svalbard, Norveç'in en kuzeyinde az sayıda insanın yaşadığı bir ada. Burası aynı zamanda insanlığın en kuzeydeki yerleşim yeri. Kendine has kuralları bulunan ada yılın büyük bölümünü karlar içinde geçiriyor. Oldukça soğuk bir iklimin hüküm sürdüğü ada ilginç yasaklarıyla da gündemde.

Svalbard takımadalarının yönetim merkezi olan Longyearbyen, dünyanın en kuzeydeki yerleşim yeri.


Svalbard adalarında çoğu Longyearbyen'de olmak üzere 2.000 kişi yaşıyor. Longyearbyen'de konutların yanı sıra bir de üniversite bulunmakta


Svalbard'a yılın çok büyük bir bölümünde dondurucu soğuklar hakim. Hava sıcaklığının eksili değerlerin üzerine pek çıkmadığı Svalbard'ta temel geçim ve beslenme kaynağı balık. Yaz aylarında ölçülen maksimum sıcaklık 6 dereceyi bulabiliyor.


Normal şartlara sahip bir yer olmadığı için Svalbard'taki kurallar da ona göre şekillenmiş durumda. Buna göre Svalbard'ta iklim defin işlemlerine izin vermediği için adada ölmek yasak! Ölüm vakalarında defin işlemleri Norveç anakarasında yapılıyor. Adadaki ağır hastalar ise Norveç'e naklediliyor.


Svalbard'taki bir diğer ilginç kural ise yerleşim yeri dahil hemen hemen her yerde mutlaka silahla dolaşmak zorunda olmanız. Kutup ayılarının doğal yaşam alanı olan bölgede, olası saldırılardan korunmak için herkesin yanında silah taşıması zorunlu.