Öfori kelimesinin anlamını ne kadar iyi biliyorsunuz? Öfori nedir? Öfori tedavi edilebilir mi? İşte öforiye dair mutlaka bilmeniz gereken bilgiler...

Öfori nedir?

Öfori, aşırı abartılı bir mutluluk duygusudur. Öfori yaşayan insanlar için 'aşırı sevinçli' diyebiliriz. Bu insanlar kendilerini dertsiz, kaygısız, stressiz hissederler.  Normal duygusal tepkilerde ortaya çıkan duyguların ötesinde anormal derecede aşırı mutlu olma halidir.


Öfori neden olur?

Cinsel tatmin, heyecan verici olaylar, büyük bir başarı elde etmek gibi şeyler öforiyi tetikleyebilir. İlaç kullanımı da halüsinojen öforiye neden olur. Öfori duygularına neden olan ilaçlar doğrudan dopamin seviyeleri üzerinde hareket eder. Nadir de olsa bazı baş yaralanmaları da uygun olmayan öforiye neden olabilir.


Öfori belirtileri?

Huzursuzluk

Paranoya

Kafa karışıklığı

Halüsinasyon

Adapte olamama

Kimler riskli?

Uyuşturucu bağımlıları, bipolar ya da şizofreni gibi hastalıklara aship olanlar, kafa travması geçiren insanlar, aşırı alkol tüketenler, stresli dönemden geçenlerde öfori görülme çok daha olasıdır.


Öfori tedavisi

Öfori için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Bunlar arasında antidepresan ve antipsikotikleri en başta sayabiliriz. Ancak bu ilaçlar ancak doktor tarafından yazılan reçete ile alınabilir. Psikoterapi de öfori semptomlarını yinelemenin önüne geçen bir tedavidir.