Kurtarıcı İsa heykeli dünya üzerinde sembolleşmiş, en büyük ve tanınan heykellerden birisidir. Portekiz dilinde “Cristo Redentor” olarak geçer. Bu heykel, Tisjuca ormanı ulusal parkında 740 metre yükseklikte ki granit dağ Corcovado’nun üzerinde yükselmektedir.

Bir heykel yapılması fikri olarak Brezilya’nın bağımsızlığını elde etmesinin 100. Yıl dönümünde, 1921 yılında ortaya atılmış ve popüler bir dergi ulusal anıt yarışması yapılmasını önermiştir.Hector de Silva Costa, hem Allah sevgisi hemde başarıyı temsil edecek, şehri kucaklamak için kollarını açmış dev bir Hz. İsa heykeli fikriyle yarışmayı kazanmıştır. Da Silva Costa’nın bu fikrini bütün ülke coşkuyla karşılamış ve ülkenin dört bir yanında ki kiliselerde bu proje için para toplanmaya başlanmıştır. 

İlk önce tasarımcılar, mühendisler ve heykel traşlar bu yükseklikte ki bir zirveye heykel dikmenin olası zorluklarını muhakeme etmek için Paris’te bir araya gelmişler. Fransız heykel traş Paul Landowski heykelin başı ve elleri üzerine çalışmaya başlarken, vücut ve kollarıyla mühendisler ve mimarlar ilgilenmişlerdir. İşin büyüklüğü heykelin boyutlarına yansımıştır. Baş 35.6 ton ağırlığında ve 3.7 metre yüksekliğinde, her bir el 9.1 ton ağırlığında ve bir elin parmak ucundan diğerine mesafesi 30 metre olarak belirlenmiştir.

Paris’te inşaa edilen heykel çelikten değil, sağlamlaştırılmış çimentodan inşa edilmiştir. Dış katmanları dövülebilir ve dayanıklı bir madde olan sabuntaşı ile kaplanmıştır. Dünyanın yeni, yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor.

Heykelin açılışı, yapımına başlanmasından 9 yıl sonra, heykelin aydınlatmasını tasarlayan Guglieme Marconi tarafından 12 Ekim 1931 yılında yapılmıştır. Tören 1965 yılında yeni bir projeksiyon takıldığında Papa VI. Paul tarafından ve heykelin yapımının 50. Yılında 12 Ekim 1981’de Papa II. Jean Paul tarafından tekrarlanmıştır.

Heykelin temelinde 150 kişiyi alabilen bir şapelde bulunmaktadır. Heykele ulaşmak için 1885 yılında Francisco Passos ve Teixeria Soares tarafından yapılan demiryolu ile Corcovado’ nun zirvesinin 40 metre altına kadar gidilebilmektedir. Bundan sonra ise 220 basamaklı heykelin tabanına ve şehre bakan balkonuna ulaşan bir merdiven mevcuttur. Bunun yanında asansör seçeneği ile birlikte ziyaretçilerini kollarını açarak karşılayan heykel, şehrin ve Brezilya halkının sembolü haline gelmiştir.