak kolaylıkla yapabileceğin bir şey değil

Utangaç bir insana “yalnızca yap” ya da “biraz dışadönük ol” demek hiç yardımcı değildir – gerçek şu ki tam aksini yapmasına sebep olabilir. Herkes dışadönük değildir, herkesin öyle olmasını beklemek, utangaç bir kişi için hayli sinir bozucu olabilir.

7- Çok iyi bir lider olabileceğinizi bilmek, ancak bunu kanıtlamak için çok çalışmak zorunda olmak

Sessiz bireyler, özellikle iş yerinde, ön plana çıkabilmek için iki kat daha fazla gayret göstermek zorunda kalırlar. Ancak utangaç insanların en istisna liderler olma eğilimleri vardır. Çevrelerindeki insanları gerçekten güçlendirirler. Dünyanın en güçlü insanlarından bazıları da utangaç olarak tanınmışlardır. Abraham Lincoln, Audrey Hepburn, Johnny Carson gibi…

 

8. Kenarları spot ışığına tercih etmek

Çekingen bir yaklaşım, çoğunlukla toplum tarafından onaylanmasa da her zaman faydasız değildir – özellikle de iş yerinde. Kişilik özelliklerini kontrol altına alabilen utangaç bireyler, bunları daha duyarlı bir lider olarak kullanmanın yollarını bulabilirler. Ana sahneden geri adım atma eğilimi, birçok şirkete amaçlarına ulaşmada yardımcı olabilir. Utangaç insanlar gölgelerden yönetirler. Spot ışıklarının altında olmak istedikleri için değil; değer verdikleri için yönetirler.

9. Herkes utangaçlığınızın sorun olduğunu düşünür

Utangaçlığın, aynı diğer kişilik özellikleri gibi, kendine özgü artıları ya da eksileri vardır. Kilit nokta, sizi daha da içe kapanık yapan şeyleri dizginleyebilmek ve bunları kendi avantajınız için kullanabilmektir. İnsanların utangaçlığı bir problem olarak görmeleri çok can sıkıcı. Utangaç bireyler, diğerlerine karşı çok hassastırlar. Gerginliğin nasıl hissettirdiğini iyi bilirler. Bu yüzden insanların rahatlamalarını sağlamak için ellerinden geleni yaparlar.