10 Eylül 1890 yılında İtalya’nın Roma şehrinde bilim ve edebiyatla uğraşan bir ailede dünyaya geldi.Entellektüel bir çevrede yetişen genç Schiaparelli, felsefe okudu ve ebedi rakibi olan Coco Chanel gibi oyuncu olmak istedi.

Ancak 1911’de şehvetli şiirlerini topladığı kitabı Arethusa’yı yayımladığında ailesi Elsa’yı manastıra geri  göndererek açık cezasına çarptırılmasını istedi ve 2 yıl sonra özgürlüğüne kavuşan Elsa, Londra’ya giderek 1914’te konferanslarına gittiği Kont Wilhelm Wendt de Kerlor ile evlendi.

New Yorka  yerleşip felsefe dersleri verirken kocasının onu terketmesi üzerine modayla ilgilenmeye başladı.

1920’li yıllar da Paris’e gitmiştir Burada, Schiaparelli zamanının en büyük couture tasarımcısı Paul Poiret’yle tanışmasıyla asıl hikaye start verdi. 1928 de ilk mağazasını  Rue de la paix de açmış, 1954’e kadar da açtığı modaevinin başında durmuştur bu dönemde verevine kumaş kesimini keşfeden Elsa vücudu saran elbiselerle gece elbiselerine ayrı bir form kazandırmıştır.

Tasarım da avantgarde, formlarda kadının özgürlüğünden ve sanatta görülen sürrealist akımdan yana olan elsa Salvador Dali’den ilham alarak yarattığı ‘gözyaşı elbisesi’ ile akıllara kazınmıştır

                                  

                                     https://collections.vam.ac.uk/item/O84418/the-tears-dress-evening-ensemble-dress-elsa-schiaparelli/

Görünen fermuarlı yağmurlukların yaratıcısıdır. 1930’lu yılların sonlarına doğru Hollywood’un vazgeçilmez tasarımcıları arasında yer almıştır. Tüvit malzemeden gece kıyafeti, suya dayanıklı taftadan yağmurluk, ayakkabı ve kuzu pirzola şeklinde de şapka yapmıştır.

Böcekleri zincirlere dizip kolyeler yapmış , pirzolalardan şapkalar yapma, eldivenlere tırnak motifleri işleme, Salvador Dali’ye tuhaf desenler çizdirip farklı  tasarımlar yapmıştır.

    

                                                            https://www.collectorsweekly.com/articles/a-shock-of-schiaparelli/

Tek rakibi ise Coco Chanel’dir Aralarındaki rekabet varsayımlarını doğrularcasına Chanel onun için “şu elbise yapan italyan”, kendisi de chanel için “şu sıkıcı burjuva” demiştir

1973 yılında Paris’te ölmüştür

                                   https://d3h6k4kfl8m9p0.cloudfront.net/uploads/2015/01/elsa-time-and-zodiac.jpg