Para bu dünyadaki en önemli materyallerden biri. Para asla kötü bir şey değil. Paranın sınırlarını söylüyoruz. Bu materyali hayatın anlamı yapan insanlar var. Bu hayatta sadece para istemek ve para için olmayacak işler yapmak büyük bir yanlış. Paranın açamayacağı kapı yoktur derler. Bu doğru değil. Bu hayatta paranın aslında sadece bir materyal olduğunu gösterecek 10 şey yazdık. Para kullanacağınız bir materyaldir. Eğer kişiliğinizi para kazanmak için harcıyorsanız, kazanmıyorsunuz kaybediyorsunuz.

 

1. Sağlık

Sağlık dünyadaki her şeyden çok önemli ve değerli. Bunun kıymetini bilip ona göre yaşayalım. Aksi halde sağlık elden gidince çok geç kalınmış olur.

 

2. Güneşin doğuşunu ve batışını izlemek

Para vermeden yapabileceğimiz bedava mutluluklardan biridir. Ayrıca verdiği haz ve keyif de çok az şeyde vardır.

 

3. Kalite

Kalitede parayla satın alınabilen bir şey değil maalesef. Kendi kalitemizi kendimiz yaratmaktan başka çaremiz yok. Günümüzde pek çok sonradan görme, zengin ve kalitesiz insan var. Böyle bir dönemde kalitenizi korumak, terbiyeli, kültürlü olmak gerçekten de büyük bir erdem.

 

4. Tatmin

Yaptığınız işten, şeyden tatmin gerçekten de büyük bir şanstır. Tatmin olmak çok önemlidir. Eğer yaptığınız şeylerden tatmin olamıyorsanız bunu parayla satın alamazsınız.

 

5. Aşk

Aşk, çok kuvvetli ve güçlü bir duygudur. Bir insanın yaşayabileceği korkutucu ve iyi bir histir. Hiçbir para bu hissi karşılayamaz. Gerçek aşka sahip olmak bir şanstır.

 

6. Zaman

Zaman paradan çok daha değerli ve önemlidir. Zamanı geriye asla getiremezsiniz. Oysa para kazanılır da kaybedilir de.

 

7. Yetenek

Herkesin mutlaka kendine has bir yeteneği vardır. Yetenek, para getirebilir ama parayla alınamaz. Kendi yeteneklerinizin farkına varın ve buna sahip olduğunuz için şükredin.

 

8. Gülmek

Arkadaşınızlayken, sevgilinizleyken, ailenizleyken gülebilmek, kahkaha atabilmek paradan çok daha değerli ve önemlidir. Gülmek size mutluluk verir, yaşama sevincinizi kuvvetlendirir. Para hiçbir zaman bu güzel duyguların, hislerin önüne geçmesin. Hayatınızda sadece araç olsun amaç değil. Bu şeylerden aldığınız haz ve keyifler geçici değildir. Ama parayla aldıklarınız geçici olabilir. Yada size her zaman mutluluk vermez.

 

9. İç Huzur

Size bu dünya da paranın asla ulaşamayacağı bir yer söyleyebilirim. Bu insanın iç dünyası ve huzurudur. Huzuru asla satın alamazsınız. En pahalı terapilere gidebilirsiniz. En iyi terapistlerden, yaşam koçlarından eğitim alabilirsiniz. Ama iç huzur asla bunlarla ilgili değildir. O kendinizi keşfetmek ile ilgilidir.

 

10. Bilgi

Para kitap satın alabilir. Öğretmenler satın alabilir. Ama asla gerçek bilgiyi satın alamaz. Gerçek bilgi onu okumak ve onu yaşamak ile olur.