Reebok International Limited, 1895 yılında İngiltere`de Joseph William Foster tarafından kurulmuş bir spor giyim markasıdır.

Reebok

Reebok International Limited, 1895 yılında İngiltere`de Joseph William Foster tarafından kurulmuş bir spor giyim markasıdır. 

Tarihi Reebok hikayesi,1895 yılında İngiltere Bolton`da yerel kosu kulübü üyesi olan Joseph William Foster`ın kendisi için bir çift çivili kosu ayakkabısı yapmasıyla baslamıstır.Böylelikle Foster farkında olmadan atletizm tarihine damga vuracak olan ilk `Foster`kosu ayakkabısını yapmıs olmaktadır.1896 yılında ilk pump özellikli ayakkabısı yaparak J.W.Foster adıyla kendi sirketini kurmustur.22 yasına geldiginde ise Foster`ın isi o kadar büyümüstür ki sporu bırakmak durumunda kalmıstır. 

1924 yılında Foster ailesi yaz olimpiyatlarında giyilmek üzere`Chariots of Fire`isimli kosu ayakkabılarını yapmıstır. 1933 yılında Foster`ın ölümüyle,ogulları aynı heyecanla ayakkabı yapmaya devam etmislerdir.1958 yılında`J.W.Foster&Sons Ltd`olan sirketin ismi,cok hızlı kosabilen kücük bir Afrika geyiginden esinlenerek `Reebok` olarak degistirilmistir.1979 yılında Joe Foster ve Paul Fireman(outdoor spor malzemeleri distribütörü)tanıstıgında Reebok ayakkabıları profesyonel sporcular arasında coktan popüler olmayı basarmıstır.Paul Fireman`ın uluslar arası bir ticaret gösterisinde Reebok ayakkabılarını tanıtmasıyla Reebok Ltd Amerika`da da faaliyet göstermeye baslamıstır.Fireman,Kuzey Amerika distribütörlügünü almıs ve aynı yıl Amerika`da üc kosu ayakkabısı tanıtmıstır ki bu üc kosu ayakkabısı 60$`la dönem pazarının en pahalı ayakkabıları olmuslardır. 

1981`de sirket satısları 1,5 milyon$`ı bulmus,bir sonraki yıl hedefleri ise bu rakamın cok daha üstünde görülmüstür. 1982`de Reebok ilk kez bayanlar icin özel olarak ürettigi ve aerobic dansı adı verilen yeni,sıcak fitness egzersizleri sırasında giyilen spor ayakkabılarını tanıtmıstır.Freestyle isimli bu ayakkabıları piyasaya sürmesiyle Reebok spor ayakkabı endüstrisinde üc önemli egilimi de bicimlendirmis olmaktadır. 

1)Aerobic dansının yayılması 2)Bayanların spora ve egzersize yogun ilgi duymaları 3)İyi tasarımlı spor ayakkabıların günlük yasama girmesinin kabul görmesi 

1984`te Paul Fireman Reebok`ı Foster ailesinden almıstır ve Reebok eskisinden de yogun bir sponsorluk faaliyetine girmistir. 1989`da Reebok ERS(Energy Return System)ve Pump teknolojilerini gelistirmistir. 1995`te Reebok 100.yılında 3.3milyar$ ciro ve 170 distribütörlük sahibi ve cok sayıda spor fitness ilklerinin yaratıcısı olmanın gururu icerisinde kutlanmıstır.Bugün Reebok 500`ün üzerinde sporcu 100`den fazla takım 50.000 Alliance üyesi ve aralarında Allen İverson,Steve Francis,Venus Williams,Andy Roddick,Ryan Giggs,Christine Arron,Fifty Cent,Pharell,Jelena Jankovic,Yao Ming,Thierry Henry,Gianluigi Buffon,Nicole Vaidisova,Andriy Shevchenko`un da yer aldıgı pek cok küresel ikonun bulundugu büyük bir aile olmustur.