Bernard Arnault

LVMH Grubu Başkanı

 

Lüks dünyasında güneş, Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) şirketler grubunun çevresinde dönüyor. Bernard Arnault da bu dünyanın efendisi. Dior, Givenchy, Marc Jacobs, Fendi, Donna Karan gibi markalar, onun grubunun bir parçası. Arnault, küçük, prestijli modaevleri devrini kapatıp, bu sektörü büyük bir endüstriye dönüştüren kişi.

 

 

Fabien Baron

Grafik tasarımcı

 

44 yaşındaki bu Fransız, Harper’s Bazaar Dergisi’nin görsel yönetmenliğini yaptığı sırada şöhret kazandı. Dergicilikte minimalizmin öncüsü. Dergi sayfalarındaki büyük beyaz boşluklar ve dev harfler onun eseri. Şimdi New York’ta kendi şirketinin başında.

 

 

Tom Ford

Tasarımcı

 

Bu 40 yaşındaki Teksaslı, 1994’te Gucci’nin yaratıcı yönetmeni oldu ve İtalyan markasını dünyanın en önemli markaları arasına soktu. 2000’de Gucci, Yves Saint Laurent modaevini satın aldı. Tom Ford bunun da başına geçti. Hem tasarımcı hem yönetici olarak büyük bir güce sahip.

 

 

John Galliano

Tasarımcı

 

Dört kez İngiltere’de Yılın Tasarımcısı seçilen bu Galli tasarımcı 1996’da Givenchy’ye girdi ve bir Fransız modaevinin ilk İngiliz tasarımcısı olarak adını duyurdu. Sonra Dior’un başına geçti. Burada satışları dört kat arttırdı.

 

 

Nicholas Ghesquiere

Tasarımcı

 

31 yaşındaki bu adam, 11 yaşında moda dünyasında çırak olarak çalışmaya başladı. 1997’de Balenciaga’nın baş tasarımcısı oldu. 2001’de New York şovuyla Amerikalıları kendine hayran bıraktı. Onun için ‘‘gerçek kadınlar için gerçek giysiler üretiyor” diyorlar.

 

 

Nan Goldin

Fotoğrafçı

 

Fotoğraflarında kendisi, arkadaşları, travestiler, bölünmüş ailesi var. Bu kadının moda dünyasını sarsmak gibi bir hedefi yoktu. Ama fotoğrafları bütün modacıları etkiledi. ‘‘Uyuşturucu alt kültürü” onun resimlerinden çıktı.

 

 

Katie Grand

The Face Genel Yayın Yönetmeni

 

Pop Dergisi’nin kurucusu ve The Face Dergisi’nin yaratıcı yönetmeni Katie Grand dergisine ne koysa hemen moda haline geliyor. Miuccia Prada’nın ve Madonna’nın akıl fikir sorduğu yakın arkadaşı. Louis Vuitton ve Nike gibi markalar için reklam kampanyaları hazırladı.

 

 

Marc Jacobs

Tasarımcı

 

New York’un bu altın çocuğu, hem kendi markası için koleksiyonlar üretiyor hem de 1997’den beri Paris’te Louis Vuitton’un sanat direktörlüğünü yapıyor. Ordu ceketi modasını o yarattı.

 

 

Rei Kawabuko

Tasarımcı

 

Japon modacı Comme Des Garçons’un tasarımcısı. Sadece giysilerle değil, vücutlarla, objelerle oynamayı seven bir yaratıcı. Kimilerine göre bugün en az Coco Chanel kadar güçlü kadın tasarımcılardan biri.

 

 

Karl Lagerfeld

Tasarımcı

 

Karl Lagerfeld 17 yaşından beri Paris’te yaşıyor. Chanel’deki baştasarımcı göreviyle kendini tanıttı. Aynı zamanda yetenekli bir fotoğrafçı. Ona moda dünyasında ‘‘Kayser” diyorlar. Geçen yıl zayıflama kitabıyla yine herkesi hakkında konuşturmayı başardı.

 

 

Madonna

Pop starı

 

Herhalde ikide bir tüm görüntüsünü bu kadar büyük bir başarıyla değiştirebilen bir başkası yok… 1985’te taytları ve parmaksız eldivenleri, 2000’de pırıltılı tişörtleri o meşhur etti. Jean Paul Gaultier ve Dolce & Gabbana onun için çalıştı.

 

 

Kate Moss

Model

 

1990’ların görüntüsü, onun bedeninde cisimleşti. Kate Moss’un gücü şöyle özetleniyor: ‘‘Orijinal stiliyle moda yaratıyor. İkinci el bir korsan çizmesinin üzerine bir haute couture elbise giydiği anda herkes onun gibi giyinmek zorunda hissediyor kendisini.”