Parfüm Nedir?

Hoş bir kokuya sahip olan ve çeşitli kimyasallardan üretilmiş aromatik karışımlardır. Çeşitli inceltici ve çözücü maddeler ile oluşturulmuş kokular kalıcılık ve esans oranlarına bağlı olarak farklı gruplara ayrılmışlardır. Parfüm yapımında kullanılan inceltici ve çözücü oranlarına bağlı olarak “esans”, “eau deparfum”, “eau de toilette” ve “ eau de cologne” olarak sınıflara ayrılmışlardır.

Latince kökenli bir isim olan parfüm, dumandan çıkan anlamına gelen "par-fume" kökünden üretilmiştir. Kokular, M.Ö 4000 yıllara dayanmakla birlikte kokulu bitki ve reçinelerden elde edilen tütsüler ile insan yaşamının bir parçası haline gelmiştir.

Badem, kişniş, mersin, kozalaklı ağaç reçinesi ve bergamot gibi ot ve baharatların yakılması ile elde edilen kokular tütsü olarak kullanılmaktaydı. Çeşitli ot, baharat, çiçeklerin taç yaprakları ve yağların karıştırılıp harmanlanması ile elde edilen karışımlar ile parfüm elde edilmekteydi.

 

14. yy’da Fransa'nın güneyinde sanayileşen parfüm, günümüzde de parfümün çıkış noktası ve merkezi olarak kabul edilmektedir. Parfüm sanayisinin merkezi olarak kabul edilen Fransa, günümüzde de bu etkinliğini korumaktadır.

Günümüzde ise daha ucuz ve uygun fiyatlarda parfüm elde etmek için laboratuvar ortamlarında oluşturulan sentetik hammaddeler ile bitkilerden elde edilen esans yağlarından hazırlanan karışımlar bugünkü parfümlerde kullanılmaktadır.

 

Hangi Parfümler Kalıcıdır?

Parfümlerin yapımında kullanılan esans ve konstre oranları kokuların kalıcılığını ve kalitesini belirleyen unsurlardandır. Konsantresi yüksek olan kokular kalıcı ve kaliteli parfüm olarak nitelendirilmektedir. Parfümlerin alkol oranının yüksek olması kalıcılığının düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Parfümü ilk sıktığınız anda oluşan yoğun koku bir saat içinde normale dönerek içeriğindeki kimyasalların teniniz ile etkileşime geçmesini beklemelisiniz. Her koku herkeste aynı etkiyi vermemektedir. Buna bağlı olarak aynı parfümün kişiden kişiye farklı bir etki bıraktığını söyleyebiliriz.

Kişinin beslenme şekli ve ağırlıklı olarak tükettiği besinler kullandığı parfümün bıraktığı etkiyi değiştirmektedir. Bu nedenle aşırı baharatlı, tuzlu ve yağlı besinleri tüketen biri ile sebze ağırlıklı beslenen kişide aynı parfüm farklı etkiler bırakacaktır.

Parfümlerin yapımlarında kullanılan esans oranları ve kalıcılıklarına göre çeşitli isimlerle sınıflandırılmışlardır. Kullandığımız kokuların ambalajarında sıkça karşılaştığımız EDP, EDT ve EDC gibi terimleri kalıcılık durumlarına göre sıralamak gerekirse;

 

Parfüm

Kalıcık oranı en yüksek olandır. İçerisinde %15 -40 arasında değişen bir oranla konstre içermekle birlikte bu oran parfümün kalıcılığını arttırmaktadır. Kokuların en güçlü ve kalıcısı olarak nitelendirilen parfüm diğerlerine göre daha yoğun bir kokuya sahip olmakla birlikte daha pahalıdır.

 

Eau De Parfüm (EDP) 

Bir sıralama yapmak gerekirse yoğunluk ve kalıcılık bakımından ikinci sıraya yerleştirebileceğimiz bir kokudur. Kokular arasında en sık tercih edilen ve oldukça popüler olan halidir. İçerdiği konstre oranı ise %7-15 arasında değişmektedir.

 

Eau De Totilette (EDT)

Yüksek oranda alkol içermekle birlikte %5-7 arasında değişen bir konstre oranına sahiptir. EDT, parfümün seyreltilmiş hali olarak nitelendirilmektedir. Bu nedene yoğunluğu ve kalıcılığı diğerlerine göre oldukça düşüktür.

 

Eau De Cologne (EDC)

Konsantre oranı %5’i geçmemekle birlikte EDT ile benzer özellikleri taşımaktadır. Kalıcılık ve yoğunluk bakımından oldukça zayıf olan EDC fiyat bakımındanda oldukça uygundur.

 

Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Farklı esans ve kokulara sahip olan parfümler kişinin zevkine bağlı olarak tercih edilmektedir. Ancak parfüm seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç unsur ile doğru parfümü seçebilir ve daha fazla etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Parfüm alırken bir başkasında beğenmenizi ve fiyatının uygun olmasını bir avantaj olarak görmemelisiniz. Başkasında beğendiğiniz parfüm sizin teninizde aynı etkiyi sağlamayacağı gibi ucuz parfümlerin kalıcılığı oldukça azdır.

 

Ten Uyumu ve Temizliği

Parfüm seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur teninizle uyumlu olmasıdır. Aynı parfüm kişiden kişiye değişen etkiler bırakabilir. Bu nedenle bir başkasında beğendiğiniz parfümü denemeden almanız doğru bir seçim yapmanızı engelleyecektir. Öncelikle parfümü kendi teninizde denemeli ve test etmelisiniz.

Parfümü denerken cildinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle banyo sonrasında sıkılan parfüm daha kalıcı ve etkileyici olmaktadır. duş sonrasında açılan gözenekleriniz parfümün daha iyi emilmesini ve daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle parfüm almaya giderken cildinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Parfüm almaya gitmeden önce ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Aksi halde yağlı, baharatlı ve tuzlu yemekleri tüketmeniz cildinizin kimyasını değiştirerek parfümün etkilerini olumsuz yönde değiştirmektedir. Bu nedenle genel olarak aşırı baharatlı, yağlı ve tuzlu yiyecekler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceği gibi parfümünüzünde kokusunu değiştirecektir.

Parfümün kalıcılığını etkileyen bir diğer unsur ise cilt tipidir. Parfümün ten ile uyumunu destekleyen ve kalıcılığını arttıran cilt tipleri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerin parfümleri daha uzun süre etkisini korumaktadır. Ancak kuru cilt tipine sahip kişilerde ise kullanılan parfümün kalıcılığı daha az olmaktadır.

 

Yaş Uyumu

Parfüm seçiminde yalnızca teninizle uyumlu olması yeterli olmayabilir. Seçtiğiniz parfümün yaşınıza uygun olması oldukça önemlidir. 20’li yaşlardaki biri ile 40’li yaşlardaki birinin aynı parfümü kullanması uygun olmayacaktır.

 

Parfümlerin yapımında kullanılan esansların farklı olması parfüm çeşitliliğini arttırırken farklı yaş gruplarınada hitap etmektedir. 20’li yaşlarda biri dinamik ve çiçeksi kokuları tercih ederek doğru bir seçimde bulunabilir. 30’lu yaş ve üzerindeki kişilerin ise sofistike, yoğun ve şekerli kokuları tercih etmeleri önerilmektedir.

20’li yaşlardaki birinin oldukça ağır ve yoğun kokular kullanması karşı tarafta olumsuz bir etki bırakabilir. Parfümlerin etkileyici bir özelliğe sahip olmaları seçilen parfümün içeriği ve tenle uyumu ile birlikte bir bütün oluşturmaktadır.

 

Ne Zaman Parfüm Alışverişi Yapılmalı?

Parfüm seçerken aceleci davranmanız ve gergin bir ruh halinde olmanız yanlış seçimlerde bulunmanıza neden olabilir. Bu nedenle parfüm almadan önce bunun için bir zaman ayırmalı ve rahat bir ortamda parfüm seçimini yapmalısınız.

Parfüm alışverişi yaparken akşam saatlerini tercih etmenizi öneririz. Akşam saatlerinde rahat bir zaman diliminde seçtiğiniz parfümler doğru seçimler yapmanızda yardımcı olacaktır. Bunun nedeni ise akşam saatlerinde ve karanlıkta biyolojik nedenlerle kokuları daha iyi algılamamızdır.

Parfüm seçiminde satış danışmanının fikirlerini mutlaka almalı ancak onun esiri olmamalısınız. Unutmayınız ki seçtiğiniz parfümün yaşınız ve teniniz uyumu oldukça önemlidir. Bir parfümün çok beğeniliyor ve satılıyor olması o parfümün sizde de aynı etkiyi bırakacağı anlamına gelmez.

Parfüm seçimi sırasında 3’ten fazla parfüm denemeyiniz. Aksi halde kokular birbirine karışacak ve yanlış seçim yapmanıza neden olacaktır. Parfüm mağazalarında sıkça karşılaştığımız kahve kutuları ise bunun bulunmaktadır. Bir süre kahve koklamak koku alıgınızı değiştirerek kokuların birbirine karışmasını engellemektedir. Yine de alacağınız parfüme karar veremediyseniz bir kahve molası vermenizi öneririz.

 

Parfüm Hangi Noktalara Sıkılmalıdır?

Parfüm seçiminde parfümü mutlaka teninize uygulamalısınız. Böylece parfümün teninizle uyumunu test edebilir ve kokuyu daha iyi algılayabilirsiniz. Parfüm seçimi yaparken bileğinizin iç kısmında yani nabzının attığı kısımda denemeniz doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Parfümü sıktıktan sonra en az 10 dakika beklemeniz parfümün teninizde bıraktığı etkiyi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer vaktiniz var ise ve alacağınız parfüme karar veremediyseniz her iki bileğinizde farklı parfüm deneyip bir kahve molası verebilirsiniz. Yaklaşık 1,5 saat sonra parfüm cildinize tamamen nüfus edecek ve kalıcılığı hakkında daha iyi bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Parfümün kalıcılığını doğrudan etkileyen unsurdan bir diğeri ise parfümü doğru bölgeye uygulamaktır. Parfümün kalıcılığını ve etkilerini arttıran alanlar bilekler, boyun, göğüs arası, kulak arkası, diz arası, vücudun sıcak ve nemli olduğu alanlardır.