Pazarlama sektörü büyük değişimleri hızlıca geçirmektedir. Çoğunlukla, “itme” temelinin baz alındığı pazarlamadan ve daha çok kişiselleştirilmiş; kullanıcılara birden fazla kanaldan, kullandıkları birçok cihaz ile birebir olarak iletişimden uzaklaşmaktayız. Basılı olan medyanın, televizyonda yayınlanan reklamların ve toplu yayınlanan e-posta kampanyalarındaki harcamalarının geri dönüşümleri oldukça düşüşe geçti. Bunun yanında sosyal medya, bloglar, e-ticaret siteleri gibi yeni iletişim kanallarındayız. Akıllı telefonların ve internetin de yaygınlaşmasıyla beraber bu durumun pazarlama için de yeni bir çağ açtığı gözüküyor. Artık pazarlamacılar dijital anlamda kullanıcılara onlarca farklı kanaldan ulaşabiliyor. Omnichannel marketing yani çok kanallı pazarlama da bunların entegre olarak tek bir pazarlama kanalı gibi kullanılmasıdır.

 

Omnichannel kelimesi pazarlama terimi olarak kullanılmaktadır. Pazarlama sektöründe bulunanlar artık cihazlardan veya kullanılan kanallardan bağımsız olarak kesintisiz birebir deneyim sağlamaları gerekiyor.  Kullanıcılar günümüzde artık fiziksel olarak bir mağazada, online bir internet sitesinde ya da mobil bir uygulamada; sosyal medyada ya da bir katalogda konusu geçen şirketle iletişim kurabiliyorlar. Telefonlarında bulunan herhangi bir şirketi arayarak, telefonlarındaki bir uygulamayı kullanıp ya da bilgisayardan veya tabletinden kullanarak hizmet veya ürünlere ulaşabiliyorlar.

Omnichannel Marketing yani Çok Kanallı Pazarlama operasyonel bir görünümü, kullanıcıların her kanaldaki işlemlerini tamamlamasına nasıl izin verdiğinizdir. Bununla beraber, omnichannel pazarlama deneyimini kullanıcıların gözünden inceleyerek tüm diğer kanallardan kullanıcıların deneyimlerini düzenlemekte; böylelikle problemsiz, tutarlı ve entegre olmaktadır. Tutarlılık ve entegrasyon dönüşüm oranlarının artmasını ve sağlam adımlarla büyümeyi sağlar.

Müşterilerin bir kanaldan başlayıp çözüme ulaştıklarında bir diğerine geçebileceklerini tahmin eden omnichannel kanalların arasındaki bu karmaşık anlaşmaları yapmak kullanıcılar için akıcı bir şekilde olmalıdır.

 

Pazarlamanın Anahtarı:  Omnichannel

Kullanıcılar, şirketlerle fiziksel olarak bir mağazada, web sitelerinde ve mobil uygulamalarında, fiziksel olarak sosyal medyada ve e-kataloglarda dahil olmak üzere omnichannel da çeşitli şekillerde etkileşimlerde bulunduklarından dolayı pazarlama başarısının anahtarı haline gelmiştir. Kullanıcılar ayrıca hizmetlere erişebilmek, ürün aramak ve alışverişlerini yapmak için akıllı telefonlarını ya da tabletlerini kullanmaktadır. İnsanlar masaüstü, dizüstü bilgisayarları ve tabletlerinden de markalarla etkileşime girmektedir. Markalar ve kurumlar için omnichannel, deneyimleri ve pazarlamayı kullanıcıları için mümkün olabildiği kadarı ile kesintisiz, daha tutarlı ve etkili kılmaktadır.

Çok kanallı pazarlama, kullanıcı ve kurumların dijital teknolojilere ve kullanılan kanallara eşi ve benzeri olmayan erişimlere sahip olması sebebi ile bir zorunluluktur. Çok kanallı en iyi pazarlama stratejileri, kullanıcıların platformlarla çeşitli biçimlerde kurumlarla etkileşimde olmaları ve her defasında daha tutarlı deneyimler sağlamaları gerçeğini ortaya koymaktadır.