Dünya’nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesi olan Rusya’nın başkenti Moskova (Москва), tarihi ve kültürel mirası ile dünya şehirlerinin başında gelir. Moskova, Rusya’nın Avrupa bölgesinde Oka ve Volga nehirleri arasında yer alır.


Kent ismini şehrin ortasından geçen nehirden almıştır. Çarlık Rus İmparatorluğu’nun uzun süre başkentliğini yapan Moskova, daha sonra başkentin St. Petersburg’a taşınmasıyla eski gücünü kaybetmiştir. Ancak bu durum çok sürmemiş Ekim Devrimi’nin ardından 12 Mart 1918’de önce Rus Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nin ardından da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler birliğinin başkenti olmuştur. Rus kültürünü yansıtan en önemli şehirlerden biri olan Moskova aynı zaman döneminin Çarlık ve Sovyetler Birliğinin izlerini taşır
.

Moskova’da Yaşam: Moskova dünyada en çok milyarderi barındıran şehirdir. Özellikle Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra özelleşmeye ve yabancı sermayeye daha açık hale gelen Rusya, Moskova’nın çevresinde de değişikliğe yol açmıştır. Eski Komünist binalarından çok katlı gökdelenlere doğru yönelim hızlanmıştır. Moskova caddelerinde çok sayıda ünlü markayı, çok sayıda lüks aracı görebilirsiniz. Bu durum Moskova’yı dünyanın en pahalı şehirlerinden biri haline getirmiştir. Rusya’nın genel yapısına göre Moskova daha pahalı ve daha lükse düşkün bir şehirdir. Ancak bu durum şehrin içerisinde ucuz bir şekilde konaklama, yeme-içme, eğlence bulunamaz anlamına gelmiyor. Şehirde birçok uygun yer bulma şansınız var.
Moskova, şehri gezmek isteyenler için çok büyük kolaylıklar sağlayan bir yer. Düzenli yapısı sayesinde gitmek istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Ayrıca Rus halkı yol tarifi konusunda sizlere kolaylık sağlayabilir, özellikle yeni nesil İngilizce konuşmaya karşı eğilimli, bu da kolay anlaşmaya karşı büyük bir adım.

Eğlencede Moskova’da önemli bir yere sahiptir. Özellikle hafta sonları şehir çok canlı ve işlek olmakla birlikte meşhur Moskova geceleri Rusların eğlence kültürünü yansıtır. Şehirde birçok eğlence mekanı bulabilir ve keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Ayrıca Moskova yeşilliklerle dolu bir şehirdir. Büyük ormanların arasında bulunan şehirde birçok park ve yeşil alana vardır. Bu da kalabalık Moskova sokaklarından kaçarak bu alanlarda sizlere dinlenme imkanı sunar.

Sizler de eğer tarihe ve mimariye karşı ilgi duyuyorsanız, Moskova sizler için uygun bir şehir olma özelliğine sahiptir. Şehrin her yerinde büyük ve gösterişli binaları, heykelleri, tarihi alanları görme şansına sahipsiniz.

Moskova kalabalık ve dinamik nüfusuyla, eski ve yeni kültürüyle, ünlü meydanları ve işlek caddeleriyle hala canlılığını koruyan bir şehirdir.Resmi Dil: Rusça

Zaman Dilimi: Kış aylarında MZD (+3), yaz aylarında MZD (+4) zaman dilimi kullanılmaktadır, Türkiye’den 1 saat ileridedir.

Alan Adi Uzantısı: .ru

 

İklim: Moskova soğuk Rusya ikliminden daha az etkilenen bir şehirdir. Ilıman karasal iklim şehirde etkisini gösterir. Güçlü don, yıkıcı sıcaklıklar oldukça az görülür. En soğuk günlerin yaşandığı ay olan Ocak ayında ortalama -7,5 derece iken, en sıcak günlerin yaşandığı Temmuz ayında ortalama sıcaklık 18 derecedir. Moskova bir yılda 700 mm yağış alır. Moskova’da her daim soğuklara karşı tedbirli olmanızda yarar var.
Ulaşım: Dünyanın en gelişmiş metro sistemine sahip şehirlerinden biri Moskova’dır. Moskova’nın her yerine gelişmiş metro sistemini kullanarak rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz. Moskova metrosu ulaşımı kolaylaştırmasının yanında mimarisi ve tarihiyle de Moskova’da gezilecek yerler arasındadır. Her istasyonda ayrı bir konu seçilerek resimlerle ve heykellerle donatılmış olan metro, Moskova’nın en ünlü yerlerindendir.Moskova metrosu 06.00 - 01.00 saatleri arası çalışmaktadır. Tek binimlik olarak alabileceğiniz kartlar 13 Ruble yani yaklaşık 0.45 USD’na denk gelmektedir. Alacağınız bilet sayısı arttıkça fiyatta düşme olacaktır. Moskova metrosunda dikkat etmeniz gereken şey Kiril alfabesidir. Metroda İngilizce, hatta Kiril alfabesinden başka bir dilde yazı bulmanız imkansızdır. O yüzden bir adet Moskova metrosu haritası almanız önerilir. Ayrıca daha kolay ulaşım için her metro hattı belirli renklerle birbirinden ayrılmıştır.


Metronun yanında otobüs ya da troleybüs kullanma şansınız da var. Ayrıca taksi de bulabilirsiniz ancak taksilerin çoğu taksimetre kullanmadıkları için önceden pazarlık yapmanız gerekmektedir. Moskova’da sizleri şaşırtmaması gereken bir diğer durum ise çoğu sivil arabanın belirli bir fiyat karşılığı sizi gideceğiniz yere kadar götürmesidir.

 

Sağlık: Rusya’da bazı durumlarda vatandaşlara ve turistlere ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir. Ancak bu durum sağlık durumunun ciddiyeti veya hastaneye gitme sayısına göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple sağlık sigortanızı yaptırmadan yolculuğa çıkmanız tavsiye edilmemektedir. Ayrıca Moskova Rusya’nın en modern ve gelişmiş hastanelerine sahiptir.
Yemek: 
Rus mutfağı birçok kültürden etkilenmiş ve bir karışım oluşturmuştur. Ancak Rus mutfağının çok zengin olduğu söylenemez. Özellikle kış günleri için yemekler daha yağlı ve ağırdır. Ancak Moskova’ya gittiğiniz zaman tadılması gerek şeylerden biri tabii ki de Rus salatasıdır. Olivier Salad (Салат Оливье) olarak adlandırılan salata, Türkiye’dekilerden biraz daha farklı ve lezzetlidir. Rus mutfağını yansıtan lezzetlerden biri de Solyanka (соля́нка)’dır. Pancar, sarımsak, lahana ve salatalık turşusundan oluşan bu çorba sizler için lezzetli olabilir. Etli yemeklerden hoşlananlar için Kotletip Kievski, Kiev Tavuğu da bir alternatif olabilir.

Uzak Doğu mutfağına yakın olanlar için çok sayıda Çin ve Japon restoranı bulmak mümkündür. Türk yemeklerinden vazgeçemeyenler için ise Azeri restoranları ilgi çekici olabilir. Bunların yanında dünyanın her yerinde bulunan fastfood restoranları mevcuttur.

 

Eğitim: Rusya eğitim konusunda ilerlemiş bir ülkedir. Özellikle komünist dönemde yetişmiş olan insanlar çok sıkı bir eğitim almış ve dünyada birçok konuya karşı bilgili hale gelmiştir. Bunun yanında Moskova, Rusya’nın eğitim alanındaki en önemli yerlerinden biri olmuştur. Moskova 100’ün üzerinde yüksekokula sahip bir eğitim merkezidir. Bunların en önemlilerinden biride 1775 yılında kurulan Moskova Devlet Üniversitesi’dir. Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi, Moskova Havacılık Yüksek Okulu, O. E. Kutafin Moskova Devlet Hukuk Akademisi, Moskova Devlet Dışişleri Üniversitesi gibi daha birçok dünya üniversitesi Moskova’da yer almaktadır. Üniversitelerin yanında 1000’in üzerinde eğitim kurumu Moskova’da bulunur. Halka açık eğitim için 400’ün üzerinde kütüphane bulunurken, Rusya’nın en eski halk kütüphanesi olan Moskova Devlet Üniversitesi Kütüphanesi ve ülkenin en büyük kütüphanesi olan Lenin Kütüphanesi bunlardan biridir. 

Gezilmesi Gereken Yerler:

 

 • Kızıl Meydan: Moskova’nın ana meydanıdır. Ülkedeki bayram kutlamaları ve resmi merasimler bu meydanda yapılır. Ülkenin ana kalbi burada atmaktadır. Son zamanlarda büyük konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapar. Ayrıca meydanın sol tarafında Sovyetler Birliğinin kurucusu Lenin’in mumyalanmış naşının yer aldığı ve ziyarete açık olan anıt mezar vardır.
 • Kremlin: Kırmızı tuğlalarla örülü, heykellerle ve saraylarla kaplı Moskova’nın en eski tarihi yapısıdır. Rusya’nın devlet yönetiminin kalbidir. Rus devlet başkanlarının konutudur. Kremlin’in çok az bölümünün ziyarete açık olmasına rağmen görülmeye değer bir yerdir.
 • St. Basil KatedraliRusya’nın simgesi olan bu katedral 16. yüzyılda yapılmış, 7 adet renkli kuleden oluşur. İçerisi Ortodoks Hıristiyan sanatının en güzel işçiliklerine sahip mozaikler ve resimlerle kaplıdır. Katedralin önünde Rusya’nın iki kurtarıcı kahramanı Minin ve Pojarski’nin heykelleri vardır.
 • Rusya Tarih MüzesiKremli’nin büyük Diriliş Kapısı’nın giriş bölümünde yer alan 20,000’in üzerinde tarihi eseri barındıran, Çarlık dönemi Rusya’sını, Sovyet Dönemi Rusya’sını ve dünyanın birçok yerinden gelen hediye eserleri görme imkanına sahip olacağınız önemli bir müzedir.
 • Kurtarıcı İsa Katedrali19. yüzyılda yapılan ve Rusya’nın en meşhur sanatçıları tarafından iç işçiliği bitirilen katedral, Sovyetler döneminde yıkılmış yerine havuz yapılmıştır. Ancak Kremline çok yakın bir mesafede olan bu katedralin 1994 yılında aslına uygun bir şekilde tekrar yapılması için harekete geçilmiş ve tekrar inşa edilmiştir.
 • Moskova Nehir Turu: Moskova’nın tüm eşsiz güzelliklerine şahit olmak için bir nehir turuna çıkabilirsiniz. Tercihlere göre değişen gemilerde seyahat edebilir, seyahatiniz sırasında dinlenip, yemek yiyebilirsiniz.
 • Moskova Metrosu: Dünyanın en büyük metro hattının içerisi eşsiz işlemeler, heykeller, uzun merdivenler, avizeler, süslemeler ve mozaiklerle kaplıdır.
 • Arbat Sokağı: Arbat “şehir civarı” anlamına gelmektedir ve Moskova’nın en işlek caddesidir. Restoranlar, cafeler, hediyelik eşya dükkanları ve daha birçok mağazayı barındıran Arbat Sokağı’nda yürürken onlarca sokak müzisyenini dinleyebilir, seyyar ressamlara portrenizi çizdirebilirsiniz.
 • Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi: 12.yüzyılda yapılan Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi içerisinde yüzlerce sanat eseri, hazine ve heykel barındırır.
 • Stalin Kuleleri: Lenin’in ölümünün ardından Sovyetler Birliğinin başındaki isim olan Stalin’in 1947-1953 yılları arasında yaptırdığı büyük kuleli yapılardır. Bunlardan bazıları; Moskova Üniversitesi, Ukrayna Oteli ve Dış İşleri Bakanlığıdır.
 • GUM: Rusya’nın en meşhur alışveriş merkezidir. 19. yüzyılda ticaret merkezi olarak yapılan 3 katlı bina, Kızıl Meydan’ın sağ kanadını boydan boya kaplar. Binanın üstü tamamen camla kaplıdır. 1990’lardaki restorasyon sonucu eski canlılığına ulaşmış, yüzlerce mağaza, cafe ve restorana ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

 

Festivaller ve Önemli Günler:

 • Moskova Uluslararası Film Festivali: 1959 yılından beri Haziran’da düzenlenen festival, Rus ve dünya sinemalarına ev sahipliği yapar.
 • Moskova Günü: 1986 yılından beri başkent Moskova’nın en eğlenceli festivallerinden biridir. Her yıl Eylül ayının ilk hafta sonunda gerçekleştirilen festival, geçit törenleri, konserler, yemek alanları ve daha birçok etkinlikten oluşur.
 • Zafer Bayramı: Sovyetler Birliği’nin 1945 yılında Alman Nazi ordularına karşı aldığı mutlak zaferin günü her yıl 9 Mayıs’ta kutlanır. Kızıl Meydan’da ünlü Rus askeri geçit töreni düzenlenmektedir.
 • Ordu Günü (23 Şubat)
 • Rusya Egemenlik Günü (12 Haziran)
 • Bahar ve Emek Bayramı (1 Mayıs)

 

Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler ve Öneriler: Rusya’ya gidecek olanların yaz-kış havanın durumu ne olursa olsun soğuk havalara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun yanında yaz aylarında havanın kararma süresi kısayken kış aylarında güneş ışığından çok fazla yararlanılamaz.

Rusya bürokrasinin güçlü olduğu bir ülkedir, bu yüzden havaalanından alacağınız giriş belgesine ve diğer belgelerinize dikkat etmeniz önemlidir.


Rusya’da Kiril alfabesi kullanıldığı için zorlanabilirsiniz, ancak alfabeyi öğrenmek zor değildir. Eğer siz bazı harfleri öğrenip, Rusça birkaç kelime konuşabilirseniz sıkıntı yaşama olasılığınız düşecektir. Bunun için sizlere Türkçe-Rusça ya da İngilizce-Rusça küçük el sözlüğü almanızı öneriyoruz.

Rusya’dan gelirken sevdiklerinize meşhur Matruşka bebeklerinden alabilirsiniz, bunlar çeşitli sayılarda, renklerde ve biçimlerde değişiklik gösterir.