Kişisel imaj yenilemeniz de yardımcı olacak ve iyi bir izlenim için gardırobunuzda bulunması gereken giysi ve renkleri öğrenecek, önemli ipuçlarını yakalayacaksınız…

 

Renk tercihi, bir kimlik duygusunu ve kişinin kendini ne derece rahat hissettiğini ortaya çıkaran psikolojik bir öge… Kullandığınız egemen renkler kişilikleri çözmek amacıyla bile kullanılıyor. İşte iletişimci ve psikologlara göre renkler ve yansıttıkları anlamlar:

Siyah: Dramatik ve zariftir ancak ölüm, yas ya da ağırlığı çağrıştırır. İnceliklidir ancak herkes giyer. Kiri göstermez, tercihler konusunda kararsızlık yaşandığını gösterebilir. Baştan aşağı değil ama giyimin bir bölümü ya da aksesuar olarak güzeldir. Eğer işiniz çocuklar veya yaşlılar ise yıldırır. Siyah, ütü izlerini, tozu ve tüyleri de gösterir.

Beyaz: (Yumuşak beyaz tonları, fildişi ve krem rengi dahil) Temizlik, saflık, hastaneler, hijyen, sterillik, kış ve dinginliği çağrıştırır. Yansız, iletişim konusunda kapalı, aşırı titiz, düzen ve temizlikle çokça ilgilidir. Gömlek ve bluzlar için iyidir ancak baştan aşağı giyinmek ve aksesuar olarak kullanmak için uygun değildir.

Gri: Kendinizi göze çarpar kılmak konusunda isteksiz olduğunuzu gösterir. Her tonu kusursuz olur ama ilgili çekici kılmak için araya renk katmak gerekir. Aksesuar olarak uygun değildir.

Mor: Yapay bir renk olarak görülür, göz alıcıdır. Biraz dramatik bir kişisel tarz yaratır, özgüvenli ve kendine inançlı kişilerin tercihidir. Baştan aşağı giyilmez, erkeklere gitmez, bir sunum rengi olarak biraz sıradışıdır. Resmi davetler için bir kadının üzerinde zarif durabilir.

Kırmızı: Yüreğin ve ateşin rengi. Güç ve cinselliği temsil eder. Kızgın, tehlikeli ve tutkuludur. Haklı çıkmak ister, bir önderdir, saldırgan olabilir, biraz küstah, risk üstlenmeye istekli, duygusal güçlülük işareti olarak açıklanır. Baştan aşağı giyinmeye ve deri aksesuarlara uygun değildir. Kadın ceketi, bluzu, eşarbı, erkek kravatı olarak kullanılabilir.

Sarı: Biraz düzensiz, sempatik, yaratıcı ve mizahidir. Atılgan, denemeye istekli, neşeli, iyimser, mutlu, zaman zaman olgunluktan uzaktır. Küçük oranlarda kullanılmalıdır, yüzeyselliği çağrıştırabilir.

Yeşil: Dinginlik, tazelik, bereket ve büyüyle birleşir, aynı zamanda kıskançlığın rengidir. Yardımcı, biraz utangaç, tembelliğe eğilimlidir.

Mavi: Durgunluk, depresyon haliyle birlikte gençlik ve sportmenliğin simgesi olarak kabul edilir. Rahat kişilerin tercihidir. Yaz mevsiminde orta tonda maviler tercih edilmeli. Yaratıcılık ve özgünlük gerektiren işlerde uygun değil.

Kahverengi: Zenginlik, bereket, hüzün ve dindarlığı çağrıştırabilir. Ayakları yere basar, gösterişten hoşlanmaz. İnsanları koruyup gözetmeye gerek duyar, doğal ve evcimendir.