Rushmore Dağı Anıtı, Amerika tarihine damga vurmuş dört başkanın büstlerinin betimlendiği dev heykellerdir. Amerika siyasi tarihinin önemli simgelerindendir. Amerika’nın Güney Dakota eyaletinde bulunan Rushmore Dağının “Black Hills” denilen kayalıklarında bulunur. Dağı oluşturan granitlerin işlenmesiyle yapılan heykeller, 140 metre boyundaki bir insanın ölçülerine göre tasarlanmıştır. Büstler devasa boyutlarıyla hem dünyadaki dağa yapılmış en büyük heykeller ünvanına sahiptir hem de büyüklüklerinden dolayı çok uzaklardan dahi görülebilmektedir. Granit çok sağlam bir kaya türü olduğundan devasa heykellerin 1000 yılda sadece 2,5 santimetre kadar yıpranacağı hesaplanmıştır. 14 yıl süren ve tam olarak 1950’de tamamlanan eserin yapım aşamasında büyük ölçüde dinamit kullanılmış ve büyük kaya parçaları dinamit patlatılarak çıkarılmıştır. Yapımında 400’ü aşkın oldukça yetenekli kişilerden oluşmuş bir ekip çalışmış ve hiç ölen olmamıştır. 450.000 tondan fazla kaya çıkarılmış ve daha sonra oyma işlemleri başlamıştır. Büyüklükleri ile ilgili bir fikir vermek gerekirse, George Washington’un başının 6 katlı bir bina yüksekliğinde, 6 metrelik bir buruna ve 5,5 metre genişliğinde bir ağıza sahip olduğunu söylemek yeterli olacaktır.

Heykellerin mimarı ünlü heykeltıraş Gutzon Borglum’dur, ne var ki heykellerin tamamlandığını göremeden ölmüş ve heykeller kendisin gibi heykeltıraş olan oğlu tarafından tamamlanmıştır.

Amerika’nın ikonlaşmış 4 büyük başkanı ise;

·         George Washington (Amerika Birleşik Devletlerinin kurucu babası.)

·         Thomas Jefferson (Amerikan Bağımsızlık Bildirgesini yazmıştır.)

·         Abraham Lincoln (Ülkeyi iç savaş süresince yönetmiş ve köleliğin kaldırılmasını sağlamış.)

·         Thedore Roosevelt (Ülkenin endüstriyel devrimini temsil eder.)

 

Bu dört başkan Amerika’yı kolonilikten çıkarıp, modernleşmesine katkı sağlamıştır.

Rushmore Anıtının arka tarafında birde gizli bir oda mevcuttur, üzerine birçok varsayımda bulunulan fakat tam olarak hangi amaçla kullanıldığı bilinmemektedir, turistlerin girmesi yasak olmakla birlikte, istenilse bile yürüyerek ulaşmak mümkün değildir.

Amerika’nın en popüler destinasyonlarından biri olan ve birçok Amerikan filmine de konu olan bu görkemli Dağ Anıtı, bu bölgeye ziyarette bulunanların görmeden dönmemesi gereken yerlerden biridir.