Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü başyapıtı Mona Lisa’nın, 21 Ağustos 1911 günü Paris’teki meşhur Louvre Müzesi’nden çalınması vakası tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı.

                                     

21 Ağustos gününün sabahı, birçok müze görevlisi tablonun yerinde olmadığını fark etmişti. Ancak müze fotoğrafçısı tarafından zaman zaman tablolar yerlerinden alıp çekime götürüldükleri için müze görevlileri yine böyle bir olay olduğu yanılgısına düştüler. Ertesi gün Mona Lisa yerine gelmeyince görevliler fotoğraf stüdyosuna baktı ancak Mona Lisa yoktu. Tablonun çalındığı ancak böyle fark edilebildi.

Kısa süre içerisinde polisle iletişime geçildi ve 49 dönümlük Louvre müzesi bir hafta boyunca didik didik arandı. En sonunda dedektiflerden biri, gizli bir odaya giden merdivenlerde Mona Lisa’nın ağır çerçevesini buldu. Mona Lisa’nın çalındığından emin olduktan sonra yetkililer suçluyu aramaya başladı. Fransız gazetecileri birçok iddia yazdı. Polis, Pablo Picasso dahil birçok kişiyi sorguya çekti. Picasso, Pieret adlı arkadaşının Louvre Müzesi’nden çaldığı iki adet heykeli satın almıştı. Bunun üzerine Picasso, Mona Lisa’yı da arkadaşının çalmış olabileceğini öne sürdü.

Picasso adının kötü işlere karışmasının üstüne çalıntı heykelleri müzeye iade etti. Polis de Picasso’nun Mona Lisa’nın hırsızı hakkında bilgisi olmadığına karar verdi. Aramalar devam ediyordu.


Aradan 27 ay geçtikten sonra İtalya Floransa’da Vincenzo Perugia isimli bir adam, Mona Lisa tablosunu Uffizi Galerisi’ne 100.000 dolara satmaya çalışıyordu. Yakalandığında, vatansever bir İtalyan olduğu için tabloyu çaldığını ifade etti. Ona göre İtalyan bir ressam tarafından İtalya’da yapılmış bir eser İtalya sınırları içerisinde olmalıydı. Ne yazık ki Vincenzo Perugia, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’yı Kral I. François’e 4000 altına sattığından habersizdi


İtalyan hırsız, Pazar gecesini Louvre’da bir odada saklanarak geçirmişti. Müze kapanınca tablonun bulunduğu odaya girip soğukkanlılıkla Mona Lisa’yı duvardan indirmişti. Merdivenlerden inerken çerçeveyi keserek yere atıp, resim ile beraber kendini Louvre’dan dışarı atmıştı. İşin tuhaf tarafı, hırsızlık vakasından on ay önce ünlü sanatçıların eserlerinin cam ile korunması gerektiğine karar verilmiş ve bu iş için dört kişi seçilmişti. Vincenzo Perugia, bu dört kişinin arasındaydı. Polis tüm müze görevlileri gibi Perugia’yı da sorgulamıştı ancak o hiç renk vermemişti.

                       

20. yüzyılın başlarında Mona Lisa’dan yalnızca seçkin sanat çevreleri haberdardı. Tarihe damgasını vuran bu büyük sanat hırsızlığı, Mona Lisa’nın ününü arttırdı. Mona Lisa 1911 yılından sonra tam anlamıyla sanat ikonu haline geldi. Leonarda da Vinci’nin kemikleri sızlarken bu olaydan en karlı çıkan şüphesiz Louvre Müzesi oldu. Her yıl ortalama 9 milyon sanatsever Mona Lisa’yı görebilmek için Paris’e gidiyor