Bulaşıcı hastalıklar hakkında bulduğumuz bilgiler ile karşınızdayız. Bulaşıcı hastalıklar hepimizin baş ağrısıdır . Bunlardan korunmak için 1001 yolu denesek bile bazen yine de bulaşıcı hastalıklardan kaçamayız .

Ortak kullanım alanlarında çok bulunanlar , okullara gidenler ve kalabalık iş yerlerinde çalışanlar ister istemez bu hastalıklara yakalanmaktadırlar .

Bugün normal yollarla değil de öpüşerek bulaşabilen  hastalıklardan bahsedeceğiz . Bunları sadece öpüşenler dikkate alıp her önüne gelenle öpüşmemesini tavsiye ediyoruz . Tabi bilinmedik, ilk tanıştığınız insanlarla öpüşürken de bu maddeleri göz önünde bulundurmanızı öneririz.

 

Grip : Ateş , kas ağrısı , baş ağrısı , şiddetli öksürük yapan şiddetli bir hastalıktır . Bu hastalığın tüm nedenleri arasında virüsler bulunmaktadır . Öyle etkilidir ki bazı antibiyotikler bile bu hastalıkla baş edemezler . Bu yüzden çevrenizde çoğu kişi mevsim ve hava değişikliklerinde hastalanır . Ve iyileşirken çevresindekiler hasta olur. Bunun bir nedeni de çevresinde ki kız veya erkek arkadaşıyla öpüşmesidir .

Su Çiçeği : Solunum yolu , öpüşme , yakın temas ve ortak kullanılan eşyalar yolu ile bulaşan bir hastalıktır . Bağışıklı sistemi düşük veya bozuk olan insanlarda çok ağır geçen bir hastalıktır . Böyle insanların çok fazla dikkat etmelerini öneririz . Korunma yöntemi olarak da önceden su çiçeği geçirmiş insanlarda uzak durmalarını öneririz .

 

Soğuk Algınlığı : Diğer bir ismi ve doktorların genelde kullandığı üst solunum yolları enfeksiyonudur . Soğuk algınlığı da çevrenizde bir çok insanın geçirdiği hastalıklardandır . Özellikli bu günlerde çok dikkat etmeniz gereken bir hastalıktır . Çok kolay bulaşabildiği için öpüşme yolu ile bulaşması en yüksek ihtimal olan hastalıklardandır .

Kabakulak :  Ne kadar lanet bir hastalık olduğunu , bu hastalığı geçirenler bilir . Çocukluk çağında geçirilen bu hastalık , kulağın alt tarafında büyük bir şişkinlikle sizi karşılar . Tabi ki çocukluk döneminde geçirmediyseniz her zaman risk altındasınız demektir . Öpüşme yolu ile direk olarak bulaşabilen bir hastalıktır .

 

Kızamık : Kızamık olmak üzere olan biri bile bu hastalığı bulaştırabilmektedir . Tam olarak hasta olmadan bir hafta önce bile başlayan bu tehlikeye dikkat etmenizi öneririz .Virüsün ana kaynağı ağız olduğu için öpüşme yolu ile bulaşma riski çok fazladır. Yayılma yolu ise tükürük damlacıklarının yayılması ile olur . Hasta veya hasta olmak üzere olan kişi öksürürse yayılan tükürük damlacıkları çevredeki insanlara bu şekilde bulaşmaktadır . 

Herpes Virüsler ( Uçuk ) : Deri yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur . Yüz bölgesinde yoğunluk gösteren bu virüsler öpüşme ile de yayılmaktadır . Genelde yüz bölgesinde olduğu için ve öpüşme ve deri yoluyla bulaştığı için biriyle öpüşürken de yüzünüz temas ettiği için risk iki katına çıkmaktadır . Bunun sonucunda da kaçınılmaz son olan hastalığa yakalanırsınız .

Tüberküloz : Çok kolay bulaşabilen bir hastalık değildir . Diğer hastalıkların aksine kısa bir öpüşme , veya kısa bir temasla bulaşma ihtimali çok düşüktür . Bu hastalığın birinden size bulaşması için o kişiyle uzun süre öpüşmeniz veya uzun süre aynı yerde kalmanız gerekiyor . Hastalık genelde akciğerlerde görülmektedir .

 

Editörden Not : Öpüşeceğiniz insanlara dikkat edin !!!!!  Sadece sevgilinizle öpüşün :)