1910 yılında Kenjiro Den, iki ortağıyla beraber Kaishinsha Motorcar Work adında bir şirket kurdu. 1914 yılında ise bu üç ortak ilk modelleri olarak ‘DAT’ ismini verdikleri otomobili üretti. 1925 yılında şirketin adını bu üç ortak için de özel bir anlam taşıyan (soyisimlerinin baş harfi) DAT Motorcar Co. olarak değiştirdiler. Bundan sonra da birçok ortaklıklar sebebiyle adını değiştiren şirket en sonunda 1934 yılında şuan hepimizin bildiği Nissan adını aldı.

Japonya’nın Yokohoma şehrinde kurulan Nissan 1962 tarihinde Avrupa’nın birçok ülkesine otomobil ihraç etmeye başladı. 1966 yılında ise Prince Motor Company adlı şirket ile birleşti. Bu birleşme sonrasında Prince Motor Company adlı şirketin alt markaları olan Skyline ve Gloria Nissan adı altına girdi.


1983 yılında Nissan İspanya gibi birçok ülkede üretime geçti. 1989 yılında ise Nissan Infiniti adlı yeni bir marka tanıtımı yaptı ve bunu Amerika pazarına sundu. 1990’lı yıllar Nissan için pek iyi geçmedi. O yıllarda finansal krize giren Nissan, bu krizden kurtulmak için Fransız markası olan Renault ile bir güçbirliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma sadece krizden kurtulmak için değil aynı zamanda büyümeyi amaçlayan 3 yıllık plan olarak geliştirilmiştir. Bu anlaşma Nissan açısından çok verimli olmuş ki 1993 yılında İngiltere’de üretilen Micra yılın en iyi otomobili ödülünü aldı ve Micra, 1995 tarihinde Avustralya’ya ihraç edilmeye başladı. Giderek güçlenen ve otomobil pazarında fark yaratmaya başlayan Nissan yurtdışı üretim merkezlerindeki toplam üretim sayısı 10 milyonu aştı.

Üretim verimliliği açışından adını otomotiv dünyasına yazdırmış olan Nissan geçen yıl da dahil olmak üzere tam 7 yıldır Avrupa’nın en iyisi olarak anılmaktadır. Ayrıca Japonya’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi olan Nissan, yeni motor teknolojilerinin tasarlanması, çevre dostu araç üretimi ve güvenlik konularına verdiği önemle, günümüzün güçlü üreticisi olma yolunda ilerliyor.