Rio de Janeiro, başkent Sao Paulo’dan sonra Brezilya’da en büyük ikinci kent. Beyaz kumlu plajları, göğe yükselen dağları ve pitoresk limanıyla güneyin muhteşem şehri(cidade maravilhosa) olarak bilinir. Güney Atlantik kıyısına bakan metropol şehrine, doğanın en güzel hediyeleri bahşedilmiş gibidir. Karnaval sezonunda dünya vatandaşları Rio sokaklarına dökülürken yılın her mevsimi göz kamaştırıcı manzarasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Rio seyahati, gezginlere üst düzey turistik deneyim yaşatır. Katılınacak bir Rio de Janeiro gezisinde yapılması gereken etkinliklere hep birlikte göz atalım.


Kurtarıcı İsa

Corcovado Tepesi’nin denizden yüksekliği 710 metreyi bulmakta ve Rio şehrine hakim bir konumdadır. 2007 yılında Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olmaya hak kazanan Kurtarıcı İsa heykeli ise bu tepede yer almaktadır. Eskiden bu tepeye ulaşmak için yüzlerce metre tırmanmak zorunda kalan insanlar,  artık zirveye trenle ulaşabiliyor. Heykelin yapımına, Art Deco hareketinin doruğa ulaştığı 1920’li yıllarda başlanmış. Kollarını açan Kurtarıcı İsa heykeli, 38 metre yüksekliğe ve 30 tondan fazla bir ağırlığa sahip.


Copacabana

Copacabana plajı, batıs tarafında İpanema plajı ile bölünmüştür. İpenama plajını daha çok sörf tutkunları kullanıyor olsa da Copacabana, komşusuna göre her zaman daha aktif ve renkli bir plajdır. Rio’daki “cariocas” diye anılan yerli halk, bu plajda 24 saat futbol veya voleybol oynuyormuş gibi gelebilir. Kumsallarında sadece spor alanında değil güzellik alanında da kıyasıya bir rekabet vardır. Yeterince seyyar satıcı ve büfe olan plajda, soğuk bir içecek her an yanınızdadır. Plaj bölgesinde halka açık olan Copacabana Kalesi, farklı bir etkinlik olabilir. İsterseniz cariocaslar ile balık avına da çıkabilirsiniz.

Ipanema

Turistlerin Rio de Janeiro’da bir diğer popüler noktası Ipanema plajıdır. 1960’lı yıllarda ünlenmeye başlayan plaj, bugün Dünyanın En İyi Plajları listesinde baş sıralarda yer almaktadır. Denizin dalga boyu ve genişliği sörfçüler için eşsiz bir özelliktir. Plaj boyunca kafeler, restoranlar ve mağazaların yanı sıra tiyatro ve sanat galerileri de sıralanmıştır. Copacabana plajına göre daha çok elit kesimin tercih ettiği bir tatil yöresidir. Doğal olarak civardaki oteller ve alışveriş merkezleri biraz pahalıdır.

Kesmeşeker Dağı

Dört yüz metre yüksekliğe sahip bu dağ, görüntüsüyle kesme şekere benzetildiğinden kendisine bu isim verilmiş. Zirvesine çıkıldığında muhteşem bir manzaraya sahip olan Kesmeşeker Dağı, turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen yerlerdendir. Camdan yapılmış teleferik kabinlerinde, yirmi dakikada zirveye ulaşmak mümkündür.

Santa Teresa Mahallesi


Şehrin limanına bakan bir tepenin üzerine konumlanmış olan Santa Terasa mahallesi, zaman içinde yolculuğa çıkacağınız bir bölge. Sizi 19. yüzyıl konak ve sokakları hala müthiş bir zarafetle ayakta durmaktadır. 20. yüzyıl sanatçıları, yazarları ve müzisyenleri burayı kendilerine yurt edinmişlerdir. Turistler tarafından popüler etkinliklerden biri olan Santa Terasa Tramvayı ile şehir turu, yaşanan bir kazadan sonra yapılamamaktadır. Fakat mahalle bugün de samimi bir sanatçı kolonisi ortamına sahiptir.


Lapa Mahallesi

Santa Terasa’nın komşu mahallesi Lapa, şehrin gece hayatının en sıcak aktığı yerdir. Mahalle mimarisiyle birçok sanatçıya ilham olur. Brezilyalı sanatçılar bu mahallede bir araya gelirler. Birçok ünlünün buluşma yeri olan Lapa, samba ve choro barları ile ünlüdür. Sokaklarında müzik dinlemeye ve dans izlemeye doyacağınız tek mahalle Lapa’dır. Rio’daki bilinen adı ise Centro’dur. Şehirde belki de en fazla mutlu olacağınız yer burasıdır.