Para hepimizin bildiği ve uğruna uğraş verdiği bir araçtır . Bazılarında çok bazılarında yeterince bazılarında ise az miktarda bulunmaktadır . Ama bir şekilde herkesin para hakkında bir bilgisi vardır .

Uğruna bu kadar uğraşlar verilen , adam öldürülen , savaş çıkarılan ve daha bir çok şeyin yapıldığı para hakkında değişik bilgiler araştırdık . Ve değişik bir o kadar da şaşırtıcı bilgiler bulduk . Bunları sizinle paylaşmaktan onur duyarız , eğlenceli dakikalar dileyerek yazımıza geçelim .

 

İlk Kağıt Para

İlk olarak 910 yıllarında Çin'de ortaya çıkmıştır . Bugün ise dünyada herkes kağıt parayı kullanmaktadır . Demir para da çok fazla vardır ama herkes ondan kurtulup kağıt para yapmak derdindedir . Tabi ki esnaflar ve dolmuşçuları bu listeye eklememek lazım .

 

Enflasyon

Kağıt paranın icadının ardından tüm dünyada yaygınlaştı . Bir süre sonra neredeyse tüm dünyada kullanılmaya başlanınca da enflasyon ortaya çıktı . Enflasyon ilk kez 15 . yüzyılın ortalarında ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiştir .

 

Toplam Dolar

Tüm dünyada Dolar kendini kabul ettirmiş bir para birimidir . Ülkemizde de bolca Dolar bulunmakta ve kullanılmaktadır . İş böyle olunca da tüm dünyada ki dolarların toplamı bir hayli büyük bir rakama ulaşmıştır . Tüm dünyada dönen tüm dolarların toplam değeri 850 milyar dolardır . Çok ama çok büyük bir rakam . Dünyanın en zenginin mirasının 50 milyar dolar olduğunu düşünürsek bu para gözümüzde daha da büyümektedir .

 

Hırsızlık

Paranın yaygınlaşması bir çok sonuç doğurdu . İyi sonuçlarda , kötü sonuçlarda bunların arasında . Bizi takastan kurtarıp rahatlattı fakat . Paranın bu kadar önemli ve değerli bir hale gelmesiyle herkes paranın kendisinde olması için uğraşlarını artırmaya başladı . Bunun sonucunda da hırsızlık ortaya çıktı . Hırsızlar zengin insanların evlerini soymaya , banka hesaplarını boşaltmaya başladı . Sonuçta kötü de olsa bir meslek ortaya çıkaran para hırsızlığı bularak başımıza bela etmiştir .

 

Kirli Para

Başlığa aldanıp filmlerde ki gibi doların kirli para olduğunu sanmayın . Amerikan Doları dünya üzerinde ki tüm paralardan daha fazla bakteri barındırdığı için en kirli para olarak göze çarpmaktadır . Tabi dünyada bu kadar çok bulunursa bu özelliğinin olması da şaşırtmaz . Ne demişler nerede çokluk orada bolluk .

 

Para Üretimi

Kağıt paralar % 70 oranında pamuk ve % 30 oranında da sentetik maddeden yapılmaktadır . Üretimin de üstün güvenlik önlemleri alınıp enflasyon göz önünde bulunduruluyor .

 

Dolar Desenli Tuvalet Kağıdı

Amerika Dolar desenli tuvalet kağıtları ortaya çıkmıştır . Çok ama çok rağbet gören bu fikir firmasına çok fazla para kazandırmıştır . Para  ile para kazanma diye buna derim . Tabi Amerikalılar parayı bol bulunca ne yapacaklarını şaşırmış ve bu tarz kullanım alanları geliştirmişlerdir .