Masaj yaptırmaktan hoşnut olmayan yoktur. Bu süreçte insanlar büyük bir rahatlama ve sonrasında huzur hissederler. Masaj, cilt vasıtasıyla vücudun adalelere, iç organlara ve sinir sistemine damarların genişletilerek kan akışını artırma tedavisidir. Masaj tedavisinde insan bedenine çeşitli yollarla (eller, su, taşlar, elektrik vs.) ferahlama kazandırılır. Masaj tıbbi bir tedavi yöntemidir. Ayrıca günümüzün en büyük sorunu stresin tedavisinde de masaj ciddi iyileşme sağlıyor. Masaj vücudunuzda bulunan sinirlerin gevşemesini sağlıyor ve ağrıları ortadan kaldırıyor.

 

Masajın Faydaları

Krampların ve burkulmaların iyileştirilmesine yardımcı olur.

Migren rahatsızlığının tedavi eder.

Kalp krizi riskini en aza indirir.

Fibromiyalijiye yardımcı olur.

Stresi azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yaşam kalitesini arttırır.

Kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını iyileştirir.

Kabızlığa iyi gelir.

Eklemlerdeki rahatsızlıklara iyi gelir.

Artrit tedavisi masaja yardımcı olur.

Yağ yakımını hızlandırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ödem ve toksin atılımını kolaylaştırır.

Kasları gevşetir.

Uykuyu düzene sokar.

Kas yaralanmalarını tedavi eder.

Depresyonu yatıştırır.

Ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

İnme sonrası masaj inme rehabilitasyonu artırır.

Kırık ve çıkıkların iyileşme sürecine iyi gelir.

Masaj omirilik yaralanmalarına neden olan ağrıyı azaltır.

Bel, boyun, sırt ağrılarına iyi gelir.

Uykusuzluğa yardımcı olur.

Karpal tünel sendromuna iyi gelir.

Saç derisi masajı saç büyümesini hızlandırır.

Huzurlu ve güzel hissetmenizi sağlar.

Başta olmak üzere birçok sağlık sorununun çözümüne vesile olmaktadır. 

 

Masörler Eğitimli Olmalı

Dünya üzerinde birçok masaj türü uygulanıyor. Bu masaj çeşitleri hastanın şikayetine göre belirlenerek uygulamaya konuluyor. Ancak uzmanlar masaj yaptırmak isteyenlere bu iş üzerine eğitimi olmayan kişilere başvurmamaları konusunda ciddi uyarılarda bulunuyor. Masaj yapmayı bilmeyenlerin yaptığı uygulamalar sakat kalmaya kadar yol açan sorunlar ortaya çıkarabiliyor.

 

Uzakdoğu Masajları

Dünya’da en çok tercih edilen masaj çeşitleri Uzakdoğu kökenli masaj türleridir. Bu kadar kabul görmelerinin sebebi ise tercih edenler üzerindeki iyi etkileridir. İşte Uzakdoğu’nun meşhur masaj teknikleri şunlardır;

 

1. Geleneksel Bali Masajı

Bu masaj yönteminin kişilerin hislerini tekrardan faal hale getirdiği biliniyor. Geleneksel Bali Masajı bedendeki akupunktur noktaların sert ve hafif vuruşlarla 1 saat boyunca uyarılmasıdır. Masajın ardından hasta ağrılarından arınarak evinin yolunu tutar.

 

2. Thai Masajı

Thai Masajının anahtarı esnetmedir. Masör terapi uyguladığı kişiyi hafif bir şekilde ileri geri hareket ettirir. Bedenin akupunktur bölgelerinin esnetilmesi tedaviyi başarıya ulaştırır. Kemik birleşimleri ve adalelerdeki ağrılar geçer. Tedavinin sonunda kişi bedenen rahatladığı gibi ruhsal olarak da dinginleşir.

 

3. Shiatsu Masajı

Japonların yaklaşık 2000 senelik masajı olan Shiatsu çok etkili bir rahatlama sağlar. Bu masajı yapan masörler Japon inancı gereği insan bedeninde akan yaşamsal bir enerjinin düzenli yayılmasını sağlamak amacıyla parmaklarla hastanın bedenine dengeli bir basınç uygularlar.

 

4. Hint Baş Masajı

Eski bir Hint masajı türüdür. Uygulamada insan vücudunun gereksinim duyduğu yağlardan faydalanılır. Bu masajda hedef yüz, baş ve omuzlardır. Yaklaşık yarım saatlik bir seansta başarılı sonuçlar elde edilir. 

 

5. Hint Sıcak Yağ Masajı

Sıcak yağın vücudunuzun tümüne hassas bir biçimde yayıldığı müthiş bir gevşeme ve ferahlama sağlayan masaj çeşididir. Bu masajla gergin ruh hali ortadan kalkmakta ve yaşamsal faaliyetleriniz düzene girmektedir.

 

6. Lomi Lomi Masajı

Lomi Lomi Masajı vücudunuzdaki ve ruhunuzdaki negatif enerjileri siler. Bu masajla ücudunuzdaki enerji bölgeleri uzman eller tarafından tespit edilerek bedenen ve beyinsel huzur sağlanır.