Ruhunuzun derinliklerine inerek manevi yanınızı keşfetmeniz için birkaç küçük öneri...

1- İçinize bakın

Manevi yolculuk kişisel bir iştir. Öncelikli yapmanız gereken kendinize dönmeniz ve hayattan ne beklediğinizi sormanız olmalı. Neden buradayım, benim amacım ne? Maneviyatın sizin için ne demek olduğunu ve hayatta hangi rolü benimsediğinizi öğrendiğinizde, izlemeniz gereken yolu daha kolay bulacaksınız.

 

2- Anı yaşayın

Geçmişte debelenmek ya da gelecek için kaygılanmak yerine, yavaşlayın ve anın güzelliğini keşfedin. Gözlerinizi ve kalbinizi açın, etrafınızdaki olaylar ve insanlarla bağlantınızı hissedin ve çok daha büyük bir şeyin parçası olduğunuzu fark edin.

3- Bırakın gitsin

Bilinmeyene karşı inançlı olun ve hayatınızı kontrol altında tutmaya çalışmaktan vazgeçin. Manevi tarafınızı kucakladığınızda, Tanrı’ya, evrene ya da aklınızdaki ilahi çıkarlara inanmayı tercih edersiniz. Zor zamanlarda bile bulunmayı bekleyen pozitif bir şey olduğuna inanın ve her şeyin olması gerektiği gibi gerçekleştiğine…

 

4- Meditasyon

Meditasyon zihninizi kapatarak ruhunuz ve barışçıl merkezinizle bağlantı kurmanızı sağlar. Bir dakikalık duraklama veya dünyada sakin bir vaha yaratmak için birkaç derin nefes almak kadar basit. Gündelik hayatın gürültü ve telaşını dışarıda bırakıp kendinizi sakinleştirmek ve özgürleştirmek için birebirdir.

 

5- Bağlı kal

Maneviyatı yaşamak haftalık ritüellerden daha fazlasıdır, sürekli bir tercihtir. Kendi ruhani tercihinizle sürekli temas halinde olmalı, sizinle aynı yolda yürüyen insanlarla daha çok vakit geçirmelisiniz.

 

Ruhsal yaşam hayatımı nasıl değiştirecek?

Maneviyatı kucaklamanız daha mutlu hissetmenize ve daha az stresli olmanıza yarayacaktır. Eğer hayat içine arkadaşlar, aile, kariyer, sevgi ve hobilerin doldurulduğu bir tabaksa, maneviyat da tabağınız olmalıdır. Ne olursa olsun elinizden alınamayacak katı kısım. Eğer maneviyattan destek alıyorsanız, ne olursa olsun başa çıkabilirsiniz.

Aklım tarafından yönetilmektense ruhumun bana yol göstermesini nasıl sağlayabilirim?

Davranmadan önce düşünen sabırlı ve nazik yüksek özünüze varmalısınız. İnanların içlerindeki iyiliğe yönelin: Eğer bu insanı sadece ruh olarak görseydim, onu eşsiz kılan ne görürdüm diye düşünün.

Karşılaşabileceğin zorluklar neler?

Uzun ömürlü inançları sorgulamak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Kazanacağınız iç görüşler, zararlı ilişkilerinizi kesip atmaya, duymak istemediğiniz şeyleri dinlemeye ve hatta hayatınızın yönünü değiştirmeye sebep olabilir. Ama diğer yandan, huzur ve memnuniyet duygularını yeniden keşfedeceksiniz.