Ünlü Fransız yazar Guy de Maupassant`ın “Devasa granit bir mücevher oya gibi ince kuleler ve narin çan kuleleriyle dolu gercek olamayacak denli tuhaf ve güzel” dediği, Mont Saint-Michel (Aziz Mikail Dağı) zaman kavramını unutturan büyülü bir atmosfere sahiptir. Fransa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinin başında yer alır. Fransa’nın kuzeyindeki ada, Paris’in 360 kilometre batısında,Normandiya - Bretonca bölgesi sınırında, Couesnon nehrinin ağzında bir ada dir. Çevre uzunluğu 900 metreyi bulan daire biçimli ve granit oluşumlu sivri bir kaya kütlesi görünümündeki adanın yüksekliği 90 metredir, alanı ise 1000 metrekare den azdır ve geniş bir kıyı ile çevrilidir. Yılın her günü şiddetli gelgitler (medcezir) yaşanır. Gelgitler sırasında deniz seviyesi 14 metreye kadar alçalırken, deniz, adadan 14 kilometre kadar uzaklaşır, her gün yaşanan gelgitlerle görünümü sürekli değişen hem adanın hemde Normandiya kıyılarının heybetli bir parçası görünümündedir. Burada sürekli yaşayanlar 40 - 45 kişi civarındadır, burası hem bir ada, hem kale, hem manastır hemde bir köydür.

Fransızların “L’ermitage” diye adlandırdıkları gotik bir havası vardır. Mont Saint-Michel’in tarihi 8. yüzyıla kadar dayanır, zamanında keltlerin ölülerini gömdüğü sıradan bir bölgeyken, rivayetlere gore baş melek Mikail, Auranches piskoposuAubert’in rüyasına girer ve bu kayanın uzerine bir ibadet merkezi yapmasını ister. 709 yılında baş melek Mikail adına en tepeye Saint-Michel kilisesi veBenediktan manastırı inşa edilmiş ve katolik inancının dini merkezlerinden biri halini almıştır. 800 yıl boyunca birçok yeni eklemelerle görkemli bir yapılar kompleksi oluşturmuş ve 1500’lerin sonuna doğru son seklini almıştır.

Ortaçağda, Hrıstiyanların hacı olmak icin geldikleri önemli bir dini merkez haline gelniştir. 14. ve 15. yüzyılda Ingiltere ve Fransa arasında yasanan yüzyıl savaşlarında Saint-Michel’i cevreleyen duvarlar ve kuleler sayesinde Ingilizlerin defalarca saldırmalarına rağmen adayı almayı başaramamışlardır. 1789’dakiFransız ihtilali sırasında hapishane olarak kullanılmış, Victor Hugo’nun başını çektiği protestolara rağmen 1863’e kadar hapishane görevi görmüş ve bu tarihten sonra yeniden yerleşim yeri durumuna gelmiştir. 1877’de 1600 metre uzunluğunda ki dolgu bir yolla ana karaya bağlanmıştır, ada ayrıca 12. yüzyılda Fransa kralı VII. Louis ile Ingiltere kralı II. Henry arasındaki barış görüşmelerine ev sahipliği yapmış ve hem dini hemde siyasi konumunu güçlendirmiştir. 1979’da UNESCOtarafından dünya mirası listesine alınmıştı.

Mont Saint-Michel, tarihin derinliklerinden göz kırpan görüntüsü ve olağanüstü coğrafi konumuyla sıra dışı bir deneyim ve masalsı bir atmosfer vaat etmekte.