Saç kırıklar, kadınlar için en büyük problemlerin başında gelir ve bu konuda çözüm yakalamak isteyen kadınlar, saç kırıkları için yapılması gerekenler hakkında paylaşılan bilgilerden yararlanmaktadır. Ancak şunu başından söylemekte yarar var; saç kırıklarının oluşma nedenleri birbirinden farklı olabileceği için denenecek yöntemlerden önce saç kırıklarınızın neden oluştuğunu öğrenerek hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

Saç kırılmalarına neden olan farklı etkenler olabileceği gibi en çok neden olan 4 etkenden söz etmek doğru sonuca ulaşmak adına yeterlidir. Peki, saç kırılmalarına neden olan etkenler nelerdir?

Boya ve perma gibi işlemlerin sık tekrarlanması

Saç kurutucu, fön makinesi, saç maşası, saç düzleştiricilerin yoğun bir şekilde kullanılması

Saçların çok sıkı şekilde ve sürekli aynı modelde taranması

Saçları lastikle toplamak ve saçlara uygun olmayan ürünleri kullanmak, saç kırıklarının oluşmasına en çok neden olan durumların başında gelir.

Yukarıda saydığımız dört madde, saç kırılmalarına en çok neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Biz kadınlar, saç güzelliğine önem verdiğimiz için işlem yapmaktan geri durmayız. Hele moda dünyasına yeni düşen bir renk varsa, moda dünyasında kendinden söz ettiren bir saç modeli varsa, bunları uygulamak için düşünmeye bile ihtiyaç duymayız. Ama tüm bunlar, saçlarımızda kırıkların oluşmasına neden olmaktadır.

 

Saç Kırıkları Nasıl Engellenir?

Saç kırıklarının önüne geçmenin en etkili yolu, saçların narin olduğunu unutmamak ve buna göre davranmaktır. Mesela saçların sıkı bir şekilde bağlanmasından vazgeçmek, sürekli perma veya boyama gibi işlemlere maruz bırakmaktan uzak durmak, saç düzleştirici aletler ve şekillendirici ürünleri çok sık kullanmamak, saç lastikleri yerine saçlara zarar vermeyecek malzemeler kullanarak saçları bağlamak gibi birçok yöntem, yaşadığınız problemin önüne geçmek adına etkili olacaktır.

Saç Kırıklarını Engellemek İçin En Etkili 5 Yöntem

Güzel görünmek, doğal görünmek ve aynı zamanda alımlı olmak için önceliği saçlarımıza veririz. Havalı bir model, stil bir saç kesimi ve tabi ki sezonun en trend haline gelmiş birkaç saç rengi arasından en güzelini seçerek uygulamak… Elbette güzel görünmek için bunları uygulamak bir yerde yeterli olabilir ama bunların zaman içinde saçlarımıza verdiği zararı da göz önünde bulundurmamız ve buna göre hareket etmemiz de önemlidir. Şimdi sizlere sunacağımız öneriler, saç kırıklarını engellemeniz adına faydalı ve etkili çözüm yöntemleri olacak.

 

1. Saçlarınıza Doğal Yağ Sürün

Hem pahalı ürün almak hem de saçlara zarar gelmesini engelleyememek sanırım çok kötü durumların başında gelir. Saç bakım ürünleri genel olarak fiyatı yüksek olan ürünlerdir ve her ne kadar içeriğinin tamamen bitkisel olduğu söylense de maalesef koruyucu madde bile tek başına mutlaka saç bakım ürünlerinde yer alır. Bu da saçların zarar görmesine neden olan etkenlerden biridir.

Hazır saç bakım ürünleri kullanarak kırıkların önüne geçmek yerine Hindistan cevizi, jojoba ya da argan yağı gibi doğal ve bitkisel saç bakım yağları kullanmak, hem yüksek maliyetlerin önüne geçmek adına hem de saçlarınıza hak ettiği değeri vermek adına daha doğru olacaktır.

2. Üç Ayda Bir Saç Uçlarınızı Kestirin

Saç kırıklarının oluşmasına neden olan doğal etkenler de vardır. Mesela saç uzatmak, bu nedenler arasında yer alabilir. Uzun saçları seviyorsanız muhtemelen bu söyleyeceğimiz sizin için üzücü olabilir. Ama saç kırıklarının önüne geçmek için de uygulamanız gerekir.

Saç kırıklarını engellemenin en etkili yöntemlerinden biri 3 ayda bir saç uçlarından kestirmektir. Bu yöntem çoğu zaman kadınlar tarafından tercih edilmese de uzmanlara göre bunu uygulamak, oluşan kırıkları engellemek adına etkilidir.

 

3. Şampuan Seçimine Dikkat Edin

Saç bakım ürünleri kadar şampuanlar da saçlara zarar veren ürünlerdir. Aslında bu zararın oluşup oluşmaması da yine kendi elimizde olan bir şeydir. Mesela kimyasal içerikli şampuan kullanıyorsanız, saçlarınızın doğal ve sağlıklı kalmasını bekleyemezsiniz.

Şampuan seçiminde en çok dikkat etmeniz gereken nokta, doğal ve bitkisel olan bir şampuandan yana tercih yapmak olmalıdır.

4. Saç Maskesi Kuru Saçlara Uygulanmalıdır

Biz kadınlar hem güzel olmak isteriz hem de güzel olmak için zaman ayırmak istemeyiz. Saç güzelliği özellikle bizim için çok önemlidir. Her sabah aynanın karşısına geçerek yeni bir şekil vermeyi severiz ama aynı hassasiyeti bakım yaparken maalesef uygulamaktan imtina ederiz.

Uzmanlara göre saç maskesi, kuru saçlara uygulanmalıdır. Ama hazır maskelerin üzerinde genellikle nemli saçlara uygulanması önerilir. Bu aslında kadınların işi aceleye getirmelerinden kaynaklı bir şeydir. Ürün üreticileri, müşterilerinin ürünlerini satın almaları için kullanımı kolaylaştırırlar ama işin doğrusunu söylemek gerekirse saç maskesi kuru saçlara uygulanmalıdır.

 

5. Saçlarınız İçin Doğru Tarak Seçin

Çoğu zaman dikkat etmediğimiz ya da göz ardı ettiğimiz durumlardan biri de doğru tarak seçimi yapmamaktır. Sıradan bir taraktan çok şey beklemek aslında en büyük handikaptır. Çünkü doğru seçilmeyen taraklar, saç kırılmalarına en çok neden olan durumların başında geliyor.

Saçlarınızın hem güzel görünmesini sağlamak hem de kırılmalarını engellemek için plastik tarak yerine silikon ve geniş dişli tarak kullanmak gerekir.

Saçlarınıza Hak Ettiği Değeri Verin

Saçların kendi başına güzel kalması beklenebilecek bir şey değildir. Saç sağlığı en az diğer sağlık konuları kadar önemlidir ve üzerinde durulmaması durumunda, saçlarınızda güzelliği görmek bir yana sağlıklı kalmasını bile elde edemezsiniz. Bu yüzden uzmanlar, saç kırıklarının önüne geçmek isteyenlerin ve saçlarının sağlıklı kalmasını isteyenlerin mutlaka iyi bir bakım yapmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Sağlıkla ışıldayan ve kırılmalardan uzak bir saç için doğru zamanda doğru ürün kullanmanın önemli bir konu olduğunu unutmayın.