Narsistlere, oyunculara ve kötü çocuklara her zaman ilgi duyuyor musunuz? Peki neden? Size kötü hissettiren bu tiplerden etkilenmemeyi nasıl başarabilirsiniz?

Kötü ilişkiler döngüsünde sıkışıp kalmak kalp kırıcıdır. Bildiğiniz ve kendiniz hakkında inandığınız her şeyi zayıflatabilir.

Birçok insan, kötü bir ilişkiyi karakterize eden sürekli zihinsel ve duygusal saldırıların bir sonucu olarak anksiyete, depresyon ve travma tepkileri belirtileri geliştirir.

İyi haber şu ki kötü partnerlere çekilme döngüsünü kırmanın bir yolu var ve bu tamamen sizin kontrolünüz altında! Doğru dikkat ve kendinize odaklanma ile daha istikrarlı, sevgi dolu ve karşılıklı ilişkiler bulabilirsiniz.

 

Kötü ilişki nedir?

Olumlu bir ilişki bizi besleyen ve ihtiyaçlarımızı karşılayan ilişkidir. 'Kötü' bir ilişki, ihtiyaçlarımızın karşılanmadığı toksik bir durum anlamına gelir.

Hiçbir sevgi dolu ortam sizi sürekli tedirgin ve stresli hissettirmemelidir. Kişi stresli ve tedirgin hissettiği ilişkilerde kendini değiştirmeyi dener bu da temel inançlarınıza ihanet etmek veya kendinizi destek sistemlerinizden soyutlama gibi sorunlara neden olur.

 

Neden sürekli olarak kötü insanlara çekiliyorsun?

İlişkileri ilk öğrendiğinizde gözlemlediğiniz davranışın, romantik ilişkilere yetişkin olarak yaklaşma biçiminizde tekrar tekrar ortaya çıkması muhtemeldir.

Olumsuz ilişki kalıpları (ve ilgili travma) genellikle erken çocukluk döneminden kaynaklanır ve genellikle ebeveynleriniz ile olan ya da aralarında tanık olduğunuz ilişkiyi yansıtır.

Ebeveynlerden biri duygusallığını göstermiyorsa, duygusal olarak kullanılamayan bir ortağa ilgi duyma olasılığınız daha yüksektir; diğer ebeveyniniz aşırı talep ediyorsa, aynı nitelikleri sergileyen partnerler arama olasılığınız daha yüksektir.

Sebep ne olursa olsun, en önemli şey kötü partnerleri seçme şeklini tanımış olmanız ve burada değişiklik yapmaya hazır olmanızdır.

 

Kendinizi tanıyın

Kendiniz ile ilgili sahip olduğunuz temel inançlara ve bu inançların seçimlerinizi nasıl etkilediğine bakmak oldukça yararlı.

 

Sınırlarınızı belirleyin

Kendinizi tanımak ve yardımcı olmayan temel inançları tanımlamak için çalıştığınızda, sınırlarınızı tanımlamaya başlamak daha kolay hale gelir.

Sınırlarınızı ifade ederken, kendinize açık, rahat ve güvenli bir alan tutmanızı sağlarken, diğerlerine kendilerinden ihtiyaç duyduğunuz davranış standardını bilmelerine izin veriyorsunuz.

 

Kendinizle olan ilişkiniz de dahil olmak üzere diğer ilişkilerinizi zenginleştirin

Mevcut ilişkilerin güçlendirilmesi, yalnızca güçlü bir destek ağı sağlamakla kalmaz, sınırlarınızı belirlemeye çalışmanız için güvenli bir yer sağlar.

Çoğu zaman, ilişkilerdeki seçimlerimiz, eksik olduğumuzu düşündüğümüz bir şey bulma arzusuyla belirlenir. Kendiniz için sevgi ve şefkat bularak ve hayatımızda bizi en iyi tanıyanlarla daha derin samimiyet kurarak; bir ihtiyacı karşılamak yerine bizi beslemek için var olan pozitif romantik etkileşimlere ilerleyebiliriz.

 

Fanteziden kaçının ve gerçekliğe odaklanın

Romantik fantazi diyarında mı yaşıyorsun? Yeni tanıştığın biriyle geleceğini hayal ediyor musun? Eğlenceyi görmezden gelmeyi seçerek umutlarını birisinin potansiyeline bağlıyor musun? Yalnız değilsiniz. Ancak fazla hayal kurmamak, daha az incinmenize neden olacak.