İngiltere'nin başkenti. Büyük Britanya Adasının güneydoğusunda, Kuzey Denizine dökülen Thames Nehrinin ağzından 64 km içeride ve ırmağın iki yakasında yer alır. Banliyölerle birlikte yüzölçümü 1579 km2 olup, nüfûsu da 8.2 milyon civârındadır. 


Londra

Londra, İngiltere'nin başkenti. Büyük Britanya Adasının güneydoğusunda, Kuzey Denizine dökülen Thames Nehrinin ağzından 64 km içeride ve ırmağın iki yakasında yer alır. Banliyölerle birlikte yüzölçümü 1579 km2 olup, nüfusu da 8.278.00 civarındadır. 

Romalıların ırmak kıyısında Londinium ismiyle kurduğu ilk yerleşme ancak ikinci yüzyıl sonunda surlarla çevrildi. Dokuzuncu yüzyıl boyunca (Sakson yönetimi altındayken) Danlarla yapılan savaşlara sahne olan şehir, Norman istilasının (1066) ardından askeri açıdan büyük önem kazandı ve şehrin denetlenmesi için Londra Kulesi inşa edildi. 

1136’daki yangında ahşap binaların yanmasından sonra düzenli sokaklar açılarak taş ve tuğla binalar inşa edildi. Diğer yandan yabancı tüccarların kurduğu koloniler de gelişti. 


On altıncı yüzyılın ortalarında şehir büyük bir gelişme gösterdi. On dokuzuncu yüzyılın sonuna kadar geçen süre içinde hızlı sanayileşme, fakirlik, yaygın hastalıklar, çevre kirliliği ve ulaşım zorlukları gibi problemler ortaya çıktı. 1855’te Metropol İdaresi Kanunu çıkarıldıktan sonra metropoller gelişmeye başladı. Zamanla gelişen ulaşım imkanları şehrin dış banliyölere doğru gelişmesinde önemli rol oynadı. Birinci Dünya Şavaşı'ndan sonraki yayılma metropoliten alanın giderek bütünleşmesi sonucunu doğurdu. 1939’da çevredeki yerleşmelerle birlikte Londra metropoliten alanının nüfusu 8 milyona yaklaşmıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında havadan gelen akınlarla ağır bir yıkıma uğradıysa da sonraları yeniden inşa edildi. 

Uxbridge, Slough vs. de yeni bir sanayi kuşağı olarak çok seri mal üreten tüketim malları sanayii (otomobil, fotoğraf, kozmetik, gıda vs. gelişmiştir. Şehrin ticaret merkezi New York’tan sonra dünyanın ikinci büyük iş merkezidir. İngiltere bankası, borsalar, Büyük Britanya bankaları, yabancı bankalar, denizcilik sigortaları, yatırım şirketleri, simsarlık, danışmanlık, ithalat ve ihracat şirketleri, altın piyasası, kürk ve çay piyasaları, gemi ve uçak kiralama şirketleri vs. ticari ve mali birçok büro şehrin merkezinde toplanmıştır. 

Londra ayrıca, tiyatroları, müzeleri, konser salonları, üniversiteleri, BBC, sinema ve ses kayıt stüdyoları, büyük spor sahaları (Wembley, Wimbledon, Twickenham) ile bir kültür ve spor merkezidir. 

Thames Irmağının menderesler çizerek ilerlediği havzada genelde pek az değişiklik gösteren yumuşak bir deniz iklimi hüküm sürer. Ocak ve temmuz sıcaklık ortalamaları sırasıyla 3°C ve 22,5°C’dir. Şehir merkezi banliyölerden biraz daha sıcaktır.


Gezi

Bir zamanlar üstünde güneş batmayan ülke diye tanımlanan Büyük Britanya'nın başkenti Londra.. Bugünde krallığın başkenti.. Kendine has mimarisiyle, canlı, düzenli, kesinlikle başdöndüren hızıyla büyük metropol..Londra'da yaşayan herkes bu düzene uymak zorunda. Yoksa insanin birbirine geçmiş ve devinimi hiç bozulmayan çarklarin arasinda yitip gitmesi işten degil.. Bu yüzden bir Londrali,zamanini asla boş geçirmez. Metroda yaklaşik on beş lines (hat) ile şehir içi trafiginin yükü oldukça hafifletilmiştir. Günde üç- dört milyon yolcu taşiyan Underground'da Londralılar zaman harcamamak için yemeğini vagonda yiyebilir, kitabını orada okur, öğrenciyse çantasından dersini çıkarıp ödevlerini vagonda yapar. 

İlk olarak İskoçların ve Keltlerin yerleştikleri bölge, tarih boyunca Romalılardan Jütlere kadar pek çok devletin akınına uğramış. Bu durum toplum yapısını çağdan çağa farklı kültürlerin etkisinde bırakmış. Bugünde turistlerin uğrak yerlerinden olan OXFORD STREET'te aynı kaosu görmek olası.Sanki her ulustan, her kültürden insanın toplanma yeri burası.Babil Kulesi gibi . Her dilden konuşan büyük bir kalabalık.Zaten Londra'nın bir başka özelliği de, alış-veriş merkezleri...Londrada satılan malın fiyat ve kalitesi hiç değişmez. Konfeksiyonda Türk giysilerinin vitrinlerde ayrı bir yeri var..Hatta İngiliz mallarına kıyasla bizimkilerin daha iyi olduğu bile söylenebilir. 


Diğer Avrupa kentleri arasında, farklı zevklere, ama özellikle de sanatseverlere sınırsız alternatifler sunması açısından Londra'nın çok özel bir yeri vardır. Aralarında British Museum, National Gallery, Tate Modern, Tate Britain gibi bazı müze ve galerilere giriş ücretsiztir.Balmumundan yapılmış mumyalardan oluşan fantastik bir yeni çağ müzesi olan Madame Tussaud's her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden iki milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Müzede Bill Clinton'dan Nelson Mandela'ya; Elvis Presley'den Alfred Hitchcock'a kadar sayısız ünlünün mumyaları bulunur.. Ayrıca bizim için ayrı bir önemi bulunan Atatürk mumyası da oradadır.. Müzenin en alt katında yer alan korku bölümü de oldukça ilginç.21. yüzyılın bilim ve teknik harikası olan LONDON PLANETARIUM'u, efsanevi rock yıldızlarının heykellerinin bulunduğu ROCK CIRCUS'u ve dünyanın sayılı sanat eserlerini barındıran NATIONAL GALLERY de ziyaret edilmesi gereken yerlerden..Çocuklar ve hayvan dostları içinse LONDON ZOO ideal bir seçim. Afrika Kartalından, Vahsi Asya Aslanlarına kadar çesitli hayvan türlerini bir arada görmeniz mümkün. 


Alışveriş için pahalı olduğu düşünülürse de mutlaka görülmesi gereken HARROD's Mağazası 1849'da Henry Charles Harrod tarafından kurulmuş.Günümüzde Londra jet-setinin uğrak mekanı. Eğlence meraklıları içinse SOHO'dan söz edebiliriz. Sıra sıra dizilmiş barlar ve gece klüpleriyle günün her saati renkli ve canlıdır. Londra'da eğlence çeşiti boldur. Aynı anda 200 film birden gösterime girer, canınız bara gitmek istediğinde 7000'den çok seçeneğiniz olur... Günün erken saatlerinde film seyretmeyi sorun etmeyen sinema tutkunları çoğu sinemanın indirimli biletlerinden yararlanabilir.Ne yazık ki opera ve müzikallere giriş oldukça pahalıdır. Ama dünyanın en ünlü müzikalleri burada gösterimdedir. 


Trafalgar Meydanı'nda, 13.yy'dan bu yana dimdik ayakta duran St. Martin-in-the-Fields kilisesinde, öğle tatili süresince canlı barok müzik dinlenebilir.Londra'nın ortasında gölleriyle gezinti ve dinlence alanlarıyla Hyde Park ayrıca dünyada üzerinde ifadenin en çok özgürleştiği bir yerdir. "Serbest Kürsü" de her pazar sabahı istediğiniz konuda konuşma yapabilirsiniz.Piccadilly Circus ise dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerin buluşma adresdir. Trafalgar Sqouare geleneksel yılbaşı kutlamalarının vazgeçilmez adresi. Meydanın tam ortasında Amiral Lord Horatio Nelson için dikilmiş 56 m. yüksekliğindeki NELSON'S COLUMN görülebilir. St. Paul's Cathedral ise tüm dünyanın Prens Charles ve Prenses Diana'nın düğün töreni ile tanıdığı mekan.. Avrupa'nın en geniş üçüncü katedralidir..