İspanya’nın en büyük şehri olan Madrid, 1562 yılından beri ülkenin başkentidir. Şehir, deniz seviyesinden 646 metre yükseklikte, İber Yarımadası’nın merkezinde yer alır. Manzanares Nehri, tarih boyu ev sahipliği yaptığı uygarlıkların izlerini taşıyan eski şehir merkezi ile yeni Madrid’i birbiriden ayırır. Şehrin zengin kültürel mirası, ortaçağ, barok ve neoklasik mimari etkilerini yansıtan birçok yapısı, geçmişten günümüze Madrid’i tasvir eder. 3 milyondan fazla nüfusu ile kozmopolit bir şehir olan Madrid, ülkenin endüstri, finans ve yönetim merkezidir. İspanyol Kraliyet Sarayı da burada yer alır.Nüfusu: 3,300,000 civarındadır.

Yüz Ölçümü: 1020 km2

Voltaj Düzeyi: Türkiye’deki gibi 220 Volt’tur. 2 girişli priz kullanıldığından dolayı, yanınızdaki elektrikli aletleriniz için adaptöre gerek yoktur.

Zaman Dilimi: Madrid, Central European Time Zone’da (Merkez Avrupa Saati Bölgesi) bulunur. Türkiye’den 1 saat geridir.

Para Birimi: Para birimi Euro’dur. 1 Cent, 2 Cent, 5 Cent, 10 Cent, 20 Cent, 50 Cent, 1 Euro ve 2 Euro piyasada bulunan madeni paralardır. Banknotlar ise 5 Euro, 10 Euro, 20 Euro, 50 Euro, 100 Euro, 200 Euro ve 500 Euro’dur.

İklim: Akdeniz ikliminin hakim olduğu Madrid’de, yıllık ortalama sıcaklık 13 ºC’dir. Şehirde en soğuk geçen kurak kış aylarında, sıcaklık sıfırın altına düşmesine rağmen çok nadir kar yağışı gözlenmektedir. İlkbaharda gündüzler sıcak, geceler ise soğuk geçer. Sonbaharın bitimine doğru yağmurlar kendini gösterir. Yazları sıcaklık 40 ºC’yi bulmaktadır. Düşük nem oranı yaz aylarında yüksek sıcaklıkların bunaltıcı etkisini hissedilir ölçüde hafifletmektedir.Giyim: İlkbahar ve sonbahar aylarında olası sıcaklık farklılıklarından dolayı mevsimlik kıyafetlerin yanında, kış aylarında olduğu gibi kalın giysiler, yağmurluk ve şemsiye de tercih edilmelidir. Sıcaklıkların yüksek olduğu yaz aylarında, güneşten korunmak için şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi yanınızda bulundurmanız gerekenlerdendir.

Alışveriş: Başlıbaşına büyük bir alışveriş merkezi olan şehrin, her sokağında bir mağazaya rastlamak mümkündür. Madrid, Goya & Salamanca, Castellana, Argüelles, Preciados, Chueca-Fuencarral ve El Rastro olmak üzere 6 ana bölgesi ile yerli ve yabancı çok sayıda marka ve ürünün bulunabileceği alışveriş alternatiflerini ziyaretçilerine sunar. Bunlardan “Golden Mile” olarak anılan, modaya ait tüm ayrıntıların yer aldığı Salamanca, Madrid’in alışveriş cennetidir. Her Pazar günü kurulan şehrin en ünlü açık hava pazarı El Rasto’da yeni ve ikinci el kıyafet seçenekleri ile antika ürünleri sergilemektedir.Ulaşım: İspanya içi ve uluslar arası havayolu ulaşımının sağlandığı Barajas Havaalanı, Madrid’in güneyinde, şehir merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alır. Yılda 52 milyondan fazla turistin ülkeye giriş yaptığı Barajas Havaalanı’nda T1, T2, T3, ve T4 olmak üzere dört ayrı terminal bulunur. T2 ve T4 terminalinde birer metro istasyonu yer almaktadır. 226.7 km uzunluğunda olan ve 13 farklı hattan oluşan Avrupa’nın en büyük üçüncü metro sistemi ile şehrin bir ucundan diğerine ulaşım kolayca sağlanmaktadır. Madrid’de gündüz ve gece güzergahları birbirinden farklı otobüsler hizmet vermektedir. Şehirde taksi tarifeleri gece, gündüz, haftasonu, tatil gunleri ve gidilecek bölgeye göre değişmektedir. Toplu taşıma araçları ile ulaşımın oldukça kolay olduğu şehirde, metronun çalışmadığı 02.00-06.00 saatleri arasında taksi tercih edilebilir. İspanya’daki gelişmiş demir yolu ağı RENFE, Madrid’in güneyinde Atocha, kuzeyinde ise Chamartin olmak üzere iki ana terminal ile şehre bağlanır. Atocha Terminali, Malaga, Sevile, Cordoba ve Valencia’ya; Charmatin Terminali ise Barselona ve Fransa’ya olan ulaşımlar için elverişlidir. Ayrıca Atocha Terminali’nden AVE hızlı trenleri ile Barselona’ya kısa sürede gitmek mümkündür.Gezilecek Yerler

Royal Palace: Madrid’in en büyük mimari yapısı, Batı Avrupa’nın ise en büyük kraliyet sarayıdır. Plaza de Oriente Meydanı’nın karşısında, 1737’de yanan eski Alkázar’ın (Endülüs Kalesi) bulunduğu araziye inşa edilmiştir. Etrafını 9. yüzyıldan beri ayakta duran Madrid şehir duvarı çevreler. Tiépolo, Goya, Giordano ve Mengs gibi ünlü sanatçıların birçok eseri sarayın içinde sergilenmektedir. (resim, goblen, seramik vs.)

Adres: Calle Baliens s/n 28001 Madrid

Plaza Mayor: Şehir merkezinde bulunan Plaza Mayor, ülkenin en önemli meydanıdır. Tarihte boğa güreşi, fiesta, taç giyme töreni gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan Plaza Mayor, günümüzde lüks restoranları, kafeleri ve geleneksel kutlamalarıyla Madrid’de turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerin başında gelir.Templo de Debod: Templo de Debod, Plaza de España yakınlarında görülmeye değer antik bir Mısır tapınağıdır. M.Ö 2. yüzyılda Mısır’ın güneyinde, Aswan’da tanrı Amon ve Isis’e ithafen inşa edilmiştir. 1960-1970 yılları arasında yapılan Aswan Barajı’nın suları altında kalmaması için, tapınak 1968’de Madrid’e taşınmıştır.

La Plaza de Cibeles: Şehrin orta yerinde konumlanmış olan La Plaza de Cibeles’de, Madrid’in bir sembolü haline gelen Cibele heykeli (Antik Yunan Bereket Tanrıçası) yer alır. Heykel 1782 yılında heykeltıraş Rodriguez tarafından yapılmıştır. Real Madrid taraftarları, takımın galibiyetlerini bu meydanda toplanarak kutlamaktadır.Museo del Prado: Dünyanın en büyük sanat galerilerinden biri olan Prado Müzesi, 18. yüzyılda ünlü İspanyol mimar Juan de Villanueva tarafından tasarlanmıştır. 1819 yılında müze olarak halka açılan bu neoklasik yapı bünyesinde, Velázquez, Goya, Rafael, Rubens, Bosch gibi Avrupa’nın en ünlü ressamlarının eserleri sergilenmektedir. El Paseo del Prado caddesinde yer alan müzeye, Atocha ya da Banco de España metro hattı ile ulaşılabilir. Prado Müzesi, Pazartesi günleri kapalı olup, diğer günler 09.00-20.00 saatleri arası açıktır.