Mexico City, Orta Amerika ülkesi Meksika’nın başkentidir. Mexico City aynı zamanda bir eyaletler ülkesi olan Meksika’nın 31 eyaletinden biridir. Mexico City, Meksika’nın en büyük ve en şöhretli şehri olmasının yanı sıra da aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Mexico City’de yerleşik olarak ikamet eden kişi sayısı yaklaşık olarak 21.2 milyon civarındadır. Bu aynı zamanda da şehri dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri kılmaktadır.

 

Şehirde ikamet eden 21.2 milyon kişiden yaklaşık olarak 8.6 milyonu merkezde yaşamaktadır. Merkezde yaşayan 8.6 milyon insan bu şehri dünyanın merkezleri bazında en kalabalık 2’nci şehri kılmaktadır. Ancak şehrin metrekareye düşen insan sayısı nazara alındığında dünyadaki diğer bütün şehirleri geride bırakıp 1’nci sırada yer aldığını da belirtmemiz gerekir. Mexico City’nin belediye başkanlığını Miguel Angel Mancera yürütmekte iken, Mario Martin Delgado, Alejandra Barrales ve Pablo Escudero Morales’te senatörlük görevlerini üstlenen isimler arasında yer almaktadır. Şehir dünya yüzeyinde en eski yerleşim yerlerinin başını çekmekte olup, ilk resmi keşfin 13 Mart 1325 tarihinde yapıldığını da belirtmek gerekir.

 

3 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mexico City, 3 kez de fethedilmiştir. Meksika’nın kalbi konumundaki Mexico City, ülkenin ekonomik bazda lokomotifi konumundadır. Şehrin ülke ekonomisine katkısı yıllık bazda 412 milyar doları aşmış vaziyettedir. Bu anlamda şehir Meksika ekonomisinin neredeyse %25’lik bir payına sahip olmaktadır. Buda şehrin stratejik önemini daha da artırmaktadır.

 

Orta Amerika ve Güney Amerika’nın en popüler şehirleri arasında kabul edilen Mexico City, ”Küresel Şehir” olarak adlandırılmaktadır. Kuzey ve Güney Amerika kıtalarında yer alan şehirler de dahil olmak üzerinde Mexico City, bölgenin en önemli 10 finans şehri arasında kabul edilmektedir. Mexico City, Meksika’da yer alan Meksika Vadisi üzerinde kurulmuş bir şehirdir. Şehrin içinde 16 adet büyük ilçe bulunmaktadır. Bu anlamda şehir bir ülke olarak da kabul edilmektedir. Mexico City, komşu ülkeler Peru ve Kosta Rica nazara alınacak olursa, bir şehir olmasına karşın bu iki ülkenin toplam ekonomisinden daha büyük bir ekonomiye sahiptir.

 

Mexico City, bir dönem İspanya’nın kolonisi haline de gelmiş bir şehirdir. Ancak sonrasında 1824 yılında yapılan bağımsızlık savaşı sonrasında şehir İspanya sömürgesinden kurtulmayı başarmıştır. Şehir aynı zamanda da eyalet olması sebebiyle Meksika’dan yarı bağımsız bir yapıya sahip olmasından oldukça değişik uygulamaları da bünyesinde barındırabilmektedir. Bu anlamda çoğu Avrupa Birliği ülkesinde yasak olan eşcinsel evliliklerine ve ötenazi gibi çeşitli uygulamalara izin veren Mexico City, Kuzey ve Güney Amerika kıtasının en modern şehirleri arasında kabul edilmektedir.

 

Bir dönem Aztek ve İspanyollara ev sahipliği yapmış olan Mexico City, günümüz itibariyle İspanya kökenli Meksikalılar ve yerlilerin kontrolü altındadır. Şehir 1900’lü yılların başında bir ayaklanma yaşanmış ve bu sayede bir siyasi devrim gerçekleştirilmiştir. Bölge 1900’lü yıllarla beraber tam anlamıyla baştan inşa edilmiştir. Son derece modern bir altyapı ve ulaşım sistemine sahip olan Mexico City, her yıl milyonlarca turistin de uğrak noktası konumunda yer almaktadır.

 

Şehir genel olarak birçok büyük organizasyona da ev sahipliği yapmasıyla da bilinmektedir. Bunlar arasında en önemlileri 1968 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatları ve 1986 yılında gerçekleştirilmiş olan FIFA Dünya Kupası Finalleri’dir. Anca 2000’li yıllara doğru nüfusun hızla artması çeşitli sorunları da beraberinde getirmiştir. Özellikle hava kirliliği açısından halen ciddi bir sorun yaşayan Mexico City, bu sorunu çözmek için milyarlarca dolar harcama yapmaya bir türlü yanaşmamaktadır. Hava kirliliğinin yanı sıra zaman zaman da olsa su kirliliğinin de görüldüğü Mexico City’de her iki sorunun çözümü için çalışmalar yürütülmektedir. Bölge ayrıca yer altı hareketliliği bağlamında Güney Amerika ülkesi Şili’nin ardından en tehlikeli yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. 19 Eylül 1985 tarihinde merkez üssü Mexico City olan 8.1 büyüklüğündeki depremde birçok kişi hayatını kaybetmiştir. Bu depremde hafızalarda kalan yollarda oluşan devasa yarıklar olmuştur.

 

Mexico City deniz seviyesi ya da bölgede yer alan iki büyük deniz yatağı yanı Pasifik ve Atlas Okyanusu nazara alınacak olursa oldukça yüksek bir bölgede yer alan şehir olarak tanımlanmaktadır. Mexico City’nin en alçak noktası deniz seviyesinden 2200m daha yüksekte yer almaktadır. Bunun yanı sıra birçok dağ silsilesinin de bulunduğu Mexico City’nin en yüksek noktası ise deniz seviyesinden yaklaşık olarak 5000m yüksektedir.

 

Bu durum çoğu zaman bölgede solunum yolu hastalıklarının aşırı bir şekilde görülmesini tetiklemektedir. Bölgede rakım yüksek olduğunda 12 aylık sıcaklık ortalaması 12 ila 16 santigrat derece arasında farklılık göstermektedir. Bölgede sıcaklığının 3 santigrat derecenin altında düştüğü nadiren görülmekte iken aynı şekilde 30 santigrat dereceyi aştığı da pek rastlanılan bir durum değildir. Bölgede bugüne kadar ölçülmüş en yüksek sıcaklık değeri 33.9 en düşük sıcaklık değeri ise -4.4 santigrat derece olarak kayıtlara geçmiştir. Bölgeye kar yağdığı son yüzyılda sadece 2 kez tespit edilebilmiştir. Şehir merkezinin bulunduğu noktalara 5 Mart 1940 ve 12 Ocak 1967 tarihlerinde kar yağışı gerçekleşmiştir.

 

Bu iki tarih dışında kar yağışının gerçekleştiği kayıtlara geçmemiştir. Hava kirliliğinin Çin Halk Cumhuriyeti’nden son en fazla yaşandığı bölgelerden biri olarak kabul edilen Mexico City, buna sebep olarak trafiğe çıkan araçlar göstermektedir. Mexico City’de 1 günde trafiğe çıkan araç sayısı 4 milyondan fazladır.