Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkan Corona virüsü, sadece günlük hayatımızı değil, aynı zamanda çalışma hayatımızı da birçok açıdan etkiyor. Sadece günümüzde değil, gelecekte de çalışma hayatımızı pek çok açıdan etkileyeceği tahmin edilen Corona virüsü, çok geniş çaplı korku ve kaygı yaratan bir tehdit olarak karşımızdadır.

 

İlk olarak Çin’de kendini gösteren, şimdilerde ise tüm dünyada küresel bir kriz oluşumuna neden olan bu virüs, çok büyük oranda değişime yol açacağı düşünülüyor. Bu noktada internetin çok daha güçlü hale geleceğine ve hemen hemen her alanda dijital çalışma sistemine ağırlık verileceğine duyulan inanç oldukça yüksektir.

 

 

Kâğıt Para Kullanımına Son

 

İlerleyen zamanlarda kağıt para kullanımın tamamıyla sona ereceği düşünülüyor. Bütün işlemler mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilirken, alışveriş işlemlerinde de temassız kart uygulaması tek seçenek olarak karşımıza çıkacaktır.

 

Ayrıca akıllı telefonlardan barkod okutma yöntemiyle de ödemelerin yapılması en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alacaktır. Bu sayede elden ele dolaşan ve virüs yayan kağıt paralar yavaş yavaş kullanımdan kalkacaktır.

 

 

İş Yerinde Çalışma Modeli Tarihe Karışacak

 

Firmaların maliyetinde düşüş sağlayan uzaktan çalışma modeli, Corona virüsü nedeniyle çok daha cazip hale gelmiştir. Bu nedenle birçok küresel firma home office yöntemine uygun şartları oluşturarak, çalışanlarının uzaktan çalışma modeline uyum sağlaması için ilk adımları atmışlardır.

 

Zamanla işyerinde çalışma modelinin tamamiyle tarihe karışacak ve bunun yerine bütün işlemler internet üzerinden gerçekleştirilecektir. İş toplantıları da internet üzerinden web konferans şeklinde yapılacak ve kameralı görüşmelerle sunumlar gerçekleştirilecektir. T-HOS uzaktan çalışmaya olanak veren avukat programları ile hukuk alanında çalışanlara destek olmaktadır.

 

 

Reel Mağazalar Tamamen Ortadan Kalkacak

Son yıllarda internet üzerinden yapılan alışverişin oranı büyük artış göstermiş olsa da, insanların reel mağazalardan ve AVM gezintilerinden aldığı hazzın yerini dolduramazdı. Bununla birlikte Corona virüsün ortaya çıkmasıyla endişe ve korku nedeniyle insanlar daha çok evde kalmayı tercih etmeye başlamıştır. İlerleyen süreçlerde gıda, giyim gibi bütün ihtiyaçlar için tamamıyla dijital mağazaların tercih edileceği düşünülmektedir. Tahminlere göre bütün reel mağazalar kapanacak, insanlar alışverişlerini evinden internet aracılığıyla yapacak. Bununla ilgili mobil uygulamaların hızla artış göstereceği ve çok daha rahat bir alışveriş imkânı sağlanacağı öngörülmektedir.

 

 

Uzaktan Çalışma Daha da Yaygınlaşacak

 

Firmalar Corona virüs sebebi ile birçok iş sürelerini uzaktan çalışmaya uygun hale getirdiler. Daha önce uygulanmayan kağıtlarda kalan süreçler aktif hale getirildi. Uzaktan çalışmanın sağladığı faydalar da bu şekilde görülmeye başlandı. Pandemi etkileri geçtikten sonra da bu çalışma sisteminin halen devam edeceği öngörüler arasındadır. Uzaktan çalışma ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında daha fazla bilgi de almak isterseniz “Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Nedir, Kimler Uzaktan Çalışma Hakkına Sahip” konulu yazımız merak ettiğiniz soruları cevaplayacaktır.