New York doğumlu Amerikalı moda tasarımcısı Marc Jacobs 9 Nisan 1963 yılında doğdu. Çok küçük yaşlarında – 7 yaşında – babası Wiilliams Morris’i kaybeden tasarımcı babaannesinin yanına taşındı ve gençlik yıllarını New York’ta babaannesinin yanında geçirdi.

1978 yılında Charivari’de tasarımcı Perry Ellis’le tanışmış. Perry Ellis, Jacobs için “Çok cool bir adam. Asla takım elbise giymiyor ve kravat takmıyor. İlginç ve ididialı tasarımlar yapıyor. Bana büyük ümitler veriyor” demiş. Sonrasında Perry Ellis ona en önemli moda okuluna kaydolmak için ilham olmuştur

1984’de New York’un en iyi tasarım okullarından biri olan Parsons School of Design‘dan iyi bir derece ile mezun 21 yaşında mezun oldu. Yine aynı sene 1984 yılında Perry Ellis Genç Tasarımcılar Ödülü’nü kazandı.

1992 senesinde Amerika Moda Konsey, tarafından yılın en genç tasarımcısı da seçilmiştir ve senesinde kendi markası Marc Jacobs kuruldu. 1994 yılında ilk erkek hazır giyim koleksiyonunu hazırladı.

34 yaşındayken Marc Jacobs ilk defa 1997’de Fransız moda evi Louis Vuitton‘da sanat direktörlüğü yaparken tanındı.  Şu an yaklaşık 80 ülkede 200’den fazla mağaza açtı. İşinde çok başarılı olan Marc Jacobs birçok ünlüyle de çalışmaya devam ediyor.

2013 yılının Ekim ayında yaptığı açıklamayla Marc Jacobs 16 yıldır kreatif direktörlüğünü yaptığı LV markası yollarını ayırdıklarını bildirdi. Marc, son Louis Vuitton kampanyası için favori ilham perilerini bir araya toplamış: Fransız moda ikonu ve ünlü aktrist Catherine Deneuve. Markanın tasarım ortaklarından ve ünlü yönetmen Sofia Coppola. Süpermodel Gisele Bündchen, İngiliz model Edie Campbell, Çinli şarkıcı ve oyuncu Fan Bingbing, Fransız model ve müzik prodüktörü Caroline de Maigret.

 

                                  https://www.instyle.com/news/see-marc-jacobs-star-studded-final-campaign-louis-vuitton

Marc Jacobs ve Marc by Marc Jacobs markalarının baş tasarımcısı olan ABD'li modacı, Time dergisinin her yıl dünyanın en etkili 100 ismini listelediği Time 100 listesinde , 2010 yılında yer almıştır.

2012 yılında Diet Coke’un kreatif direktörü  olan Marc Jacobs, markanın yıl dönümünü kutlamak için birbirinden ilginç üç adet kutu tasarımı gerçekleştirdi. 1980, 90 ve 2000’li yıllardaki kadın profillerinin bu kutularda yeniden hayat bulduğu tasarımlar, geçmişe bir saygı duruşunda da bulunuyor. Broadway ve diet kola markasının 1982 yılında Avrupa’da ilk kez görücüye çıktığı  Radio City Music Hall’un ışıklarından ilham alarak yapılan tasarımlarda, her 10 yıl bir kutuda temsil ediliyor. Smokinli bir kadın silüetinin kutunun her yerinde bulunan papyonlarla birlikte sunulduğu 1980’li yıllara gönderme yapan kutu; 1990’ları temsil eden diğer versiyonunda fuşya renkli gece giysisi, uzun eldivenleri ve yüksek topuklarıyla resmedilmiş bir kadın görseliyle ön plana çıkıyor. 2000’li yıllara geldiğimizde renkli çizgili pantalonu ve bikini altıyla karşımıza daha spor ve özgür bir biçimde çıkan kadın silüeti, kırmızı puantiyelerle de oldukça şık bir görünüm kazanıyor.

             

                                                            http://www.beetgraag.be/marc-jacobs-voor-coca-cola-light/ 

Marc Jacobs'ın cilt kanseri araştırmalarına katkı sağlamak için ''Protect the skin you're in'' sloganıyla tasarlamaya başladığı ve ünlü isimlerin vücutlarına yer verdiği Skin isimli serisinin yeni koleksiyonu için seçtiği ünlü isim Cara Delevigne ile çalışmış. Bu kampanya amaçlı serisi için daha önce seçtiği kişilerin arasında Heidi Klum, Naomi Campbell, Victoria Beckham ve Irina Shayk gibi ünlü isimler vardı. Marc Jacobs bu serinin satışından elde edilen bütün gelirleri  NYU Skin Cancer Institute'ye bağışlıyormuş.

                                                                                       https://www.highsnobiety.com/2013/05/10/marc-jacobs-x-cara-delevingne-skin-tee/