Kalın bacak, kısa boy, geniş kalça… Trendleri takip ederken Modaya Uygun Giyinmek, diğer taraftan zarif görünmek aslında oldukça kolay, yeter ki vücudunuzu tanıyın!

Giderek yaygınlaşan “vücudunu sevme” trendine daha fazla kayıtsız kalamayan markaların da yardımıyla artık tam bedeninize uygun giysiler bulmak çok daha basit. Tabuları bir kenara bırakın; doğru model ve renklere odaklanarak içinizdeki şık hanımı ortaya çıkarın.  Bunun için kendinize şu suali sorun: Vücudumda en beğendiğim bölgelerim nereler?

Ve sorulması gereken ikinci soru: Görünmesinden en rahatsız olduğum bölgelerim hangileri? Bu soruların cevabını verdiğinizde işiniz çok daha rahat olacak. Diyelim ki, her daim iltifatı hak eden güzel bacaklarınız var fakat bunun yanında sizi olduğunuzdan geniş gösterdiğini düşündüğünüz bir göbeğiniz de var. O zaman kombinasyonunuz mini bir etek veya şort, topuklu ayakkabılar ve boyfriend bir ceket olmalı. Anahtar kelimeler yüzyıllardır aynı: Hoş bulmadığınız bölgeleri gizlemek, beğendiğiniz özelliklere dikkat çekmek. Fakat en önemlisi ne olursa olsun, bedeninizi sevmek!

 

Boyunuz Kısaysa Giymeniz Gerekenler

Tüm mesele bacak boyunu birazcık daha uzatmak mı? Hiç dert değil! Ten rengi stilettolar, dar paça pantolonlar, boyuna çizgili kumaşlar ve şapkalarla olduğunuzdan minimum 10 santimetre daha uzun görüneceğiniz birçok yöntem bulunmakta.

Monogram (baştan aşağı tek renk) size her süre avantaj sağlar. Eğer vücut oranlarınızda belirgin bir fark yoksa zıt renkleri de bir arada kullanabilirsiniz.

Boyunuz Kısaysa Uzak Durmanız Gerekenler

Modaya Uygun Giyinmek istiyorsanız bol paça pantolon seçimi, kısa kapriler, babetler ve kolsuz diz altı elbiseler sizi olduğunuzdan daha kısa gösterir. Şişman olduğunuzu düşünüyorsanız bu parçaları asla gardırobunuzda tercih etmeyin.

Göğüsleriniz Büyükse Giymeniz Gerekenler

İlk iş olarak kesinlikle küçültücü bir sutyen edinmelisiniz. V yakalı yarasa kollu bluzlar, kolsuz, kare ya da havuz yaka elbiseler gardırobunuzun demirbaşları olmalı. Anlayamadığım bir şekilde büyük göğüslülerin gömlek giymeme gibi bir tabuları var.

Eğer beliniz inceyse bu tabuyu derhal şimdi yıkın ve kendinize bele oturan şık bir gömlek alın. Her zamankinden daha çekici görüneceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

 

Göğüsleriniz Büyükse Uzak Durmanız Gerekenler

Dar gömlekler, bele oturan ceketler, göğüslerinizi bastırabilir ve bunu tercih etmeyebilirsiniz. Ek olarak bisiklet yaka kısa kollu tişörtlerle de –her ne kadar problem olmasa da bu giysilerle kilolu görünebilir ve rahatsız hissedebilirsiniz.

Kalçalarınız Genişse Giymeniz Gerekenler

En büyük ihtiyacınız uygun pantolon bulmak olmalı! Kalçanıza bakılırsa aldığınızda belinize büyük, belinize bakılırsa almış olduğunuzda ise kalçanıza dar gelebilir. Bunun için internetten veya mağazalardan kalça şeklinize uygun modellere göz atın. Uygun pantolonu bulduğunuzda asla kaçırmayın!

Modaya Uygun Giyinmek için kot pantolonlarınızda cepli, koyu renk ve yüksek belli modelleri tercih etmelisiniz. Eteklerde ise oyunuz düz kesimlerden yana olsun. Bacak boyunuz elverişliyse dar modellerin üzerine tunik, hem trendy bununla birlikte şık bir kombinasyon olabilir. Bu kombinasyonu büyük çanta ve aksesuarlarla tamamlayın. İspanyol paçalar da kalçalarını gizlemek isteyenler için iyi bir alternatif olabilir. Organik gizlemenize asla gerek yok!

 

Kalçalarınız Genişse Uzak Durmanız Gerekenler

Dar kot pantolonlar, düşük beller, kısa dar tişörtler kalçalarınızı daha çok vurgulayacağını unutmayın. Ayrıca bileşik ve yüzde yüz keten kumaşlar da hatları daha çok belli eder. Yürekli olup, bu kumaşları da deneyebilirsiniz.

Bacaklarınız Kalınsa Giymeniz Gerekenler

Boyunuz elverişliyse, uzun etek ve elbiseler, boru paça pantolonlar ve topuklu ayakkabılarla bacaklarınızı gizleyebilirsiniz. İspanyol paça salaş pantolonlar da kurtarıcınız olabilir. Üzerine klasik ya da modern yelekler, blazer ceketler ve ggrup hizasındaki tişörtlerle görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

Modaya Uygun Giyinmek ve mini etek giymek istiyorsanız kışın bacakları incelten opak çoraplardan yararlanabilirsiniz. Yaz aylarında ise bronzlaşmayı bekleyin veya tüm bacağınıza bronzlaştırıcı krem sürün. Egzersiz ile bacaklarınız kalın bile olsa sıkı ve güçlü bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bacaklarınız Kalınsa Uzak Durmanız Gerekenler

Mini veya dizin hemen altındaki etekler bacaklarından hoşlanmayan hanımlar için uygun olmayabilir. Boyunuz kısaysa boru paçalar ve babet giymeyin bacakları ön plana çıkaracaktır.

Kollarınız Kalınsa Giymeniz Gerekenler

Modaya Uygun Giyinmek ve kollarınızın kalınlığını kapatmak istiyorsanız yarasa ve karpuz kollu bluzlar kollarınızın kalınlığını gizler. Özellikle omzu açık, salaş tişörtlerle dikkati kollardan rahatça uzaklaştırabilirsiniz.

 

Kollarınız Kalınsa Uzak Durmanız Gerekenler

Kolsuz ve kısa kollu bluzlar, kalınlığı daha çok vurgulayacağı için uzak durmanız ihtiyaç duyulan parçaların başlangıcında geliyor. Havuz yaka ve düşük kollu bluz ve tişörtleri de kolları ortaya çıkarır.